هر آنچه باید در مورد اتریوم در سال 2022 بدانید!آیا کارمزد تراکنش ها کاهش می یابد؟
0

هر آنچه باید در مورد اتریوم در سال 2022 بدانید!آیا کارمزد تراکنش ها کاهش می یابد؟

بازدید : 168

پس از به روز رسانی جدید اتریوم، چه اتفاقی برای ETH خواهد افتاد؟ چرا اتریوم یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری ها در سال 2022 خواهد بود؟

اتریوم 2.0 و آپدیت جدید این شبکه با نام مرج (The Merge)، به زودی عرضه خواهند شد. همچنین، در حال حاضر، مجموع TVL (ارزش کل قفل شده) مربوط به کلیه رمز ارزها، رقمی در حدود 214 میلیارد دلار است که در این بین، اتریوم به تنهایی بیش از نیمی از TVL موجود (118 میلیارد دلار) را در اختیار خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید: همزمان با رشد TVL دیفای، کارمزد شبکه اتریوم افزایش یافت

از این رو، بسیار مهم است بدانیم که چه اتفاقی قرار است برای ETH بیفتد. و ما چطور می توانیم از این اتفاقات سود کنیم؟ همچنین نکته مهم دیگر این است که بدانیم که چرا اتریوم یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری ها در سال 2022 خواهد بود. در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا به مهم‌ترین پروژه حال حاضر در عرصه ارزهای دیجیتال، یعنی اتریوم بپردازیم. پروژه ای که وجه تمایز آن با دیگر پروژه های موجود، بلاک چین همه منظوره آن است که اغلب اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dapps)، از دیفای یا حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) گرفته تا ان اف تی ها (NFT)، بر بستر آن توسعه خواهند یافت.

به روز رسانی جدید اتریوم
چرا اتریوم یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری ها در سال 2022 خواهد بود؟

معرفی اجمالی اتریوم

بصورت کلی، اتریوم (Ethereum) یک شبکه بلاک چین است و اتر (ETH) نیز منبعی است که در شبکه بلاک چین اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت اتر، توکن بومی اکوسیستم اتریوم است. از طرفی، در پروژه اتریوم، یک مکانیزم اعتبارسنجی وجود دارد که آنرا اجماع (Consensus) می نامیم.

اساساً امروزه اجماع ها توسط ماینرهایی انجام می شود که بلاک های تراکنش ها را تأیید و آنها را حل می کنند. در نتیجه، ماینرها با بررسی بلاک های تراکنش ها، پاداشی را از شبکه دریافت می کنند. حقیقتا، مجموعه این فرایند ها، الگوریتم PoW یا اثبات کار (Proof of Work) نامیده می شود. این فرآیند به انرژی زیادی نیاز دارد و متأسفانه، چندان با محیط زیست نیز سازگار نیست. در واقع، PoS یا گواه اثبات سهام (Proof Of Stake)، مکانیزم اجماعی است که در بلاک چین بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: کریس لارسن هم بنیانگذار ریپل: بیت کوین باید الگوریتم پرمصرف اثبات کار (PoW) را رها کند

اما امروزه شاهد این هستیم که اغلب بلاک چین های جدید، عمدتاً از الگوریتم اجماع PoS استفاده می کنند. با این وجود، آخرین به ‌روزرسانی جدید اتریوم که در شبکه این ارز دیجیتال انجام شده است، انتقال این بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات سهام است. بنابراین هم اکنون، با پیشرفت های انجام شده در این پروژه و به روز رسانی هایی که در سال های 2022 و 2023 ارائه خواهد شد، باید منتظر شگفتی های زیادی در خصوص این پروژه باشیم و این همان چیزی است که در این مطلب از فکت کوینز به آن خواهیم پرداخت.

چند و چون به روز رسانی جدید

پیش از این شاهد این بودیم که به روز رسانی زنجیره بیکن (The Beacon Chain) بر روی اتریوم پیاده سازی شده است؛ از این رو، به ‌روز رسانی جدید اتریوم، عملاً چیزی را در ساز و کار فعلی اتریوم تغییر نخواهد داد. در حقیقت، به روز رسانی جدید اتریوم، به عنوان یک لایه اجماع، هماهنگی شبکه را تضمین کرده و الگوریتم PoS را در این اکوسیستم معرفی می کند. در واقع به همین دلیل است که هم اکنون می توانیم با حفظ اترهای خود، دیگر توکن ‌ها را در برخی از پلتفرم ‌های صرافی های متمرکز مثل بایننس (Binance) ذخیره کنیم. البته این توکن ها تا زمان انتشار این نسخه جدید از شبکه اتریوم، در این پلتفرم قفل خواهند شد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید از آپدیت رود مپ اتریوم بدانید!

بنابراین، زنجیره بیکن چین را می توان یک پیوند حیاتی در این به‌روزرسانی در نظر گرفت. یک عنصر اساسی که توانسته تا قابلیت سهام گذاری یا استیکینگ (Staking) را برای شبکه اتریوم به ارمغان بیاورد. در حقیقت، بدون پرداختن آنچنانی به جنبه های فنی، مسئله اصلی این به ‌روز رسانی جدید اتریوم، افزایش مقیاس ‌پذیری، امنیت، پایداری و همگام بودن با معیارهای زیست محیطی است.

همچنین بخوانید: راه حل مقیاس پذیری لایه 2 اتریوم

در واقع این همان چیزی است که این به ‌روز رسانی جدید اتریوم برای کاربران به ارمغان خواهد آورد. از طرفی، به لطف الگوریتم اجماع PoS و البته شاردینگ (Sharding)، بلاک چین اتریوم، بیش از هر زمان دیگری، مقیاس ‌پذیری بیشتری را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: شاردینگ در اتریوم 2

پس تا به اینجا متوجه شدیم که در حال حاضر زنجیره بیکن (Beacon Chain) بر روی شبکه اتریوم فعال است البته به روز رسانی مرج (The Merge) نیز به زودی بر روی این شبکه پیاده سازی خواهد شد. بنابراین شبکه پیشرو اتریوم بایستی با زنجیره بیکن ادغام شود. تا بدین ترتیب این بلاک چین قادر باشد تا استیکینگ را در کل شبکه خود فراهم سازد.

به روز رسانی جدید اتریوم
خصوصیاتی که با اجرای به روز رسانی جدید اتریوم، بر روی این بلاک چین عملی خواهند شد.

در واقع اهمیت این مرحله از این جهت است که به فرایند استخراج یا ماینینگ ETH پایان می دهد. از آنجایی که اساساً ماینینگ یک فرایند انرژی بر است و باعث می شود تا برخی از سرمایه گذاران نهادی بر روی این رمز ارز سرمایه گذاری نکنند، بنابراین، این ادغام یک قدم رو به جلو برای اتریوم به حساب می آید. همچنین، بر اساس پیش بینی ها، به نظر می رسد که این ادغام در سه ماهه سوم سال 2022 انجام خواهد شد.

اما پس از این مراحل، سومین به ‌روز رسانی جدید اتریوم که در سال 2023 برای اتریوم پیاده سازی خواهد شد، زنجیره های شارد (Shard Chains) خواهد بود. در حقیقت، این مهم‌ترین به ‌روز رسانی است که جهت رفع مشکل مقیاس ‌پذیری اتریوم اجرا خواهد شد تا بدین ترتیب سرعت تراکنش‌ ها را شدیداً ارتقاء داده و استفاده از وب را دلپذیرتر کند.

نتیجتاً اینکه، زنجیره های شارد توانایی شبکه اتریوم در پردازش تراکنش ها و ذخیره داده ها را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد. البته ناگفته نماند که خود این شاردها (Shards) نیز در طول زمان و در چند فاز جداگانه پیاده سازی می شوند تا بدین ترتیب، بازدهی بیشتری داشته و شبکه اتریوم را بسیار مقیاس پذیرتر از قبل کنند. در واقع به وسیله الگوریتم اجماع اثبات کار که یک توافق راستی ‌آزمایی خطی (linear verification consensus) توسط شاردینگ است، شبکه تنها قادر است تا تراکنش‌ هایی را پردازش کند که به طور همزمان انجام می ‌شوند.

بنابراین، با این به روز رسانی های پیش رو، سرعت پردازش تراکنش ها در شبکه اتریوم به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده و به 100 هزار تراکنش در هر ثانیه می رسد؛ در حالی که این رقم در حال حاضر تنها 30 تراکنش در ثانیه است. از طرفی، با پیاده سازی این به روز رسانی جدید اتریوم، سرمایه گذاری بر روی NFT ها نیز بسیار دلپذیرتر خواهد شد. همچنین حتی در مورد امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای نیز این ارتقاء ملموس خواهد بود؛ البته برای مشاهده تاثیرات آن در این حوزه، باید کمی صبر داشت.

همچنین بخوانید: رول آپ ها؛ برترین راه‌حل لایه ۲ جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

نتیجتاً اینکه، درست است که در حال حاضر اتریوم، چندان کاربردی نیست، ولی با گذشت زمان و انجام این به روز رسانی ها، می توان از این بلاک چین، در حوزه های مختلفی استفاده کرد.

رمز ارز اتر (ETH)

اما موضوع مهم دیگر این است که این به روز رسانی جدید اتریوم در چه زمانی عرضه خواهد شد و چه تاثیراتی بر روی رمز ارز ETH خواهد گذاشت؟ در واقع، بد نیست بدانید که با عرضه این به ‌روز رسانی های آتی و ادغام آنها با یکدیگر، عملاً شاهد ایجاد توکن ‌های جدیدی بر بستر شبکه اتریوم نخواهیم بود. بنابراین، توکن ‌هایی که در کیف پول ارز دیجیتال خودمان داریم، کماکان معتبر خواهند بود.

روند قیمتی اتریوم
روند قیمتی ETH؛ منبع: medium

از طرفی، همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، این به روز رسانی جدید اتریوم کارمزدهای بالای تراکنش های شبکه اتریوم را اصلاح نمی کند و متأسفانه این کارمزد ها کماکان به شکل قبل خواهند بود؛ چراکه این به روز رسانی تنها در لایه اجماع بلاک چین اتریوم انجام شده و کارمزد تراکنش هایی که به شبکه اتریوم پرداخت می شود، در لایه اجرایی آن قرار دارد.

همچنین بخوانید: معرفی پروژه zkTube؛ راهکاری برای مقیاس پذیری هرچه بیشتر اتریوم

از این رو، با وجود دو لایه متفاوت، متأسفانه کارمزد تراکنش‌ های اتریوم، کماکان بالا خواهند بود. اما به جای اینکه توکن ‌ها به ماینرها تعلق پیدا کنند، به عنوان پاداش به کاربرانی که توکن ‌های خود را در استخرهای استیک قرار می ‌دهند، اهدا می شود. نتیجتاً اینکه شرکت در اعتبارسنجی شبکه اتریوم، به مراتب آسان تر شده و کاربران قادر خواهند بود تا توکن خود را با نرخ سودی بین 7 تا 12 درصد، سهام گذاری کنند.

سوال اساسی که در اینجا مطرح می شود این است که اگر این به ‌روز رسانی جدید اتریوم قادر به برطرف کردن مشکل کارمزد بالای تراکنش‌ های این شبکه نیست، پس چرا تا این حد در مورد آن صحبت می‌ شود؟

متأسفانه، کارمزدهای بالای تراکنش های اتریوم، مانعی برای پذیرش انبوه در شبکه این ارز دیجیتال به حساب می آیند. اولین نکته این است که همانطور که اشاره کردیم، اتریوم با این به ‌روز رسانی جدید اتریوم، می‌تواند با محیط ‌زیست سازگار شود؛ چراکه فناوری فعلی آن، به شدت به انرژی و قدرت محاسباتی بالا متکی است.

اما نکته دوم مربوط به مقیاس پذیری این شبکه است. چراکه این به روز رسانی جدید اتریوم سرعت بیشتری را برای این شبکه ارز دیجیتال به ارمغان می آورد. در واقع، پس از این به روز رسانی، می‌توانیم به سرعتی بیش از 100000 تراکنش در هر ثانیه دست پیدا کنیم.

بیشتر بخوانید: تفاوت بلاکچین لایه 1 و لایه 2 ؟ راه حلی برای مقیاس پذیری

نکته سوم که از دو مورد قبلی نیز بسیار مهم تر بوده و چشم انداز اتریوم کاملاً به آن متکی است، مقوله امنیت است. در واقع با پیاده سازی این به روز رسانی جدید اتریوم، امنیت اتریوم شدیداً افزایش پیدا کرده و این شبکه را به یکی از ایمن ‌ترین بلاک چین های موجود تبدیل می کند. در حقیقت علت این افزایش امنیت، استفاده از الگوریتم اجماع PoS و غیرمتمرکز بودن آن است.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، برخی افراد تصور می کنند که الگوریتم اجماع PoW در مقابل حملات شبکه ایمن تر است. در واقع، در الگوریتم اجماع گواه اثبات کار، زمانی که یک حمله هکری به شبکه اتفاق می افتد، می توان توکن هایی که به سرقت رفته اند را از شبکه حذف کرد. که این کار عملاً باعث می شود تا عملیات هکری رخ داده بی اثر شود.

همچنین بخوانید: ویتالیک بوترین: از اینکه اتریوم را با گواه اثبات کار راه‌اندازی کردم، پشیمان نیستم

سخن پایانی

اساساً سوال مهمی که مطرح می شود این است که چگونه می توان از این به روز رسانی جدید اتریوم استفاده کرد؟ و اما جواب این سوال نیز بسیار ساده است: استراتژی DCA یا متوسط هزینه دلاری (Dollar cost averaging)، سرمایه گذاری عادی و همچنین نوسان گیری.

بیشتر بخوانید: ربات معاملاتی یا استراتژی DCA؛ کدامیک سودآورترند؟

در حال حاضر اتریوم قیمتی در حدود 2827 دلار داشته و در روزهای اخیر نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. این یعنی اینکه می‌ توانیم منتظر یک روند نزولی دیگر برای این رمز ارز باشیم، تا بدین ترتیب با خرید این ارز دیجیتال، در روندهای صعودی آتی آن، کسب سود کنیم.

همچنین بخوانید: با DCA می‌توانستید در 5 سال هزار درصد در BTC سود کنید

از طرفی، یکی دیگر از مزایای این به روز رسانی جدید اتریوم، کاهش تورم است. در حقیقت، پس از این به روز رسانی، شاهد این خواهیم بود که توکن های ETH کمتری به نسبت قبل صادر خواهند شد. همچنین شاهد توکن سوزی در شبکه اتریوم نیز خواهیم بود. از این رو، با افزایش فشارها بر شبکه اتریوم، رکود توکنومیکس اتریوم کاهش شدیدی خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: استراتژی DCA و Auto-DCA؛ چرا؟ چگونه؟ کجا؟

نتیجتاً اینکه بیشتر از آنچه که ETH جدیدی تولید شود، توکن های اتر بیشتری سوزانده خواهد شد. که این امر به خودی خود، در درازمدت باعث ایجاد ارزش بسیار بیشتر برای توکن ETH خواهد شد.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

3
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x