ERC20: استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم
0

ERC20: استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم

بازدید : 2504

بروزرسانی :فوریه 15, 2021 @ 9:55 ق.ظ

برخی از ارزهای دیجیتال بلاک چین اختصاصی ندارند و بر بستر اتریوم (یا دیگر بلاکچین‌های مخصوص) اجرا می‌شوند. از این رو باید از قوانین و استانداردهای مشخص شده در شبکه اتریوم تبعیت کنند. یکی از این استانداردها، پروتکل ERC20 است. استاندارد ERC20 یک سری قوانین برای ساخت یک توکن روی بلاکچین اتریوم را تعریف می‌کند. برخی از این قوانین شامل نحوه انتقال توکن‌ها، نحوه تأیید تراکنش‌ها، دسترسی کاربران به داده‌های مربوط به توکن و… است.

توکن های ERC-20 دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که دارای ارزش هستند و می‌توانند ارسال و دریافت شوند. تفاوت اصلی در این است که توکن‌های ERC-20 به جای اجرای روی بلاکچین خودشان، بر بستر شبکه اتریوم صادر می‌شوند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

استاندارد ERC20 چیست؟

ERC20 مخفف عبارت Ethereum Request for Comments است. ERC20 به عنوان پروتکل استاندارد برای صدور توکن در شبکه اتریوم تعریف شده است. پسوند “20” تنها برای نشان دادن  یک شناسه منحصر به فرد استفاده می‌شود.

[irp posts=”4544″ name=”آشنایی با اتریوم این رایانه جهانی-قسمت اول”]

دلیل اصلی محبوبیت ERC20 این است که نحوه عملکرد بلاکچین را دگرگون می‌کند. وجود یک استاندارد فنی، قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم را قادر می سازد تا اشکال خاصی از توکن‌ها را به روشی خاص پردازش کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا هنگام ساخت دارایی‌های دیجیتالی جدید از یک “قالب” یا “دستوالعمل” پیروی کنند. این چارچوب برای اولین بار توسط توسعه دهنده اتریوم فابین واگلستلر (Fabian Vogelsteller) در نوزدهم نوامبر 2015 ارائه شد.

ERC20: استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم
استاندارد ERC20

توسعه دهندگان از ERC20 برای توسعه پروژه خود استفاده می‌کنند. این پروتکل روشی است برای رمزگذاری پروژه آنها و در عین حال راهی برای جمع آوری کمک‌های مالی برای پروژه.

مطلب مفید: اتریوم(Ethereum) چیست؟ ویدئو راهنمای جامع آشنایی با اتریوم

این پروتکل به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا به طور دقیق عملکرد توکن های جدید را در سیستم اتریوم پیش‌بینی کنند و کار تعیین شده برای توسعه دهندگان را ساده می‌کند. آنها می توانند کار خود را ادامه دهند و می‌دانند که برای هر پروژه جدید نیازی به انجام دوباره کاری ندارند، به شرطی که توکن از قوانین پیروی کند.

تفاوت عمده توکن‌های استاندارد ERC20 با سایر ارزهای دیجیتال این است که توکن های ERC20 در بلاک چین اتریوم تولید و میزبانی می‌شوند، در حالی که بیت کوین و سایر رمز ارزها بلاک چین های خاص خود را داردند.

توکن های ERC20 با استفاده از آدرس ها و تراکنش های اتریوم ذخیره و ارسال می شوند و از gas برای پوشش هزینه های تراکنش ها استفاده می کنند.

[irp posts=”6596″ name=”تفاوت کوین و توکن در چیست؟”]

توکن های ERC20 چگونه ایجاد می شوند؟

توکن‌های استاندارد ERC20 از طریق قراردادهای هوشمند ایجاد می‌شوند، که به طور مستقل تراکنش‌های بین آدرس‌های کیف پول ارز دیجیتال و موجودی هر آدرس و همچنین تعداد کل توکن‌های در گردش و عرضه را کنترل می‌کنند.

ERC20 شش تابع اجباری را معرفی می‌کند که نحوه عملکرد یک دارایی توکنایز شده در اتریوم را تعریف می‌کند:

  • تابع totalSupply: حداکثر بودجه لازم برای یک توکن خاص را تعیین می‌کند.
  • تابع balance0f: توکن ها را به یک آدرس اختصاص می‌دهد.
  • تابع transfer: توکن ها را به یک کاربر خاص (آدرس) منتقل می‌کند.
  • تابع transferFrom: برای انتقال توکن از یک کیف پول به کیف پول دیگر استفاده می‌شود.
  • تابع approve: این اطمینان را می‌دهد که یک قرارداد هوشمند می تواند توکن ها را توزیع کند و مقدارش از حداکثر میزان عرضه بیشتر نباشد.
  • تابع allowance: اطمینان می‌دهد که یک آدرس، مبلغ کافی برای انتقال توکن به آدرس دیگر را دارد.

مقایسه ERC20 با پروتکل HTTP

ERC20 یک نرم افزار یا یک راه‌کار و کد نیست. بلکه دقیقاً مانند HTTP یک پروتکل استاندارد است. ERC20 توکن سازی را کنترل می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که مشخصات فنی توکن‌ها برآورده می‌شود. اگر توکنی منطبق با این استاندارد باشد، می توان آن را یک “توکن ERC20” نامید.

برای اطمینان از کارایی مطلوب توکن باید عملکرد آن بررسی شود. اگر ویژگی‌های اساسی پیاده سازی نشوند، از آزمون استاندارد عبور نمی کند و نمی‌توان آن را در صرافی ها معامله یا فهرست کرد. همه توکن هایی که ایجاد می‌شوند نیازی به داشتن بلاکچین ندارند. آنها می‌توانند در بلاکچین اتریوم رشد کنند و این همان چیزی است که ERC20 را بسیار امیدوار کننده و مفید می کند.

مزایای استاندارد ERC20

استاندارد ERC20 مزایای بسیاری دارد و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا DApp ها را بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد کنند. همچنین بواسطه آن:

  • پیاده سازی توکن برای توسعه دهندگان آسان می‌شود.
  • یک پروتکل استاندارد برای نگهداری و پیگیری وجود دارد.
  • قراردادهای هوشمند تضمین می کنند که تراکنش ها بدون ریسک هستند.

توکن های ERC20 زیادی وجود دارد که همه آنها از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند. برخی از این توکن های محبوب EOS ، TRX ، VeChain و… هستند.

ERC20: استانداردی برای صدور توکن در شبکه اتریوم
توکن های ERC20

توکن‌های ERC20 چه مشکلاتی دارند؟

بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال استاندارد ERC20 را با تفسیرهای مختلف اجرا می‌کنند.

وجود استاندارد ERC20 فرآیند ساخت توکن را بسیار آسان می‌کند و این توانایی را به بسیاری از افراد در سراسر جهان می‌دهد که به راحتی ارزهای بی‌فایده یا خطرناک ایجاد کنند.

سخن پایانی

ERC20 یکی از بهترین پروتکل‌های ساخت توکن در بلاکچین است و در بین بسیاری از توسعه‌دهندگان محبوبیت دارد. هرکسی می تواند یک توکن ERC20 ایجاد کند و آن را در بلاکچین منتشر کند. بیشترین مورد استفاده از توکن‌های ERC20 توسط شرکت های نوپا انجام می‌گردد. آنها از استاندارد ERC20 برای جمع آوری کمک مالی از طریق ICO استفاده می‌کنند. با این حال، توکن‌ها را با کوین‌ها اشتباه نگیرید. کوین‌ها به طور کلی بلاکچین اختصاصی خود را دارند (به عنوان مثال Litecoin ، Bitcoin و …)، اما توکن‌ها روی بلاکچین دیگری راه اندازی می‌شوند.

تفاوت توکن با کوین چیست؟

کوین‌ها (Coin) به طور کلی بلاکچین اختصاصی خود را دارند (به عنوان مثال Litecoin ، Bitcoin و …)، اما توکن‌ها (Token) روی بلاکچین دیگری راه اندازی می‌شوند.

ERC20 چیست؟

ERC20 یک پروتکل استاندارد برای ساخت توکن در شبکه اتریوم است.

توکن‌های ERC20 چگونه ایجاد می‌شوند؟

توکن‌های ERC20 از طریق قراردادهای هوشمند ایجاد می‌شوند، که به طور مستقل تراکنش‌های بین آدرس‌های کیف پول ارز دیجیتال و موجودی هر آدرس و همچنین تعداد کل توکن‌های در گردش و عرضه را کنترل می‌کنند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x