سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟
0
بازدید : 3786

اگر تا به حال در فضای کریپتو فعالیت داشتید حتما عبارت سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) را زیاد شندیده‌اید. منظور از دائو (DAO) چیست؟ این سازمان چه تفاوتی با دیگر نهادها دارد؟ سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) نهادی است که مالک و رهبر مرکزی ندارد. تصمیمات از پایین به بالا اتخاذ شده و بر اساس یک سری  قوانین اعمال شده در بلاک چین اجرا می‌شود. DAO ها سازمان‌هایی خودگردان هستند که به طور جمعی توسط اعضای آنها اداره و مدیریت می‌شوند. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی این سازمان می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم ارزهای دیجیتال، غیر متمرکز بودن آن‌هاست. این بدان معناست که آنها توسط یک موسسه مانند دولت یا بانک مرکزی کنترل نمی‌شوند، اما در عوض، مدیریت بین انواع رایانه‌ها، شبکه‌ها و گره‌ها تقسیم می‌شود. در بسیاری از موارد، ارزهای مجازی از این وضعیت غیر متمرکز برای دستیابی به سطوح خصوصی و امنیت استفاده می‌کنند که معمولاً با ارزهای عادلی ممکن نیست. با الهام از غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، گروهی از توسعه دهندگان ایده‌ ایجاد یک سازمان خودگردان غیر متمرکز یا DAO را در سال 2016 ارائه کردند.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)

مروری بر نکات مهم در مورد DAO

 •  DAO سازمانی است که توسط توسعه دهندگان برای خودکارسازی یا هوشمندسازی تصمیمات و تسهیل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ایجاد شد.
 • در ژوئن 2016، به دلیل خطاهای برنامه نویسی و حملات، هکرها به DAO حمله کردند و به 3.6 میلیون اتر دسترسی پیدا کردند.
 • صرافی‌های ارز دیجیتال در سپتامبر 2016 توکن DAO را از لیست خود حذف کردند.

مطلب مفید: چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) کیست؟

DAO چیست؟

DAO سازمانیست که به صورت خودکار و غیر متمرکز طراحی شده‌ است. این صندوق به عنوان نوعی صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، بر اساس کد منبع‌باز و بدون ساختار مدیریتی یا هیئت مدیره عمل می‌کرد. برای عدم تمرکز کامل، DAO به هیچ دولت یا ملت خاصی وابسته نبود، اگرچه از شبکه اتریوم استفاده می‌کرد. اصلا چرا سازمانی مانند DAO ایجاد کنیم؟ توسعه دهندگان DAO معتقد بودند که می‌توانند با قرار دادن قدرت تصمیم‌گیری در اختیار یک سیستم خودکار، خطای انسانی یا دستکاری در سرمایه‌گذاران را حذف کنند.

DAO که از اتر استفاده می‌کرد، به گونه‌ای طراحی شده بود که به سرمایه گذاران اجازه می‌داد تا از هر نقطه از جهان به صورت ناشناس پول ارسال کنند. DAO سپس به آن مالکان توکن داده و به آنها حق رای در پروژه‌های احتمالی می‌دهد. DAO در اواخر آوریل 2016 به کمک فروش گسترده یک ماهه توکن‌ها که بیش از 150 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد، راه‌اندازی شد. در آن زمان، راه اندازی سازمان خودگردان غیرمتمرکز بزرگترین کمپین جمع‌آوری کمک‌های مردمی در تمام دوران تلقی می‌شد.

مطلب مفید: بانکداری غیرمتمرکز چیست؟ مقایسه بانک غیرمتمرکز با صرافی غیرمتمرکز

داستان DAO

داستان DAO

یک شرکت آلمانی به نام Slock.it، نوعی محافظت هوشمند دارایی را ارائه می‌داد که مردم می‌توانستند به واسطه آن سرمایه خود را در حالت غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند. این شرکت، سازمانی را به اسم DAO در ماه مه سال ۲۰۱۶ به وجود آورد. وقتی به مرحله‌ی فروش توکن رسید، این پروژه تبدیل به موفق‌ترین کمپین جمع‌آوری سرمایه اولیه در جهان شد و توانست ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. کدنویسی اساس DAO، بی نقص نبود؛ و همینطور متن باز بود و برای همه قابل مشاهده بود.

در ۱۷ ژوئن، یک هکر ناشناس و یا گروهی از هکرها، باگی در کد این سیستم پیدا کردند و شروع به دزدیدن پول از  DAO و ارسال آن پول ها به یک DAO تقلبی کردند. پیش از اینکه آن هکر ناشناس دستگیر شود، ۵۰ میلیون دلار اتر دزدیده شد. با وجود اینکه تنها یک باگ در کد باعث این از دست رفتن سرمایه شد، شهرت اتریوم و مفهوم DAO کاملا زیر سوال رفت و بلاک چین اتریوم با یک هاردفورک به دو زنجیره تقسیم شد. و باعث ایجاد اتریوم کلاسیک شد. اگر قبل از اجرا، کد آزمایش شده بود، هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی‌داد. شاید این هک نقطه‌ عطفی برای توسعه‌ سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز باشد که نقاط ضعف آنها را کاملا مشخص کرده و به توسعه آن‌ها در ادامه‌ این مسیر کمک شایانی می‌کند.

مطلب مفید: روانشناسی بازار چیست؟سال 2017 نمونه بارزی از تأثیر روانشناسی بازار بر قیمتها

انتقادات از سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)

تا ماه مه 2016، DAO درصد عظیمی از تمام توکن‌های اتر را که تا آن زمان صادر شده بود، در اختیار داشت؛ طبق گزارش مجله اکونومیست تا 14 درصد توکن‌های صادر شده اتر متعلق به سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) بود. با این حال، تقریباً در همان زمان، مقاله ای منتشر شد که چندین آسیب پذیری احتمالی امنیتی را مورد بررسی قرار داد و به سرمایه گذاران هشدار داد تا زمانی که این مسائل حل نشده بر پروژه های آینده سرمایه گذاری نکنند.

بعدها، در ژوئن 2016، هکرها بر اساس این آسیب پذیری به DAO حمله کردند. هکرها به 3.6 میلیون اتر، به ارزش حدود 50 میلیون دلار در آن زمان دسترسی پیدا کردند. این باعث بحث گسترده و مشاجره‌ بین سرمایه گذاران DAO شد. به طوری که برخی از افراد روش‌های مختلفی برای مقابله با هک پیشنهاد کردند و برخی دیگر خواستار انحلال دائمی DAO بودند. یکی از نمودهای شکست هارد فورک اتریوم بود. این حادثه در هارد فورک اتریوم که مدت کوتاهی پس از آن رخ داد، به وضوح نمایان شد.

آسیب پذیری سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)

سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) در برابر خطاهای برنامه‌نویسی و حملات وکتور آسیب پذیر بود. پیامدهای ساختار سازمان به طور بالقوه متعدد بود: سرمایه‌گذاران نگران بودند که در قبال اقدامات انجام شده توسط DAO به عنوان یک سازمان گسترده‌تر، مسئولیت‌پذیر باشند. DAO در قلمرو تاریک در مورد فروش یا عدم فروش اوراق بهادار نیز فعالیت می‌کرد. علاوه بر این، مسائل طولانی مدت در مورد نحوه عملکرد DAO در دنیای واقعی وجود داشت.

سرمایه گذاران و پیمانکاران به طور یکسان نیاز به تبدیل اتر به ارز فیات داشتند و این می توانست بر ارزش اتر تأثیر بگذارد. به دنبال مشاجره بحث‌برانگیز درباره آینده DAO و حادثه هک گسترده اوایل تابستان، در سپتامبر 2016، چندین صرافی ارز دیجیتال برجسته توکن DAO را حذف کردند و پایان DAO را همانطور که در ابتدا تصور می‌شد، رقم زدند. در جولای 2017، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) گزارشی را منتشر کرد که در آن مشخص شد DAO اوراق بهادار را در قالب توکن در بلاک چین اتریوم فروخته‌است و بخش هایی از قانون اوراق بهادار ایالات متحده را نقض کرده است.

کلام آخر

سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) همانطور که تصور می شد تا اواسط 2020 به عرصه بازنگشته بود. با این وجود، علاقه‌مندان به سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز همچنان در حال افزایش‌اند. در حالی که دغدغه‌های درازمدت و مسائل احتمالی در مورد قانونی بودن، امنیت و ساختار آنها همچنان وجود دارد، برخی تحلیلگران و سرمایه گذاران معتقدند که این نوع سازمان در نهایت فراگیر می‌شود و شاید حتی جایگزین مشاغل با ساختارهای کلاسیک شود.

آیا بیت کوین یک دائو است؟

خیر، بیت کوین یک دائو نیست زیرا  ویژگی‌های دائو مانند مجهز بودن به قابلیت قرارداد هوشمند و توکن‌ حاکمیتی را ندارد. بیت کوین فقط به منظور پرداخت استفاده می‌شود.

بهترین پروژه های دائو کدامند؟

از بهترین پروژه‌های دائو می‌توان به کامپاند (Compound)، میکر دائو (Maker Dao)، دیسنترالند (Decentraland) و آراگون (Aragon) اشاره کرد.

مزیت سازمان‌های خودگردان غیر متمرکز چیست؟

امنیت بالا و عدم دخالت دولت‌ها و اشخاص ثالث و غیرمتمرکز بودن همه تصمیم‌گیری ها را می‌توان به عنوان مهم‌ترین مزایای این سازمان‌ها معرفی کرد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x