کاربردهای ایردراپ (airdrop)؛ ایردراپ ها چه کاربردی در دنیای کریپتو دارند؟

کاربردهای ایردراپ (airdrop)؛ ایردراپ ها چه کاربردی در دنیای کریپتو دارند؟
0
بازدید : 2487

معنای لغوی کلمه ایردراپ که در انگلیسی به آن airdrop می گویند به سال ها پیش بر می‌گردد. سالیان دور، هنگامی که جنگ یا بلایای طبیعی اتفاق می افتاد، غذا، دارو و دیگر موراد مورد نیاز بشر در شرایط سخت، از طریق هواپیما یا هلیکوپتر و در داخل جعبه هایی که به آن ها چتر نجات متصل بود به سمت مردم و نواحی درگیر حادثه پرتاپ می شد. در دنیای مدرن امروز و در فضای رمزارزها معنای ایردراپ (airdrop) متفاوت است؛ در حقیقت هنگامی که از ایردراپ در فضای رمزنگاری سخن به میان می آوریم، منظور ما نوعی بازاریابی مخصوص رمزارزهاست. به خاطر داشته باشید که هدف از ایجاد ایردراپ سرمایه‌گذاری یا سودآوری نیست بلکه همانطورکه گفته شد یک شیوه بازیابی است. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی کاربرد ایردراپ (airdrop) در دنیای ارزهای دیجیتال می پردازیم.

کاربردهای ایردراپ (airdrop)
کاربردهای ایردراپ (airdrop)

ایردراپ توزیع رایگان یا مشروط رمز ارز را نوید می دهد. همین اطلاعیه به دلیل جذاب بودن به سرعت بین اعضای یک جامعه منتشر می شود و این دقیقا هدف ایردراپ است. از این طریق ایردراپِ مرتبط با یک صرافی، توکن یا کیف پول ارز دیجیتال و یا هر شخص یا موسسه ارائه دهنده ای به ساده ترین و کمترین روش ممکن خود را به جامعه ای گسترده معرفی می کند.

این مقاله را حتما مطالعه کنید: ایردراپ (Airdrop): توزیع رایگان توکن

کاربردهای ایردراپ (airdrop)

ایردراپ ها بیشتر با نام «معرفی کوین» شناخته می شوند، اما حقیقت این است که airdrop ها برای اهداف دیگر نیز ارائه می‌شوند که در ادامه این موارد استفاده را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد ایردراپ (airdrop) در عرضه اولیه کوین

عرضه اولیه کوین یا ICO که مخفف Initial Coin Offering است بستری مناسب برای استفاده از خدمات ایردراپ به شمار می رود. مدیران پروژه ها برای شناخته شدن هرچه بهتر کوینی که قرار است به بازار کریپتو وارد کنند می‌توانند به کمک ایردراپ بازاریابی کنند. در این روش مدیران پروژه تصمیم می گیرند که درصدی از رمز ارز ها را به تقریبا به صورت رایگان به مردم ارائه دهند. چرا می گویم «تقریبا» رایگان؟ زیرا ممکن است در قبال کوین از شما درخواست انجام فعالیتی شود.

کاربرد ایردراپ (airdrop) در معرفی محصول جدید یک فورک

قوانین نوشته شده و ثبت شده برای هر شبکه رمز ارز غیر قابل تغییر است. پس با این حساب هر زمان تصمیم گرفتند تغییراتی درشبکه ایجاد کنند باید آن را به صورت انشعابی از شبکه اصلی ایجاد کنند. ما در دنیای ارزهای دیجیتال به این گونه انشعاب ها فورک می گوییم. در چنین حالتی برای معرفی محصول جدید انشعاب از ایردراپ استفاده می شود.

کاربرد airdrop در معرفی صرافی ها

گاهی موسسان صرافی یا یک کارگزاری برای شناخته تر شدن فعالیت خود از یکی از انواع کاربرد ایردراپ (airdrop) کمک می گیرند. بدین صورت که موسسان اقدام به اتشار توکن یا اعتبار رایگان بین مشتاقان عرصه رمزنگاری می کنند و با این کار پایه های فعالیت خود را قوت بخشیده و شهرت کسب می کنند.

کاربرد ایردراپ (airdrop) در معرفی والت

به همان شیوه های پیشین، همانطور که ایردراپ (airdrop) برای معرفی صرافی، کوین جدید و … کاربرد دارد، برای معرفی یک کیف پول ارز دیجیتال جدید، ایردراپ یک پیشنهاد ویژه است.

نقش ایردراپ در جمع‌ آوری اطلاعات

از میان یکی دیگر از کاربرد های ایردراپ‌ (airdrop) می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات به واسطه فرم‌های نظرسنجی و موارد مشابه اشاره کرد. با استفاده از ایردراپ (airdrop) می توان کاربران را به پر کردن فرم های نظر سنجی تشویق کرد. این روزها به ندرت اشخاص وقت و تمایل به پر کردن فرم‌ها در سطح اینترنت را دارند. از طرق ارائه فرم و تشویق کاربران به پر کردن آن ها، موسسه یا کارگزاری به اطلاعات ارزشمندی دست خواهد یافت. چرا ارزشمند؟ زیرا این اطلاعات به موسسه یا کارگزاری مربوطه در زمینه تغییرات و سو گیری کمک بسیاری خواهد کرد.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

انواع ایردراپ (airdrop)

ایردراپ‌ها به سه گروه Bounty، Standard و Holder دسته بندی می شوند.

ایردراپ‌ Standard: این نوع ایردراپ، پس از عضویت یا ثبت نام در یک وب سایت به شما توکن جایزه می دهد.

ایردراپ‌ Bounty: این نوع ایردراپ کمی مدرن تر است و در ازای عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی نظیر کانال های تلگرام و یا فعالیت در توییتر مانند ریتوییت کردن به شما توکن رایگان اهدا می کند.

ایردراپ‌ Holder: اگر برای مدت طولانی ازرهای دیجیتالی نظیر بیت کوین یا اتریوم خود را هولد کنید، این نوع از ایردراپ به شما توکن جایزه می دهد.

مطلب مرتبط: کاربرد توکن سوزی چیست؟ بررسی کاربردهای سوزاندن کوین یا توکن

خطرات ایردراپ (airdrops)

به این نکته دقت کنید که این یک قانون نیست که ایردراپ ها سود آوری بسیار بالایی داشته باشند اما چون رایگان هستند عده زیادی از اعضای جامعه کریپتو را خود جذب می کنند. هنگامی که نخستین بار از طریق یک وب سایت یا هر کدام از شبکه های اجتماعی با یک ایردراپ  رو به رو می شوید، اعتبار ارائه دهنگان آن ایردراپ را بررسی کنید. اگر ایردراپ از سوی موسسه ای معتبر ارائه شده است. گاهی بعضی از ایردراپ کاملا فاقد ارزش هستند.

نکته بسیار مهم این است که هرگز و تحت هیچ شرایطی در ازای دریافت ایردراپ پول پرداخت نکنید. این یکی از نشانه های تقلبی بودن و کلاهبرداری ایردراپ است. نکته دوم این که به خاطر داشته باشید کلید خصوصی حساب شما مانند رمز حساب بانکی شما مهم، ارزشمند  حساس است. پس هرگز برای دریافت ایردراپ آن را در اختیار دیگران قرار ندهید. اگر ایردراپ واقعی و معتبر باشد، برای اعطای توکن رایگان به شما هیچ نیازی به کلید خصوصیتان ندارد.

مطلب مرتبط: مقایسه بیت کوین و طلا

جمع بندی

کاربرد ایردراپ (airdrop) در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار متداول است، امنترین و سودآورترین شیوه فعالیت در فضای ارزهای دیجیتال شرکت در دوره های آموزشی ارزهای دیجیتال است. این دوره ها شما را به یک تریدر آگاه و موفق تبدیل می کند. با این کار امکان ضرر کردن شما نیز به شدت کم می شود. مثلا در زمینه ایردراپ‌ها با اینکه موضوع به نظر بسیار ساده می رسد اما کلاه‌برداری‌های زیادی در این قسمت از بازار اتفاق می افتد. اشخاصی که به دام اینگونه کلاهبرداری ها می افتند زمانی را برای شرکت در دوره های آموزش ارزهای دیجیتال اختصاص نداده اند و به همین خاطر اغلب از دانش بازار ارزهای دیجیتال محرومند. یک یاز دلایل دیگر این است که افراد ناآگاه تحت تاثیر تبلیغات هیجانی شرکت های فاقد اعتبار قرار می گیرند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x