Olympus، استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال!!
0

Olympus، استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال!!

بازدید : 148

احتمالا همه شما درباره استیبل کوین ها (Stable coin) یا ارزهایی با ارزش ثابت شنیده اید. اما آیا استیبل کوین ها واقعا استیبل هستند؟ تیم Olympus باور دیگری دارد! در ادامه بررسی می کنیم Olympus (OHM) چیست؟ آیا Olympus استیبل کوین است؟ Olympus چگونه کار می کند و اصلا در چه مواردی استفاده می شود؟ Olympus چه پشتوانه ای دارد که خودش را با سایر استیبل کوین ها متمایز می داند؟ با فکت کوینز همراه باشید.

جایگاه Olympus در بازار ارزهای دیجیتال

Olympus DAO اوایل سال 2021 لانچ شد و کوین آن نیز در همان سال عرضه شد. Olympus بر بستر آوالانچ اجرا می شود. این پروژه توسط گروهی از توسعه دهندگان با نام مستعار Zeus، Apollo، Unbanksy و Wartful بنیانگذاری شد. طبق گزارش سایت کوین مارکت کپ، Olympus تا 14 ژانویه سال 2022، تعداد 1663068 توکن در گردش داشته است. در صورتی که این ارقام درست باشد، Olympus با ارزش بازاری برابر با 353958113، جایگاه 2837 بازار ارزهای دیجیتال را دارد. اجازه دهید پیش از بررسی دقیق Olympus نگاهی به استیبل کوین ها و نحوه عملکرد آنها داشته باشیم.

مطلب مفید: Circle از تنظیم مقررات برای منتشرکنندگان استیبل کوین ها حمایت می‌کند

Olympus
استیبل کوین Olympus

Olympus و استیبل کوین ها

در حقیقت، ایده ایجاد استیبل کوین ها از بین بردن نوسان غیر قابل باور ارزهای دیجیتال قدیمی تر بود. ممکن است افراد بسیاری با وجود علاقه به ارزهای دیجیتال به علت کنوسانات عجیب و غریب، از بازار کریپتو فاصله بگیرند. به عبارت دیگر، مسائل زیادی در مورد ارزهای فیات سنتی ذهن علاقه مندان کریپتویی را مشغول کرده است. به طور مثال، دغدغه هایی در مورد امنیت یا عدم امنیت ارزهای فیات نیز وجود دارد.

همچنین، برخی افراد به خاطر اتکای بیش از حد به موسسات مالی متمرکز، مثل بانک ها و تنظیم کنندگان قوانین، نگرانی هایی دارند. کند بودن سرعت تراکنش ارزهای فیات و کارمزدهای بالا برای انتقال فرامرزی پول هم موجب انتقاداتی شده است. بنابراین، برای بهبود این شرایط، ایده استیبل کوین ها به وجود آمد. همانطور که از نام استیبل کوین ها مشخص است، آنها مثل ارزهای فیات سنتی باثبات هستند و البته از سوی دیگر مثل ارزهای دیجیتال از قابلیت هایی مثل؛ امنیت، هزینه پائین کارمزد و سرعت تراکنش بالا برخوردارند.

الیمپوس
توکن OHM

همه این ویژگی ها خوب و کارآمد هستند و باعث میشود هر روز ارزهای دیجیتال بیشتری وارد بازار شود. علاوه بر نگرانی هایی که در مورد نحوه پشتیبانی از استیل کوین ها وجود دارد برخی افراد نیز معتقدند که استیبل کوین ها به معنای واقعی استیبل یا با ثبات نیستند. شاید اندکی متناقض به نظر برسد، اما توجه داشته باشید که پشتوانه یک استیبل کوین، یک ارز فیات و در اغلب موارد هم دلار ایالات متحده است.

گرچه استیبل کوین می خواهد به هر نحوی ارزش ارز را ثابت و به اندازه یک دلار نگه دارد اما به این معنا نیست که ارزش واقعی آن نیز به همان مقدار باقی می ماند. اگر به تاریخچه اقتصادی و مالی نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که با افزایش قیمت ها و دستمزدها، قدرت خرید با ارز دلار کمتر می شود.

بنابراین، اگر یک استیبل کوین الان یک دلار ارزش داشته باشد، باید ارزش آن در سال گذشته هم همان یک دلار بوده باشد و سال آینده هم یک دلار ارزش داشته باشد. به طور مثال، ارزش یک دلار در سال 1992، امروز حدود 16 دلار است. بنابراین، متکی نبودن ارزهای دیجیتال به ارزهای فیات یک ضرورت به نظر می رسد.

Olympus راه حلی برای پشتوانه استیبل کوین ها

Olympus می خواهد این مشکل را حل کند. اگر نگاهی به تاریخچه بیت کوین بیندازیم متوجه خواهیم شد که بیت کوین با هدف عدم وابستگی ارزها به بانک های مرکزی پدید آمد. اما اگر به جای ارزهای دیجیتالی که پشتوانه ارز فیات دارند مثل استیبل کوین های سنتی، ارزهای دیجیتالی داشته باشیم که پشتوانه آنها یک ارز دیجیتال دیگر باشد، چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت، حداقل به لحاظ تئوری می توان گفت یک کوین یا توکن، ارزش دنیای واقعی اش را حفظ می کند و وابسته به ارزش تعیین شده بانک مرکزی نیست.

نکته مهمی که باید درمورد Olympus متذکر شد، این است که Olympus با سازمان های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) هدایت می شود. دائو یا سازمان های خودگردان غیرمتمرکز، گروهی از افراد یا کاربران هستند که توسط مجموعه ای از قوانین، به یکدیگر متصل می شوند و در مورد یک بلاکچین خاص تصمیم گیری می کنند. از آنجا که قوانین دائو در مجموعه ای از کدها روی بلاکچین قرار می گیرد، به این ترتیب نیازی به سلسله مراتب سنتی نیست و عدالت اجرا می شود.

دائو (DAOs) را به عنوان یک قانون کلی، نباید با پروتکل DAO که روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود، اشتباه گرفت. این پروتکل متاسفانه در سال 2017 هک شد و انگیزه ای برای هارد فورک (Hard Fork) به وجود آمد و در نهایت منجر به ایجاد ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک شد. نکته قابل توجه دیگر اینکه، ارز دیجیتال Olympus با نماد (OHM) با ارز دیجیتال Olympus با نماد (OLYMPUS) مشابه نیست. مورد دوم، هیچ ربطی به OHM ندارد.

Olympus DAO
Olympus DAO چیست

مطلب مفید: سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

توکن OHM برای Olympus

توکن OHM از زمان عرضه در بازار به روش های زیر مورد استفاده کاربران قرار گرفته است:

  • نخست افراد می توانند توکن های OHM را استیک کنند. تقریبا هر هشت ساعت توکن های استیک شده به طور خودکار ترکیب می شوند و کاربران می توانند سود دریافت کنند. هر چه زمان استیک توکن های OHM بیشتر باشد بهره نیز بیشتر می شود. بنابراین استیک توکن های OHM می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت کریپتویی باشد. همچنین، از آنجا که Olympus درصد سالانه نسبتا بالایی برای کشت سود پرداخت می کند، انگیزه ای است تا کاربران توکن های بیشتری را استیک کنند.
  • دوما، کاربران می توانند در باندینگ یا استقراض (Bonding) شرکت داشته باشند. در این پروسه، در ازای کوین های OHM، توکن های نقدینگی سیستم به کاربر اعطا می شود. نکته مهم این است که اگر کاربری توکن هایش را باند (Bond) کند، می تواند توکن های OHM را با تخفیف بگیرد. در واقع، با پول کمتر، کوین های بیشتری خواهید داشت. این سیستم به تامین نقدینگی توکن پشتیبانِ توکن های OHM کمک می کند و به همین جهت OHM در شرایط واقعی پایدارتر می شود.

مطلب مفید: استیک بهتر است یا کشت سود؟ تفاوت این دو در چیست؟

چرا OHM یک استیبل کوین است؟

هر توکن OHM در خزانه با یک توکن DAI پشتیبانی می شود. توکن ها به جز توسط پروتکل، توسط هیچ کسی ضرب یا سوزانده نمی شوند و پروتکل هم تنها در واکنش به قیمت، این کار را انجام می دهد. زمانی که OHM کمتر از یک DAI معامله شود، پروتکل توکن های OHM را می خرد و آنها را می سوزاند. هر زمان توکن های OHM بالاتر از یک DAI معامله شوند، پروتکل توکن های جدید را ضرب می کند و آنها را می فروشد. از آنجا که خزانه باید تنها یک DAI در ازای هر OHM داشته باشد، با خرید یا فروش توکن، سود به دست می آید.

قابلیت های Olympus
استفاده از اوراق قرضه در Olympus

چرا نسخه دوم Olympus ارائه شده است؟

ارائه نسخه دوم گام بزرگی برای Olympus است. در نسخه دوم Olympus ویژگی های بیشتری از قبیل؛ حاکمیت آنچین و استیک خودکار در ازای استقراض (باندینگ) به کاربران این ارز دیجیتال ارائه می شود.

حاکمیت آنچین:

  • کاربرانی که توکن های الیمپوس را استیک کرده اند، از طریق Compound’s Governor Bravo، کنترل کامل تری بر قراردادهای پروتکل دارند.

اوارق قرضه (Bonds):

  • پرداخت های اوراق قرضه، در زمان خرید استیک می شوند. در شرایط جدید هنگام درنظر گرفتن تخفیف ها، افراد چیزی را از دست نمی دهند بلکه به طور پیش فرض سود به دست می آورند.
  • اوراق قرضه دیگر سرمایه خطی نیستند. در عوض، کاربرانی که دارای اوراق قرضه هستند باید تا پایان دوره برای بازخرید صبر کنند. با پرداخت های اوراق قرضه از طریق استیکینگ یک نوع نقدینگی به وجود می آید.
  • انواع جدیدی از اوراق قرضه به عنوان پیشنهاد های جداگانه ایجاد می شود.
  • اوراق قرضه را می توان به عنوان NFT نگه داشت.
  • این اوراق قرضه دارای زمان مشخص یا زمان انقضا مشخص هستند.
  • امکان حسابرسی همه قراردادهای جدید

کیف پول هایی که Olympus را پشتیبانی می کنند:

بازارهای نسخه دوم Olymous :

بازارهای Olumpus
بازارهایی که نسخه دوم Olympus را حمایت می کنند.

 

کلام آخر: هدف اصلی  پلتفرم Olympus ایجاد استیبل کوینی است که بر خلاف سایر استیبل کوین های سنتی وابسته به ارز های فیات نیست. در این پروژه قرار است سایر ارزهای دیجیتال پشتوانه توکن OHM باشند تا نوسان ارزِ پشتوانه، به معنای واقعی تاثیری بر این استیبل کوین نداشته باشد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x