ییلد فارمینگ یا کشت سود چیست؟
0

ییلد فارمینگ یا کشت سود چیست؟

بازدید : 276

ییلد فارمینگ یا کشت سود ، یک استراتژی مشارکت در شبکه است که در آن کاربر در ازای دریافت توکن ، سرمایه ای را برای یک پروتکل فراهم می کند. قبل از DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) ، فقط دو راه برای کسب درآمد از کوین ها وجود داشت: ترید کردن آنها یا هولد کردن . DeFi این رویکرد را تغییر داد و به کاربران امکان می دهد از توکن بهره مند شوند.

ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی
نقش دیفای در liquidity

شما برای کار با DeFi فقط به یک کیف پول ارز دیجیتال و برخی توکن ها نیاز دارید.ایده کامل DeFi این است که می توانید توکن هایی را قرض بگیرید ، آنها را درون استخر قرار دهید ، و به صورت ناشناس سود کنید.

در حالی که اکثر پلتفرم های آنلاین سنتی شما را ملزم به ارائه مجموعه کاملی از اطلاعات شخصی قبل از اجازه دسترسی به خدمات آنها می کنند ، DeFi قول غیرمتمرکز نگه داشتن نرم افزار را برای همه در هر کجای دنیا حفظ می کند.ناگفته نماند که بیشتر خدمات غیرمتمرکز سود بسیار بالاتری نسبت به خدمات سنتی دارند. اگر بانکی 1-2 درصد سود سپرده را به شما پیشنهاد دهد ، در DeFi می توانید تا 100 برابر بیشتر سود کسب کنید.

تاریخچه کوتاهی از کشت سود

برخلاف تصور عمومی ، کشت سود از آنچه جامعه تصور می کند قدیمی تر است. IDEX ، یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز قبل از DeFi ،کشت سود را برای اولین بار در اکتبر 2017 معرفی کرد. دو سال بعد ، پروتکل نقدینگی مشتقات Synthetix با کمک اوراکل Chainlink ، کشت سود را دوباره تعریف کرد. سرانجام ، صرافی های غیرمتمرکز جدید مانند Uniswap و کامپوند ، استخراج نقدینگی را در سال 2020 رواج دادند. این موضوع یک تأثیر اساسی در بخش DeFi داشت و آن را برای همیشه تغییر داد. استخراج نقدینگی استراتژی برخی از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که با آن به دنبال جذب کاربران هستند. این روش تمرکز بر روی ایجاد انگیزه برای تزریق نقدینگی در پروتکل در ازای توزیع یک سری توکن میان کاربران است که می توانند با پاداش های بهتر یا ارزهای رمزپایه دیگر مبادله شوند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) چیست؟

استخراج نقدینگی از دو مفهوم بسیار مهم ، نقدینگی و استخراج ناشی می شود. منظور از نقدینگی ، در دسترس بودن سکه ها / توکن ها در یک بستر مشخص است که برای ایجاد ، رشد و گسترش بازارهای DeFi ضروری است. از طرف دیگر ، منظور از استخراج ، تکنیک مبتنی بر PoW است که در آن با در دسترس قرار دادن توان محاسباتی ، سکه های جدیدی را می گیرید که توسط الگوریتم ضرب شده اند. این دو مفهوم ، گرچه از یکدیگر دور هستند ، اما می توانند با هم پیوند خورده و فرایندی ایجاد کنند که باعث رونق برخی از پروژه های DeFi شده است.

Liquidity Mining
ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی (Liquidity Mining)

اساساً ، شخصی که می خواهد استخراج نقدینگی را انجام دهد ، به یک گروه خاص نقدینگی “وام” می دهد (مثلا Uniswap) و بسته به زمان و میزان نقدینگی ارائه شده ، توکن های جدیدی دریافت می کند. بیایید مثالی بزنیم تا مطلب را روشن کنیم.

یک سیستم عامل جدید در دنیای DeFi دارای توکن های حاکمیت (GOV) است که می خواهد توزیع کند. برای این کار ، او در وایت پیپر خود ، برخی از استخرهای Uniswap را توصیف می کند که از طریق استخراج نقدینگی می توانند این GOV را دریافت کنند.فرد علاقه مند به پروژه باید به یکی از استخرهای توضیح داده شده در بالا نقدینگی بدهد.کاربر در ازای آن توکن LP دریافت می کند.تا زمانی که توکن های ارائه شده توسط کاربر در استخر باقی بمانند ، وی هم 0.3٪ سود و هم توکن های حاکمیتی که در هر بلاک استخراج می شود ، بدست می آورد.در زمان بازخرید ، کاربر با برگرداندن LP در ازای آن هم پاداش و هم GOV را دریافت می کند.

ییلد فارمینگ یا کشت سود چگونه کار می کند؟

بیشتر DEX ها با جایگزینی order book ها با بازار ساز خودکار (AMM) غیرمتمرکز می شوند. AMM یک قرارداد هوشمند است که معاملات را تنظیم می کند. از آنجا که قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز است ، کاربران مجبور نیستند order book صرافی را معامله کنند. در عوض ، آنها به طور موثر با کاربران دیگر معامله می کنند.

برای معامله ، این پاتفرم ها تعویض توکن را ارائه دادند. هر بار که کاربر معامله می کند ، هزینه مشخصی را پرداخت می کند. به عنوان مثال ، این هزینه در Uniswap به 0.3٪ می رسد.

Yield Farming - ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی
ییلد فارمینگ یا کشت سود

AMM این هزینه ها را جمع آوری می کند و آنها را به عنوان یک پاداش به هر تامین کننده نقدینگی (LP) اعطا می کند. بنابراین ، DEX یک اکوسیستم همزیستی ارائه می دهد که در آن گروهی از کاربران به یکدیگر کمک می کنند. در حالی که یک تریدر توکن ،هزینه کمی را برای معامله در صرافی غیرمتمرکز پرداخت می کند ، ارائه دهنده نقدینگی (LP) برای تأمین نقدینگی مورد نیاز درآمد کسب می کند.

پروتکل های کشت سود

پروتکل های استخراج نقدینگی در هر شکل و اندازه ای وجود دارد. هر پروتکل منحصر به فرد است و ویژگی های متمایز و انواع توزیع پاداش خود را ارائه می دهد. با این وجود ، بیشتر پروتکل ها را می توان در سه گروه متمایز دسته بندی کرد.

این گروه ها از نظر هدف ، روش تمرکززدایی و توزیع متفاوت هستند. بسته به آنچه در یک پروژه جستجو می کنید ، گروه خاصی را انتخاب می کنید. پروتکل های کشت سود سه دسته تقسیم می شوند:

Fair decentralization

پروژه های کشت سود با این پروتکل اغلب به دنبال پاداش دادن به اعضای فعال جامعه هستند. بیشتر اوقات ، توکن ها برای همه کاربران اولیه که به پلتفرم پیوسته اند توزیع می شود. با این کار ، توسعه دهندگان با توزیع توکن به روشی که مشابه فروش توکن در بازار نباشد ، از تمرکززدایی اطمینان می یابند.

Progressive decentralization

این پروتکل ها در واگذاری فوری کنترل پلتفرم به جامعه مردد هستند. توسعه دهندگان معمولاً چند ماه پس از راه اندازی اولیه پلتفرم ، یک مدل حاکمیتی را اجرا می کنند. هدف اصلی اطمینان از توزیع عادلانه توکن ها برای جلوگیری از انباشته کردن توکن ها توسط نهنگ ها است.

Marketing-oriented protocols

این پروژه اغلب هفته ها قبل از راه اندازی آشکار می شود و به کاربران انگیزه می دهد تا قبل از راه اندازی سیستم عامل را به بازار عرضه کنند. بازاریابی یک پلت فرم می تواند به جمع آوری وجوه نقدینگی کمک کند .

چرا کشت سود در سیستم عامل های DeFi بسیار مهم است؟

کشت سود راهی برای تشویق سرمایه گذاری و تزریق نقدینگی در پلتفرم است.تأمین کنندگان نقدینگی یا LP ، با سرمایه گذاری در آن پاداش هایی را برای مشارکت خود به دست می آورند .به طور کلی پاداش ها توسط یک توکن از همان پلتفرم داده می شوند. این توکن ها طبق برنامه ریزی پروتکل تولید می شوند و به عنوان بخشی از پاداش هایشان بین ارائه دهندگان نقدینگی توزیع می شوند.

مزایای کشت سود

در وهله اول ، انگیزه و جذابیت بزرگی برای سرمایه گذاران است. ارائه پاداش برای شرکت در پلتفرم ها ،توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب می کند ، خصوصاً اگر این پاداش ها سود بالایی داشته باشد.

علاوه بر این ، رشد پلتفرم سود به دنبال دارد. سیستم عامل های کشت سود می توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی ، سرمایه گذاری های انجام شده در داخل پلتفرم را چند برابر کنند. علاوه بر این ، پلت فرم مذکور امکان تحقق وام هایی را دارد که می توانند در همان بستر یا در سیستم عامل دیگری سرمایه گذاری شوند .

اکثر این پروتکل ها غیرمتمرکز هستند و یا دارای درجه بالایی از تمرکززدایی هستند ، بنابراین هر کسی می تواند در آنها شرکت کند.

ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی
معایب و مزایای ییلدفارمینگ

معایب استخراج نقدینگی

استفاده از آنها مشکل است و سیستم عامل هایی بسیار فنی هستند. اگر شخصی دانش اولیه از ابزارهای مالی نداشته باشد ، ممکن است ضرر کند.

در حال حاضر بیشتر سیستم عامل های استخراج نقدینگی ریشه در بلاک چین اتریوم دارند و رشد عظیم آن (به طور کلی همراه با اکوسیستم DeFi) شبکه را به ظرفیت کامل رسانده است. در حال حاضر ، معاملات DeFi در Ethereum به هیچ وجه ارزان نیست.

از طرف دیگر ، اگر کاربر برخی از جنبه های مربوط به فعالیت را در نظر نگیرد ، مانند هزینه در کمیسیون ها ، شاخص های وثیقه ، نوسانات ارزهای رمزپایه در بازار ، ممکن است در نهایت پول خود را از دست بدهد.

علاوه بر این ، سیستم عامل های استخراج نقدینگی در معرض نوسانات بالایی هستند. در حقیقت ، بسیاری از متخصصان معتقدند كه چنین سیستم عامل هایی به عنوان “حباب ساز” رفتار می كنند .

پلت فرم هایی برای استفاده از استخراج نقدینگی

از جمله بسترهای برتر برای استفاده از استخراج نقدینگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Compound ، جایی که ارائه دهندگان نقدینگی (LP) برای مشارکت خود توکن های COMP را بدست می آورند. این توکن ها می توانند به صورت داخلی در سیستم عامل یا صرافی ها (متمرکز یا غیرمتمرکز) مبادله شوند تا در سایر توکن های مختلف سود کسب کنند.
  • AAVE : پروژه دیگری است که در آن می توانیم استخراج نقدینگی را عملی کنیم. در واقع ، با انتقال توکن ETHLend قدیمی آن به توکن جدید AAVE ، این عمل می تواند بازدهی بهتری برای دارندگان آن داشته باشد.
  • Balancer : طرحی است که اخیراً تصمیم گرفت پروتکل خود را برای راه اندازی توکن BAL به روز کند ، توکن حاکمیتی که استخراج نقدینگی را روی سیستم عامل خود امکان پذیر می کند.
  • Curves : کلیه فعالیت ها و سودهای خود را در سیستم عامل خود بر مبنای استخراج نقدینگی همراه با یک سیستم yield farming غیرمتمرکز برای استفاده در ایجاد استخرهای نقدینگی برای پروتکل های دیگر (مانند Uniswap) قرار می دهد. هدف این استراتژی به حداکثر رساندن سود است ، با توجه به اینکه Curve فقط با stablecoin کار می کند.
  • Uniswap ، برترین DEX در دنیای DeFi است. با این حال ، اخیراً تیم توسعه دهنده آن توکن UNI را معرفی کرده است. که یک توکن استخراج نقدینگی است که منجر به استفاده از این پروتکل شده است. در حقیقت ، Uniswap در حال حاضر با ارزش قفل شده (TVL) حدود 2،1 میلیارد دلار در رتبه اول قرار دارد.
  • yearn.finance ، پروژه معروف آندره کرونژ بهترین yield farming و استخراج نقدینگی را در یک مکان گرد هم آورده است. در واقع ، با توجه به ارزش شگفت انگیز توکن ، این توکن حداکثر استخراج نقدینگی را فراهم می کند.

مطلب مفید: آوه (AAVE) چیست؟ دریافت وام ارز دیجیتال در دیفای

نقش توکن های GOV در استخراج نقدینگی

برای اطمینان از عدم تمرکز کامل در DEX ، توسعه دهندگان باید سیستم عامل را به یک پروژه متعلق به جامعه تبدیل کنند. چنین پروژه ای باید به جامعه ، توانایی کنترل بستر را بدهد. بدین منظور بیشتر صرافی های غیرمتمرکز یک مدل حکمرانی ارائه می دهند که در آن کاربران می توانند از طریق رأی گیری شرکت کنند. این سیستم دارای یک توکن حکمرانی است. معمولاً توسعه دهندگان برای اطمینان از عدم تمرکز کامل ، ارز رمزنگاری شده را به طور عادلانه توزیع می کنند.توسعه دهندگان توکن را در بازار لیست می کنند که در آن شرکت کنندگان متقاضی می توانند از طریق توکن در سیستم عامل سرمایه گذاری کنند. در موارد دیگر ، توسعه دهندگان قبل از لیست کردن توکن ، بخشی از توکن ها را به اعضای اولیه انجمن توزیع می کنند.

ییلد فارمینگ
توکن های GOV

توکن های حاکمیت نقش اساسی در استخراج نقدینگی دارند ، زیرا اغلب به صورت پاداش ثانویه عمل می کنند. تعدادی از پروتکل ها تصمیم گرفتند که LP ها را با نرخ عملکرد سنتی پاداش دهند و همچنین توکن های حاکمیتی را نیز به این ترکیب اضافه کنند. این کار، انگیزه استخراج نقدینگی را افزایش می دهد ، زیرا LP ها درآمد اضافی کسب می کنند. علاوه بر این ، آنها با مشارکت در حاکمیت سهمی در پروتکل دریافت می کنند. با این کار ، آنها می توانند پروتکل ، نحوه عملکرد آن را تغییر دهند و حتی مجموعه نقدینگی بیشتری اضافه کنند.

تفاوت بین استخراج ارز دیجیتال و Yield Farming :

در استخراج ارز دیجیتال از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می شود . اما ییلد فارمینگ بر اساس امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi به عنوان ” money logo ” شناخته می شود و در شبکه Ethereum کار می کند.

تأمین کنندگان نقدینگی یا LP نقشی اساسی در تولید محصول دارند. در حالی که استخراج ارزدیجیتال عمدتا با سرمایه گذاری در استخرهای استخراج رخ می دهد.

در ییلد فارمینگ پاداش و درآمد از طریق سرمایه گذاری به دست می آید. اما استخراج کنندگان ارز دیجیتال با تولید بلوک های جدید از طریق معاملات تایید شده در استخر استخراج ، پاداش می گیرند.

تفاوت استیکینگ و ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ در مقایسه با استیکینگ فرآیند پیچیده ای است. Staking به طور عمده بر روی سازوکار اجماع Proof-of-Stake یا PoS کار می کند . که در آن یک اعتبار سنج بلاک را از طریق یک فرآیند انتخاب تصادفی ایجاد می کند و پاداش های پرداخت شده توسط سرمایه گذاران سیستم عامل را می گیرد. هرچه سهم بیشتر باشد ، پاداش سهام نیز بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر ، ییلد فارمینگ وجوه خود را در استخرهای وام در جایی که سایر وام گیرندگان در ازای دریافت سود وام می گیرند ، سرمایه گذاری می کنند.

[irp posts=”3994″ name=”اثبات سهام چیست؟”]

نتیجه ییلد فارمینگ یا کشت سود

ییلد فارمینگ یا کشت سود، فرآیند کسب توکن از طریق ایجاد نقدینگی برای استخرها می باشد.در این مقاله به بررسی مفهوم کشت سود پرداخته شد.معایب و مزایای آن را ذکر کرده و پلتفرم هایی که در این زمینه فعالیت می کنند را بر شمردیم.

 

2
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x