مقایسه اتریوم و سولانا ؛ کدام بلاک‌چین برای ضرب‌کردن NFT بهتر است؟
0

مقایسه اتریوم و سولانا ؛ کدام بلاک‌چین برای ضرب‌کردن NFT بهتر است؟

بازدید : 72

اتریوم و سولانا دو شبکه بزرگ برای مینت‌کردن (MINT) یا همان ضرب‌کردن NFT هستند. اما کدام‌یک بهتر است؟ اتریوم شبکه‌ای بسیار معروف است و سولانا هم آمده تا رقیبی جدی برای آن باشد. اگر بین انتخاب اتریوم و سولانا برای مینت‌کردن NFT شک دارید، جای خوبی آمده‌اید. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم با مقایسه NFT اتریوم و سولانا ببینیم که کدام بهتر است؟ کدام را انتخاب کنید؟

مقایسه اتریوم و سولانا ؛ اکوسیستم و بازار اتریوم

مقایسه اتریوم و سولانا

شکی نیست که اتریوم بزرگ‌ترین اکوسیستم دیفای را دارد. هزاران پروژه و برنامه مختلف در بستر آن وجود دارد. پس جای تعجبی ندارد که بیشتر ان‌اف‌تی‌ها در بستر آن به عنوان توکن‌های  ERC-721 قرار دارند. اگر با استانداردهای توکن ها در بلاک چین آشنایی ندارید، پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله بررسی جامع بهترین استاندارد توکن؛ ERC-20، TRC-20 و BEP-20 را مطالعه کنید.

اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، تقریبا ۹۵درصد از اکوسیستم NFT از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. بنابراین، زمانی که سرمایه‌گذاران قصد بررسی NFT‌ها را دارند، پایشان در درجه اول به اوپن سی (OpenSea)، رریبل (Rarible) و نهایتا نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway) باز می‌شود.

زمانی که بحث حجم و اندازه بازار می‌شود، تعداد خریداران و فروشندگان در آن بسیار زیاد هستند. در واقع، بهتر است بگوییم که حجم معاملات در آن به‌شدت زیاد عنوان می‌شود. اگر بنا به مقایسه NFT اتریوم و سولانا باشد، این موضوع به شکل چشم‌گیری خودش را نشان می‌دهد.

پس اگر می‌خواهید ان‌اف‌تی‌ها را در بازارهای مبتنی بر اتریومی مانند اپن سی ضرب یا مینت کنید، کاربران بیشتری را برای خریدوفروش پیدا خواهید کرد؛ یعنی رونق بازارهای مبتنی بر اتریوم بیشتر است.

اکوسیستم اتریوم هم برای فعالیت و شروع پروژه‌‌های دیفای بسیار قوی و قدر است. ساختار داده‌ها و مؤلفه‌های امنیتی از جمله دلایلی هستند که توسعه‌دهندگان را تشویق به استفاده از بلاک‌چین اتریوم می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

مشکل اتریوم

البته گل بی‌خار کجاست؟ اتریوم هم مشکلاتی دارد. برای مثال، زمانی که فعالیت در شبکه به‌طور تصاعدی بالا می‌رود، بک‌لاگ (backlog) تراکنشی پیش می‌آید. یعنی چه اتفاقی می‌افتد؟ کارمزد تراکنش‌ها با بالارفتن شمار آنها در سطح شبکه بسیار زیاد می‌شود. این رقم می‌تواند آن‌قدر زیاد شود که تعداد کاربران با توانایی پرداخت کارمزد کم و کمتر شود.

همین موضوع باعث می‌شود که کاربران به‌دنبال جایگزینی برای اتریوم بگردند. جایگزینی که گس فی کمتری دارد و مقیاس‌پذیری‌ آن هم بالاست. اینجاست که سولانا ظاهر می‌شود. در مقایسه NFT اتریوم و سولانا باید بگوییم که مورد دوم تمام تلاشش را می‌کند تا مقیاس‌پذیری خود را توسعه بدهد.

اتریوم و سولانا

این شبکه مکانیزم‌های رمزنگاری متنوعی دارد و به کمک آنها می‌خواهد سرعت تراکنش‌ها را ضمن پایین نگه‌داشتن کارمزدها بالا ببرد. البته این را هم فراموش نکنید که حجم فروش در اتریوم بسیار زیاد است. برای مثال، در طول یک ماه، حجم فروشش حدود ۱.۸ میلیارد دلار بوده است. در حالی‌که مقایسه آن با سولانا نشان می‌دهد، در ماهی مشابه، سولانا حجم فروشی معادل با ۱۲۰ میلیون دلار داشته است.

تصویر زیر آماری از پایگاه کریپتواسلم (CryptoSlam) است. مشاهده کنید:

تفاوت سولانا و اتریوم

همان‌طور که در تصویر بالا هم می‌بینید، معروف‌ترین مجموعه‌های NFT در بلاک‌چین اتریوم موجود هستند. مثلا چه مجموعه‌هایی؟ کریپتوپانکز (CryptoPunks) یا بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) و… .

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد اتریوم در سال 2022 بدانید!آیا کارمزد تراکنش ها کاهش می یابد؟

مقایسه NFT اتریوم و سولانا ؛ اکوسیستم و بازار سولانا

اگر بحثِ فناوری، تنوع و کارکرد عالی باشد، سولانا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. سولانا بلاک‌چینی قوی است که از مکانیزم اجماع اثبات زمان (Proof-of-History) استفاده می‌کند. در واقع مجموعه‌ای از پروتکل‌ها را دارد که برای اجرای تراکنش‌هایی با توان عملیاتی بالا یعنی بیشتر از ۶۰هزار تراکنش در ثانیه (TPS) استفاده می‌شوند.

هزینه تراکنش‌ها در سولانا معمولا کمتر از یک دلار است. بسیاری از پروژه‌های NFT به‌دلیل همین ویژگی‌های سولانا از بلاک‌چین‌های دیگر به سمت آن روانه شده‌اند. محدودیت‌های این شبکه کمتر و سهولت و سرعت کار با آن هم بیشتر است.

مینت‌کردن ان‌اف‌تی‌ها با بازارهای مبتنی بر سولانایی مانند سولسی (Solsea) بسیار ارزان و سریع است و به‌محض ورود به بازارهای ثانویه سود خوبی هم به‌همراه می‌آورند. حجم و بزرگی سولانا به‌اندازه اتریوم نیست اما نباید رشد سریعش در این زمینه را نادیده بگیریم.

اتریوم یا سولانا

از زمان شروع فعالیت این شبکه در سال ۲۰۲۲ تاکنون، نرخ رشد کاربرانش بسیار سریع بوده است. تحلیل‌گران بسیاری معتقدند که سولانا می‌تواند جای اتریوم را بگیرد. یکی از معروف‌ترین مجموعه‌های NFT در سولانا، دجنریت ایپ آکادمی (Degenerate Ape Academy) است؛ مجموعه‌ای با ۱۰هزار ایپ یا همان طرح میمون متفاوت و منحصربه‌فرد.

شاید این میمون‌ها مشابه ایپ بورد کلاب اتریوم به‌نظر برسند اما این‌طور نیست و ویژگی‌های مخصوص به خودشان را دارند. ارزش این ان‌اف‌تی‌ها هم می‌تواند بسیار زیاد باشد.

بیشترین مبلغ فروش برای یکی از این‌ها، حدود ۱.۱ میلیون دلار در سپتامبر ۲۰۲۱ بوده است. رقم معاملات مجموعه‌های NFT در سولانا هم کم نیست و مواردی مانند ۲ میلیون دلار هم دیده شده است.

بیشتر بخوانید: از NFT های خود کسب درآمد داشته باشید؛کسب درآمد غیرفعال در سولانا!

مشکل سولانا

چنین فضایی به طرفداران اکوسیستم های تازه فرصت می دهد که سریع تر به رشد در بازارها برسند. البته سود بالاتر در کنار ریسک بیشتر به دست می آید. از شروع سال ۲۰۲۲، سولانا قطعی‌های شبکه پرتعدادی را از سر گذرانده است.

این مشکل کاربران را مجبور به نقدکردن دارایی‌ها و تسویه‌حساب کرده است. یکی دیگر از مشکلات شبکه سولانا سواستفاده اسکمرها و هکرهاست. با ظهور فناوری‌های تازه در بسترهایی مانند این شبکه، ضعف‌هایی وجود دارد که فرصت کلاه‌برداری و سواستفاده را برای اسکمرهای زرنگ فراهم می‌کند.

راگ‌پولز (Rugpulls) یا دزدی کلاه‌برداران در نقش توسعه‌دهندگان یک پروژه از سرمایه‌گذاران و کاربران است. وقوع این سبک دزدی در بستر سولانا یا شبکه‌های مشابه دور از ذهن نیست.

بیشتر بخوانید: معرفی برترین پروژه های متاورس مبتنی برشبکه سولانا

جمع‌بندی نهایی درباره مقایسه اتریوم و سولانا

مقایسه اتریوم و سولانا

هر بلاک‌چینی مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد. اگر به‌دنبال بستری با کارمزد کمتر و مقیاس‌پذیری بالا هستید، شاید بهتر باشد که به سراغ سولانا بروید.

مزایای سولانا

 • توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری بالای شبکه؛
 • اکوسیستم در حال رشد؛
 • کارمزد اندک و محیط کاربری ساده؛
 • مینت‌کردن ساده و سریع NFT.

معایب سولانا

 • امنیت کمتر شبکه نسبت به اتریوم؛
 • بازار کوچک‌تر و شهرت پایین‌تر نسبت به اتریوم؛
 • قطعی‌های رایج و پرشمار در شبکه.

بیشتر بخوانید: راه حل مقیاس پذیری لایه 2 اتریوم

مزایای اتریوم

 • دسترسی به بازاری بزرگ‌تر؛
 • امنیت بالاتر شبکه در مقایسه اتریوم با سولانا؛
 • فروش ان‌اف‌تی‌ها با قیمت بالاتر.

معایب اتریوم

 • وجود ازدحام در شبکه و تأخیر در تراکنش‌ها؛
 • توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری کمتر نسبت به سولانا؛
 • هزینه بالای کارمزدها.

با در نظرگرفتن این مزایا و معایب، مقایسه NFT اتریوم و سولانا را در ذهن انجام بدهید و متناسب با نیاز و شرایط‌تان دست به فعالیت برای خریدوفروش NFTها در بستر هریک بزنید.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x