استاندارد BEP-20 چیست و چه تفاوتی با دیگر استانداردها دارد؟
0

استاندارد BEP-20 چیست و چه تفاوتی با دیگر استانداردها دارد؟

بازدید : 1848

استاندارد BEP-20 یک استاندارد توکن زنجیره هوشمند بایننس است که با هدف توسعه ERC-20 ایجاد شده است. ERC-20 یکی از رایج ترین استانداردهای توکن اتریوم است. BEP-20 مخفف Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 و معنای آن طرح پیشنهادی برای تکامل زنجیره هوشمند بایننس است. BEP-20 استانداردیست که به منظور طراحی و اعمال قراردادهای هوشمند روی شبکه BSC ساخته شده است. قراردادهای هوشمند در حقیقت کدهایی هستند که تعیین می‌کنند چه چیزی و چگونه باید روی بلاک چین اجرا شود. هر استاندارد شامل قسمت‌هایی مانند نام رجیستری، کتابخانه، فرمت و دیگر موارد است. استاندارد قرارداد هوشمند در حقیقت شرایطیست که در نوشتن قرارداد هوشمند باید کاملا رعایت شوند تا آن قرارداد اجازه اجرا روی شبکه بلاک چین را کسب کند. برای ساخت یک توکن با استاندارد BEP-20، توسعه‌دهندگان باید مشخصه‌های فنی این توکن را به زبان solidity در کد اسمارت کانترکت قرار دهند.  اگر بدانید چطور ERC-20 را به BEP-20 تبدیل کنید، از مزایای اختصاصی زنجیره هوشمند بایننس بهره‌ مند می‌شوید. همچنین از آنجایی که ECR-20 شبکه شلوغیست و کارمزد اتریوم بالاست، استفاده از این روش نرخ کارمزد را برای شما کاهش می‌دهد. به زبان ساده BEP-20 یک مشخصه فنی برای ساخت توکن روی شبکه هوشمند بایننس است. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی این استاندارد می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

استاندارد BEP-20 چیست؟

قبل از هر صحبت برای رفع ابهام باید معنای سه استاندار را با هم مرور کنیم. ERC-20، BEP-2 و BEP-20 استانداردهای ساخت توکن برای شبکه‌های مختلف هستند. به صورت خلاصه می‌توان گفت:

 • BEP-2 استاندارد توکن شبکه بایننس چین (Binance Chain)
 • ERC-20 استاندارد توکن شبکه اتریوم (Ethereum)
 • BEP-20 استاندارد توکن شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)

استاندارد BEP-20 یک مشتق است و کاملاً با استاندارد ERC-20 سازگاری دارد. کد توابعی که استاندارد BEP-20 را تعریف می کند، به نوعی اصلاح استاندارد ERC-20 تلقی می شود. این تغییرات برای بهبود پروتکل و در عین حال بهینه سازی سرعت و هزینه تراکنش انجام شده است. ایجاد توکن BSC آسان است و توکن ها مطابق استانداردی هستند که به BEP020 معروف است و عملکرد اولیه آن را تضمین می کند، مانند انتقال، بازگشت موجودی، مشاهده مالکیت توکن و غیره.

استاندارد BEP-20
استاندارد BEP-20

BEP-20 یک استاندارد توکن Binance Smart Chain است که استاندارد ERC-20 اتریوم را گسترش می دهد. BEP-20 چارچوب و مجموعه‌ای از قوانین را تعریف می‌کند که توکن های مبتنی بر BSC باید از آنها پیروی کنند. BEP-20 با استانداردهای توکن ERC-20 و  BEP-2 کاملاً سازگار است. استاندارد توکن BEP-20 در مورد انواع توکن هایی که در بستر BSC عرضه می‌شوند؛ مانند اوراق بهادار توکن دار و استیبل کوین اعمال می‌شود. کوین های Peggy، که توکن BEP-20 هستند و به سایر دارایی های رمزنگاری مانند BTC و LINK وابسته هستند، نیز از استاندارد توکن BEP-20 پیروی می‌کنند.

هزینه تراکنش برای همه توکن های BEP-20 با BNB، رمز اصلی بایننس زنجیره پرداخت می‌شود. این مکانیسم بخشی از قوانین اجماع PoSA است و برای اعتبارسنجان انگیزه ایجاد می‌کند، زیرا آنها هزینه تراکنش را برای بلوک هایی که در شبکه BSC تأیید می شود، جمع می‌کنند. تفاوت بایننس اسمارت چین با بایننس چین در این است که شبکه BSC با قرارداد هوشمند سازگاری دارد، در حالیکه شبکه بایننس فقط روی سرعت، مقیاس‌پذیری و جلوگیری از ازدحام شبکه تمرکز دارد. از آنجا که Binance Chain و BSC مکمل یکدیگر هستند و همزمان اجرا می شوند، می‌توان از توکن های BEP-20 در زنجیره بایننس برای تجارت سریع در پلتفرم Binance DEX استفاده کرد. با این حال، نسخه های BEP-20 توکن های متصل به خارج از اکوسیستم بایننس باید با دارایی بومی خود جایگزین شوند، زیرا قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای فقط بین Binance Chain و BSC وجود دارد.

ایجاد توکن BEP-20 نسبتاً ساده است، حتی اگر هیچ تجربه برنامه‌نویسی قبلی نداشته باشید! CoinTool یک رابط کاربری بصری برای ایجاد توکن BEP-20 به شما ارائه می‌دهد. برای ایجاد توکن BEP-20 خود فقط باید نام توکن، نماد و چند پارامتر دیگر را ارائه دهید. بیایید در قسمت بعدی به طور مختصر این پارامترها را برای درک بهتر استاندارد توکن BEP-20 بررسی کنیم.

پارمترهای مورد نیاز برای تولید توکن BEP-20

 1. Can Burn– این پارامتر مشخص می‌کند که آیا می‌توان توکن‌های BEP-20 را سوزاند تا عرضه در طول زمان کاهش یابد و این امر تورم‌زا باشد.
 2. Can Mint-این پارامتر برخلاف Can Burn است و مشخص می‌کند که آیا می‌توان توکن‌های جدید BEP-20 را برای افزایش عرضه در طول زمان ضرب کرد و آن را تورمی کرد.
 3. Can Pause– این پارامتر در صورت حمله مخرب یا آسیب‌پذیری نرم‌افزار بسیار مهم است. مشخص می کند که آیا می‌توان در صورت نیاز تمام عملیات مربوط به توکن‌های شما را متوقف کرد. فقط ایجاد کننده یک توکن یا آدرسی با مجوز لازم می‌تواند تمام عملیات را متوقف کند.
 4. لیست سیاه– این پارامتر مشابه Can Pause است و به شما این امکان را می‌دهد که آدرس های خاصی را که به طور مخرب عمل می‌کنند، وارد لیست سیاه کنید. هر دوی این پارامترها کنترل زیادی را به مرجع مرکزی (سازنده) می‌دهند، بنابراین برای بسیاری از مواردِ استفاده، مناسب نخواهد بود.

پس از مشخص شدن همه پارامترها و تولید توکن، شما مالکیت کامل آن را خواهید داشت و به آدرس مشخص شده شما پرداخت می‌شود. قرارداد هوشمند توکن به طور خودکار در BSC منتشر می‌شود و شما فقط باید هزینه‌های معامله مورد نیاز را بپردازید.

مطلب مفید: تابع هش در بلاک چین

توکن های ERC20 چگونه ایجاد می شوند؟

توکن های ERC20 از طریق قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند، که به طور مستقل تراکنش‌های بین آدرس کیف پول ارز دیجیتال و موجودی هر آدرس و همچنین تعداد کل توکن های در گردش و عرضه را کنترل می‌دهند.

ERC20 شش تابع اجباری را معرفی می‌کند که نحوه عملکرد یک دارایی توکنایز شده در اتریوم را تعریف می‌کند:

 1. تابع totalSupply: حداکثر بودجه لازم برای یک توکن خاص را تعیین می‌کند.
 2. تابع balance0f: توکن ها را به یک آدرس اختصاص می دهد.
 3. تابع transfer: توکن ها را به یک کاربر خاص (آدرس) منتقل می کند.
 4. تابع transferFrom: برای انتقال توکن از یک کیف پول ارز دیجیتال به کیف پول دیگر استفاده می شود.
 5. تابع approve: این اطمینان را می دهد که یک قرارداد هوشمند می تواند توکن ها را توزیع کند و مقدارش از حداکثر میزان عرضه بیشتر نباشد.
 6. تابع allowance: این پارامتر اطمینان می‌دهد که یک آدرس، مقدار کافی برای انتقال رمزها به آدرس دیگر را دارد.

مطلب مفید: کیشو اینو (Kishu Inu) چیست؟

تبدیل استاندارد ERC-20 به BEP-20

مفهوم مبادله توکن (token swapping) ،در ارزهای دیجیتال طی سال‌های گذشته مفهومی بسیار پر بارتر شده است. اگر با این مفهوم آشنایی داشته باشید، بازده بسیار بهتری در این بازار خواهید داشت. در واقع اگر بدانید چطور ERC-20 را به BEP-20 تبدیل کنید؛ از مزایای اختصاصی Binance Smart Chain نیز بهره‌ مند می‌شوید. همچنین از آنجایی که ECR-20 شبکه شلوغی است و کارمزد اتریوم بالاست؛ استفاده از این روش نرخ کارمزد شما را کاهش می‌دهد. وقتی نوبت به Binance Smart Chain می‌رسد، ساده‌ ترین راه، مبادله بین زنجیره‌ای توکن‌ها در بایننس است.

می‌توانید تبدیل استاندارد ERC-20 به BEP-20 را هم از طریق کیف پول BSC و هم از طریق Binance Bridge انجام دهید. همچنین می‌توانید این فرایند را از طریق تراست والت انجام دهید. وقتی از یک توکن به عنوان پل استفاده کردید، می‌توانید آن را بارها برای فرایندهای متفاوت استفاده کنید. یکی از آنها انجام مبادله است و این امر با مکانیسم Defi اتفاق می‌افتد. ممکن است بخواهید از پایگاه غیرمتمرکزتری استفاده کنید؛ اما آدرس به همان صورت باقی بماند. ساختار Binance به شما امکان می‌دهد پایگاه پایداری داشته باشید و به خرید و فروش متوالی توکن کمک می‌کند. از آنجایی که کارمزد کمتری دارد، از هر نظر به نتایج مثبتی می‌رسید.

مطلب مفید: بیکن چین (Beacon Chain) : قلب اتریوم 2

کلام آخر

زنجیره هوشمند بایننس در ماه مه 2020 راه اندازی شد. از آن زمان، این حرکت شتاب قابل توجهی پیدا کرده است و ما می توانیم تعداد زیادی DApp های امیدوار کننده با توکن BEP-20 را در این پلتفرم مشاهده کنیم. توکن هایی با استاندارد BEP-20 با هزینه های کم و توان تراکنش بالا، جایگزین بسیار بهتری برای همتای خود، ERC-20 اتریوم ارائه می دهند. نظر شما در این باره چیست؟ نظرات ‌و تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x