کاربرد توکن سوزی چیست؟ بررسی کاربردهای سوزاندن توکن‌ها
0

کاربرد توکن سوزی چیست؟ بررسی کاربردهای سوزاندن توکن‌ها

بازدید : 1923

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی وقتی اتفاق میافتد که یک ارز دیجیتال کاملاً از بازار حذف شود. وقتی که سوزاندن ارز دیجیتال رخ می‌دهد، ارزش آن ارز افزایش خواهد یافت. در حقیقت توکن سوزی به صورت کاملا عمدی اتفاق می‌افتد. هدف توکن سوزی این است که تعداد مشخصی از توکن‌ها از بازار حذف شوند، تعداد کم می‌شود و در نتیجه ارزش آن افزایش می‌یابد.
هر چه میزان توکنی که به منظور فروش در بازار عرضه می‌شود کمتر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد. دلیل این اتفاق کمیابی توکن است. هر چه کمیاب‌تر، باارزش‌تر. گاهی اوقات اتفاق میافتد که پلتفرمی، بیشتر از حد نرمال توکن تولید و عرضه می‌کند؛ در این زمان برای جلوگیری از بی‌ارزش شدن توکن‌ها، مقداری از توکن‌ها را می‌سوزانند.باید توجه داشت که کاربرد توکن سوزی برای هر شرکتی با شرکتی دیگر ممکن است متفاوت باشد.

کاربرد توکن سوزی

زمان انجام توکن سوزی

پس از ICO یکی از زمان‌هایی است که شرکت‌ها اقدام به توکن سوزی می‌کنند. وقتی عرضه اولیه به پایان رسید، شرکت، میزان مشخصی از کوین‌های باقی‌مانده را می‌سوزاند.
این کار باعث ایجاد کمیابی می‌شود و در نتیجه ارزش توکن مورد نظر افزایش می‌یابد. بعضی از صرافی‌های مشهور و پرطرفدار هم گاهی توکن سوزی انجام می‌دهند. این اتفاق دقیقاً مشابه وارد نشدن تمام اسکناس‌های چاپ‌شده به بازار است.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

نحوه انجام توکن سوزی

توکن سوزی به وسیله آدرس توکن‌خور یا (eater address) انجام می‌شود. به آدرس توکن‌خور، سیاه‌چاله هم گفته می‌شود. پس از ارسال توکن‌ها به آدرس توکن‌خور دیگر امکان بازیابی آن‌ها وجود ندارد. اما اطلاعات آن‌ها در بلاک چین ثبت شده باقی می‌ماند.

مطلب مفید: ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟

کاربرد توکن سوزی

جلب اعتماد

مهم‌ترین کاربرد توکن سوزی برای شرکت‌ها جلب اطمینان اشخاص است. شرکت‌ها با این کار، متعهد بودن را به کاربران نشان می‌دهند. جلب اعتماد به این معناست که پروژه سرمایه بیشتری کسب خواهد کرد. از این طریق پروژه‌ها در میان کاربران خود ارزشمند می‌شوند.

با کوین سوزی تعداد آن کوین در بازار کریپتو کمیاب می‌شود و قیمت توکن‌های باقی‌مانده روند صعودی پیدا می‌کند. در نتیجه صاحبان شرکت‌ها با از بین بردن تعدادی از کوین‌ها، اعتماد و حمایت بسیاری کسب می‌کنند.

مکانیزم اجماع مفید؛ اثبات سوختن (POB)

مانند اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS)، اثبات سوختن (POB) هم یکی از راه‌های رسیدن به اجماع در شبکه‌های غیر متمرکز است. POB، با عنوان مکانیزم‌ بدون اتلاف انرژی مشهور شده است. کوین‌هایی که سوزانده می‌شوند باید در فرایند اجماع خود، اثبات سوزاندن را به کار گرفته باشند. معمولا برای دستیابی به اجماع در شبکه‌های توزیع‌شده، از روش اثبات سوزاندن بهره می‌برند. لذا رسیدن به اجماع دومین کاربرد توکن سوزی به شمار می‌رود.

این گونه که، چه تعدادی از کاربران، ماینرها و به طور کلی شرکت‌کنندگان قصد کوین سوزی دارند. به این ترتیب ماینرهایی که در یک شبکه رمز ارز مبتنی بر الگوریتم فعال هستند، موظف‌اند بخشی از موجودی کنونی را نابود کنند.

ارتقاء ارزش کوین

اغلب در بازارهای مالی شاهد رابطه متضاد عرضه و تقاضا هستیم. هر زمان که میزان عرضه کم شده باشد، ارزش کوین بالا خواهد رفت و هرگاه عرضه افزایش پیدا کرده باشد، ارزش پایین کشیده خواهد شد.
علت پایین آمدن ارزش هم، زیاد شدن ارز مورد نظر در بازار است. رمز ارزها به میزان ثابتی عرضه می‌شوند و با رسیدن به مرز مشخصی به پایان می‌رسند.
منظور از به پایان رسیدن یک رمز ارز، عرضه نشدن کوین جدید به بازار است. در واقع اگر کسی خواهان آن کوین باشد، تنها می‌تواند از همان کوین‌هایی که در بازار وجود دارند استفاده کند.
به عنوان مثال با کاهش عرضه بیت کوین، ارزش آن زیاد می‌شود. این اتفاق ممکن است به این دلیل رخ داده باشد که بعضی‌ها کلید خصوصی خود را فراموش کرده و کوین سوزی می‌کنند. به طور کلی، این راه هم در نظر داشته باشید که ارز دیجیتال حرکتی خلاف جهت تورم است و از آن جلوگیری می‌کند. لذا افزایش ارزش توکن سومین کاربرد توکن سوزی است.

سپری در مقابل حملات اسپم‌‌

توکن سوزی این قدرت را دارد که در برابر حمله DDOS، مقاومت نشان داده و از تراکنش و حمله‌های اسپمی جلوگیری کند. توکن سوزی برای انجام تراکنش‌ها هزینه در پی خواهد داشت. این هزینه مشابه همان کارمزدی است که برای محاسبات قراردادهای هوشمند برخی از ارزهای دیجیتال در بلاک چین پرداخت می‌کنید.

در برخی پروژه‌ها، مثل رمز ارز ریپل، در مقابل پرداخت کارمزد برای ماینرها، از توکن سوزی استفاده می‌کنند. با این کار، بخشی از مبلغ پرداخت شده به شکل اتوماتیک سوزانده می‌شود.

مطلب مفید: ریپل چیست؟ محصولات، معایب و مزایای ارز دیجیتال ریپل +ویدئو

جمع بندی

در این مقاله صرفاً به بررسی کاربرد توکن سوزی یا سوزاندن توکن پرداختیم. این فرآیند نوعی ایجاد تعادل است و باعث می‌شود ارزش توکن‌های در گردش تا حد مطلوبی افزایش پیدا کنند. این اتفاق به علت افزایش کمیابی ارز دیجیتال رخ می‌دهد. میدانیم که هر چه چیزی کمیاب‌تر باشد ارزشمندتر خواهد شد.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی به فرآیند از بین بردن بخشی از عرضه یک ارز دیجیتال اشاره دارد که هدف آن افزایش کمیابی و بالا بردن ارزش یک ارز دیجیتال است.

آیا موجودی کاربران بعد از توکن سوزی کاهش پیدا می‌کند؟

خیر. سوزاندن توکن‌ها روی موجودی کاربران تاثیر نخواهد گذاشت.  هدف این فرآیند حفظ ارزش یک توکن و رشد ارزش سرمایه کاربران است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x