تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟
0

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

بازدید : 2279

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟آیا درباره‌ آن اطلاعی دارید؟ باید گفت که سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزهای دیجیتالی نیاز به تحقیقات دقیق و ارزیابی معیارهای یک پروژه دارد. شما می‌بایست بدانید که رمزارز موردنظرتان با چه هدفی روانه بازار شده، چه تیمی پشت آن است، ارزش اقتصادی‌اش چیست و…

تحلیل فاندامنتال به بررسی یک سری عوامل کیفی و کمی در مطالعه یک پروژه اشاره دارد که در این مقاله از فکت کوینز درباره‌اش توضیح خواهیم داد. به کمک این تحلیل ساده‌ و البته موفق‌ در بازار ارز دیجیتال به کسب سود نزدیک‌تر خواهد شد.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برخی شایعه‌ها و افسانه‌ها وجود دارد که می‌گویند نمی‌توان به کمک تحلیل فاندامنتال دست به ارزیابی بازار رمزارزها زد. اما آیا چنین چیزی درست است؟ مدعیان می‌گویند که این تحلیل در بازار پرنوسان رمزارزها جواب نمی‌دهد. اما چنین چیزی نیست. حتی باوجود نوسانات شدیدی که دنیای ارزهای دیجیتالی تجربه می‌کند، کماکان می‌توان روی تحلیل‌های این‌چنینی حساب کرد.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به شما کمک می‌کند که بدانید آیا سرمایه‌گذاری روی رمزارزی خاص سود به‌همراه خواهد داشت یا خیر. اما برای اینکه مشخص شود، این تحلیل چیست و چطور عمل می‌کند، با ما در ادامه همراه باشید.

لینک مفید: عوامل موثر در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال قسمت اول

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال ارزش ذاتی و واقعی هر دارایی را مشخص می‌کند. ارزیابی اطلاعات اساسی و ریشه‌ای درباره ارزهای دیجیتال مشخص می‌کند که آیا رمزارز موردنظرتان برای سرمایه‌گذاری واقعا ارزشی را دارد که ادعا می‌کند یا خیر. گاهی عواملی کاذب و غیرواقعی روی قیمت و ارزش کریپتوها یا همان رمزارزهای مختلف اثر می‌گذارند. بازارهای ارزدیجیتال به‌شدت در نوسان‌اند. حتی رمزارزهای ثابت‌شده و معروفی مانند بیت کوین یا اتریوم هم دچار نوسانات قیمت هستند.

حال در نظر بگیرید که سرمایه‌گذاری روی کوین‌ها و توکن‌های تازه چقدر ریسک دارد. اجرای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران غیرتکنیکال و فصلی کمک می‌کند که با اعتماد‌به‌نفس بیشتری تغییرات بازار را پیگیری نمایند.

لینک مفید: تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ؛ آشنایی با انواع تحلیل برای معامله رمزارزها

تاریخچه تحلیل فاندامنتال

تاریخچه تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال نخستین‌بار در سال ۱۹۳۴ میلادی با انتشار کتابی به نام تجزیه‌وتحلیل امنیت (Security Analysis) مطرح شد. این کتاب پیرامون سرمایه‌گذاری بحث‌هایی مطرح می‌کرد و توصیه‌اش به سرمایه‌گذاران این بود که قبل از شروع سرمایه‌گذاری روی زمینه‌های مختلف به عوامل متعدد پیرامون آن دقت کنند.

تکیه‌کردن به تنها یک شاخص برای ارزیابی وضعیت سرمایه‌گذاری کار درستی نیست و امکان دارد که گمراهی زیادی به‌همراه داشته باشد. تحلیل فاندامنتال به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که به ارزش واقعی هر دارایی پی ببرند.

در طول زمان، بازارها خودشان را اصلاح می‌کنند و ارزش واقعی هر دارایی مشخص می‌شود. در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال توصیه بر این است که به سراغ سرمایه‌گذاری‌هایی با ارزش‌ پایین‌تر بروید. بهتر است از ارزهایی که ارزش غیرواقعی زیادی پیدا کرده‌اند هم دور بمانید.

در این صورت است که امکان رسیدن به سود از سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی مقدور می‌شود که اگرچه در زمان فعلی به نظر فاقد ارزش هستند اما در گذر زمان ظرفیت‌های بسیارشان برای رشد نمایان می‌شود.

لینک مفید: آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

ارتباط تحلیل فاندامنتال و ارزهای دیجیتالی چیست؟

ارتباط تحلیل فاندامنتال و ارزهای دیجیتالی چیست؟

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟ این تحلیل روش معروفی برای سرمایه‌گذاران بازار بورس است. اما در بازار رمزارزهای دیجیتالی چطور به کار می‌آید؟ رفتار رمزارزها بی‌شباهت به اوراق بهادار نیست. برای همین می‌توان از این تحلیل برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتالی هم بهره برد.

بیشتر افراد برای ورود به بازار رمزارزها به‌سراغ ارزهای معروف می‌روند. این ارزها رشد خوبی نشان می‌دهند و در کوتاه‌مدت هم سودهای قابل‌توجهی به‌وجود می‌آورند اما خیلی زود مسیرشان برای سرمایه‌گذار عوض می‌شود و امکان تحمیل ضرر دارند. در واقع، نکته مهمی که باید درباره این موضوع در ذهن داشته باشید، این است که ارزش بالا و نرخ فعلی یک رمزارز دلیلی بر رشد مداوم آن نیست و شما نمی‌توانید از روی قیمت‌های فعلی و اخیر به ارزش ذاتی دارایی‌ها پی ببرید.

در حال حاضر، هزاران رمزارز وجود دارد که تعداد کثیری از آنها ارزش زیادی هم ندارند. رمزارزهای مختلف به‌طور روزانه در بازار ظاهر می‌شوند. هیچ قانون نظارتی هم در بازار ارزهای دیجیتالی وجود ندارد. همه این‌ها نشان می‌دهد که دنیای رمزارزها از حیث سرمایه‌گذاری می‌تواند بسیار پرمخاطره باشد. از آنجایی که ارزش رمزارزها در نوسان شدید است، خرید ارزهایی با قیمت پایین فعلی می‌تواند سودهای خوبی به‌همراه بیاورد. بالعکس، خرید رمزارزهایی با قیمت بالای هم می‌تواند همراه با ریسک و ضررهای فراوان باشد.

لینک مفید: بلاک چین چیست ؛ با بلاک‌چین و فناوری‌های روز دنیا آشنا شوید

چه چیزهایی را در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در نظر بگیرید؟

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای اجرای تحلیل فاندامنتال، کاربران باید به طیف وسیعی از عوامل نگاه کنند. در سرمایه‌گذاری‌های سنتی بررسی  عوامل تاثیرگذار در قیمت مانند نرخ سود، درآمد شرکت و وضعیت کلی و عمومی بازار کافی است. اما در بازار ارزهای دیجیتالی عوامل دیگری هم در میان هستند که باید به آنها دقت کنید.

برخی از عوامل مانند رویدادهای جهانی اثرگذار بر ارزش ارزها یا کاربران فعال در حوزه سرمایه‌گذاری از عوامل واضحی هستند که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کاربرد دارند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که باید آنها را بشناسید. پس در ادامه به معرفی‌شان می‌پردازیم:

معیارهای مالی

معیار های مالی به وضعیت اقتصادی رمزارزها وابسته‌اند و عواملی کمی و عددی به‌شمار می‌روند و یافتن و اندازه‌گیری‌شان هم ساده‌تر است. واضح‌ترین معیار مالی در تحلیل فاندامنتال ارزش بازار (Market Cap) است. این شاخص ارزش روز و جاری کوین‌ها در تعداد توکن در گردش را نشان می‌دهد. رمزارزهایی که ارزش بازار کمتری دارند، احتمال رشد بالاتری هم خواهند داشت. اما رمزارزهایی که ارزش بازار بیشتری دارند، معمولا وضعیت باثبات‌تری خواهند داشت.

یکی دیگر از معیارهای تحلیل فاندامنتال نقدینگی است. این معیار نشان می‌دهد که سهولت خریدوفروش یک رمزارز چه میزان است. شناسایی این سنجه کمی دشوارتر از مورد قبلی است.

لینک مفید: هر آنچه باید قبل از ورود به بازار ارز دیجیتال بدانیم

شاخص‌های پروژه‌

شاخص‌های پروژه‌

شاخص‌های پروژه‌ با شاخص‌های مالی کمی متفاوت‌اند و نگاهشان به توسعه و وضعیت رشد هر رمزارز است. در واقع، این معیارها می‌خواهند دلیل ظهور و رشد هر رمزارز را بررسی کنند. این شاخص‌ها بیشتر حالت کیفی دارند تا کمی. یکی از شاخص‌های پروژه‌ای مهم، وایت‌پیپر (white paper) است. در وایت پیپیر  توسعه‌دهندگان اطلاعات و توضیحاتی را درباره شبکه و رمزارز خود ارائه می‌کنند.

برای مثال از دلیل عرضه و فناوری به‌کاررفته در کوین می‌گویند و اهدافشان را درباره پروژه خود برای عموم نمایان می‌سازند. با بررسی وایت پیپرها می‌توانید متوجه شوید که آیا درباره کوین موردنظرتان اطلاعاتی صادقانه و به دور از ادعاهای پوچ مطرح شده است یا خیر. تحلیل‌گران فاندامنتال به رقبای کوین‌های موردنظرشان هم دقت می‌کنند. باید دید که رقبای هر رمزارز دارای چه ویژگی‌هایی هستند و آیا ارزش و شفافیت بالاتری دارند یا خیر.

لینک مفید: ۱۰ رمز ارز برتر جهت سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱

شاخص‌های بلاک‌ چینی

شاخص‌های بلاک‌ چینی

فعالیت‌های مرتبط با رمزارزها در بستر بلاک‌چین انجام می‌شود. زنجیره این شبکه هم می‌تواند مرجع خوبی برای کسب اطلاعات باشد. میزان فعالیت‌های دارایی موردنظرتان و فرایندها و فناوری‌های مرتبط با آن هم در پلت‌فرم بلاک‌ چین قابل‌شناسایی و ارزیابی است.

یافتن شاخص‌هایی که از راه بلاک‌ چین درباره کوین‌ها به شما اطلاع می‌دهند کمی دشوار به نظر می‌رسد اما خدمات و وبسایت‌های متعددی اطلاعات را از بستر بلاک‌چین‌ها استخراج می‌کنند و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند.

یکی از شاخص‌های بلاک‌ چینی هش‌ریت (hash-rate) است. این معیار می‌تواند میزان امنیت رمزارزها را نشان بدهد. به کمک این معیار است که متوجه می‌شوید، سرعت کاربران برای استخراج هر بلوک در بلاک‌چین چقدر است. بیشتر بودن هش‌ریت حاکی از آن است که ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان شانس بیشتری برای استخراج و دریافت پاداش بلاک دارند.

امنیت تنها موضوعی نیست که با هش‌ریت می‌توان به آن پی برد. هش‌ریت کم هم خبر از پایین‌آمدن امنیت شبکه می‌دهد و هم بی‌علاقگی کاربران و ماینرها به یک رمزارز خاص. کاهش علاقه به یک کوین احتمال سودآوری‌اش را کم می‌کند.

لینک مفید: صبر در سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال چه نقشی دارد؟

دیگر شاخص‌های بلاک‌ چین

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

شاخص‌های بلاک‌چینی دیگری هم هستند. مثلا، تعداد تراکنش‌ها. این معیار در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نشان می‌دهد که چقدر فعالیت در یک بلاک‌چین وجود دارد. تغییرات تراکنش‌های رمزارز موردنظر در طول زمان هم با این سنجه نمایش داده می‌شود.

«ارزش تراکنش» هم شاخص‌ بلاک‌چینی دیگری است که نشان می‌دهدچه مقدار ارزش در بازه زمانی خاصی به بلاک‌چین منتقل شده است. سرمایه‌گذاران می‌توانند این سنجه را با رمزارز موردنظرشان یا معادل آن رمزارز با یکی از ارزهای حقیقی اندازه بگیرند.

«کارمزد پرداخت‌شده» هم شاخص‌ دیگری است که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به کارتان می‌آید. کارمزدهایی که کاربران پرداخت می‌کنند، خبر از میزان تقاضا برای رمزارزها می‌دهد. این عامل و سنجه برای تمام رمزارزها کاربرد ندارد اما برای ارزهایی مانند بیت‌کوین مفید است که با کاهش پاداش بلوک‌ها روبه‌رو هستند.

لینک مفید: بررسی وب سایت CRYPTOFREE، آیا وعده دریافت بیت کوین رایگان حقیقت دارد؟

جمع بندی

استفاده از تحلیل فاندامنتال از آن راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند با اعتمادبه‌نفس بیشتری به بازار رمزارزها وارد شوید و در آن سرمایه‌گذاری کنید. برای تازه‌واردان، سرمایه‌گذاری مسیری دشوار و سخت به نظر می‌رسد اما اگر تحلیل‌های مختلف را بدانند دیگر دچار نگرانی‌های شدید نخواهند شد.

تحلیل بفاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال ارزش ذاتی و پتانسیل‌ رشد یک ارز دیجیتال( سهام) را به کمک بررسی عوامل کمی و کیفی پروژه به ما نشان می‌دهد.

معیارهای تحلیل اندامنتال ارزهای دیجیتال چیست؟

معیارهای مورد بررسی در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال شامل ارزش بازار، میزان عرضه در گردش، تعداد تراکنش‌ها، نرخ هش‌ریت، تیم پروژه، وایت‌پیپر و سایر موارد این چنینی است.

برگرفته از: swissborg.com

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x