عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟

عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟
0
بازدید : 3735

STO فرآیندی مشابه ICO است که در آن یک سرمایه‌گذار پول خود را با کوین یا توکن مبادله می‌کند. با این وجود برخلاف ICO  STO ها یک گام فراتر رفته و توکن‌هایی را که تحت دسته‌بندی اوراق بهادار هستند توزیع می‌کنند. در مقالات قبلی در مورد ICO،IEO و IPO صحبت شد. در این مقاله به بررسی مفهوم عرضه توکن اوراق بهادار (STO) می‌پردازیم.

توکن اوراق بهادار چیست؟

توکن‌ها نوع خاصی از موجودیت مبتنی بر ارزش هستند که می‌توانند نمایانگر اوراق بهادار یا تسهیلات باشند. انواع توکن‌ها وجود دارد، به عنوان مثال، توکن کاربردی (utility token)، توکن NFT، توکن اوراق بهادار (Security Token).

توکن اوراق بهادار

این توکن‌ها، توکن بومی بلاک چینی هستند که بر روی آنها توسعه داده شده‌اند. به عنوان مثال، CryptoKitty توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. که فقط در بلاک چین Ethereum قابل استفاده است و در سایر بلاک چین های رمز ارز مانند بیت کوین قابل استفاده نیست. Security Token ها ،نظارت شده، ایمن و بدون کلاه‌برداری هستند. همچنین سریع‌تر از IPO و ایمن‌تر از ICO بوده و شفافیت لازم را فراهم می‌کنند.

مطلب مفید: عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟

STO مخفف Security Token Offerings به معنای عرضه توکن‌ اوراق بهادار است. STO ها به عنوان پاسخی نسبت به عدم نظارت در زمینه ICO ها، برای ایجاد مقررات در تأمین بودجه جمعی مبتنی بر بلاک چین و ارائه ضمانت‌های بیشتر در زمینه جمع‌آوری سرمایه با استفاده از توکن‌های منتشرشده در بلاک چین، ظاهر شدند.

آنها به یک دارایی اساسی مانند سهام، اوراق قرضه، یا وجوه دیگر مرتبط هستند. STO غالباً به عنوان گام بعدی در توسعه رمزارزها شناخته می‌شود. بنابراین، STO توکن‌هایی با ابزارهای مالی قابل معامله با ارزش پولی ثابت هستند، مانند بخشی از دارایی یک شرکت.

عرضه توکن اوراق بهادار

توکن‌های اوراق بهادار در صرافی‌های عادی معامله نمی‌شوند. صرافی‌هایی که می‌خواهند معاملات STO را ارائه دهند باید کاملاً با روش‌های پردازشی این معاملات مطابقت داشته باشند. اینگونه است که توکن‌های اوراق بهادار در صرافی‌های تخصصی معامله می‌شوند. همچنین STO ها می‌توانند به عنوان رویکرد ترکیبی بین ICO ها و عرضه اولیه سنتی (IPO) به دلیل همپوشانی آن با هر دو روش جمع‌آوری سرمایه، دیده شوند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

آیا همه می‌توانند در STO شرکت کنند؟

در ایالات متحده، STO فقط برای سرمایه‌گذاران معتبر است. با این حال، اگر در خارج از ایالات متحده زندگی می‌کنید، مشمول قانون سرمایه‌گذار معتبر نیستید. شما می‌توانید در بیشتر STO ها شرکت کنید مگر اینکه محدودیت‌های خاصی برای شما اعمال شود.

STO چه تفاوتی با ICO دارد؟

STO ها توسط دارایی پشتیبانی می‌شوند و از حاکمیت نظارتی پیروی می‌کنند. از طرف دیگر سیستم‌عامل‌های ICO چارچوب‌های قانونی خاصی را دور می‌زنند و نیازی به ثبت یا پیروی از حاکمیت دقیق نهادهای نظارتی ندارند.

راه‌اندازی STO بسیار دشوارتر است. زیرا هدف ارائه قرارداد سرمایه‌گذاری طبق قانون اوراق بهادار است. بنابراین ، این سیستم‌عامل‌ها باید از قبل اطمینان حاصل کنند که با مقررات مربوطه مطابقت دارند و کاره‌ای مقدماتی را انجام دهند. آنها معمولاً فقط قادر به جمع‌آوری بودجه از سرمایه‌گذاران معتبری هستند که خود از شرایط خاصی پیروی می‌کنند.

هر کسی می‌تواند ICO را راه‌اندازی کند. مقررات زیادی در مورد ICO وجود ندارد ، به این معنی که اگر می‌توانید فناوری‌ای را راه‌اندازی کنید ، می‌توانید ICO راه‌اندازی کنید. به همین دلیل از بین همه راه‌های تأمین بودجه ، ICO ساده‌ترین راه‌حل شناخته‌شده است.

مقایسه STO و ICO

با توجه به اینکه ICOها تنظیم نشده هستند ، بازیابی وجوهی که شما در یک فروش متقلبانه سرمایه‌گذاری کرده‌اید تقریباً غیرممکن است. بنابراین ، به دلیل عدم اطمینان ، تقلب و گمانه‌زنی‌های آشکار ، ICO احتمالاً امن‌ترین راه‌های تأمین بودجه نیستند.

بنابراین، از نظر سرمایه‌گذار، STO ها مطمئناً ایمن‌تر از ICO هستند.

همانطور که مقررات موجود در فضای بلاک چین اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. STO ها نیز رشد چشمگیری را تجربه می‌کنند در حالی که استفاده از ICO در حال کاهش است.

STO ها در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت شده‌اند .بنابراین ، شباهت زیادی به سهام دارند.

از دیگر مزایای مرتبط با STO ها، اعتبار است. فضای ICO پر از هرج و مرج است. بسیاری از مردم قربانی شده‌اند.برخی پروژه‌ها، قول‌هایی که داده‌اند را عملی نکردند و بیشتر سرمایه‌گذاران با توکن‌های بی‌فایده روبه‌رو هستند. در مقابل ، STO ها از تمام قوانین پیروی می‌کنند .

STO چه تفاوتی با IPO دارد؟

IPO فقط در شرکت‌های خصوصی که می‌خواهند دولتی شوند استفاده می‌شود. از طریق روند IPO ، آنها با صدور سهام برای سرمایه‌گذاران معتبر سرمایه جمع می‌کنند. اما STO یا عرضه توکن اوراق بهادار در یک بلاک چین توکن ارائه می‌دهد در حالی که IPO گواهینامه اشتراک در بازارهای سنتی صادر می‌کند.

STO مقرون به‌صرفه‌تر از IPO است. با استفاده از IPO ، شرکت‌ها معمولاً هزینه‌های دلالی و بانکی سرمایه‌گذاری را پرداخت می‌کنند تا به پایگاه سرمایه‌گذاران عمیق‌تری دسترسی داشته باشند. STO ها هم نیاز به پرداخت حقوقدانان و مشاوران دارند . اما آنها دسترسی مستقیم‌تری به بازار سرمایه‌گذاری دارند و بنابراین ، معمولاً مجبور نیستند هزینه‌های زیادی را به بانک‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری‌ها پرداخت کنند.

در مقایسه با IPO های سنتی، به دلیل حذف واسطه‌ها مانند بانک‌ها و کارگزاری‌ها ، STO ارزان‌تر است.

بهبود امور مالی سنتی. در حالی که اوراق بهادار سنتی به دلیل زیرساخت‌های قدیمی و لایه‌های واسطه‌ای کند و گران هستند ، توکن‌های اوراق بهادار خدمات را با هزینه کمتری تسهیل می‌کنند.

مطلب مفید: آشنایی با IEO، ICO ، IFO و IAO از دیدگاه چانگ پنگ ژائو

چالش‌های اصلی عرضه توکن اوراق بهادار (STO)

افزایش مقررات بزرگ‌ترین چالشی است که سیستم‌عامل‌های STO با آن روبرو هستند.

این امر مسئولیت اداری بیشتری را به دوش می‌کشد . زیرا باید اطمینان حاصل شود که مطابق با قوانین مربوط به اوراق بهادار هستند . فرایندهایی برای حضانت ، پیگیری مالکیت ، مصوبات مبادله‌ای ، مشتری خود را بشناسید (KYC) ، AML و غیره تنظیم شوند. و اگرچه این فرآیند ارزان‌تر از IPO سنتی است ، اما کار اضافی باعث می‌شود هزینه بیشتری داشته باشد و مانع ورود در مقایسه با ICO های سودمند باشد.

علاوه بر این ، با حذف برخی از واسطه‌ها مانند بانک‌ها، کارگزاران و وکلا، مسئولیت انجام این وظایف اکنون بر دوش شرکت است.مقررات موجود در حوزه‌های قضایی خاص نیز ممکن است افرادی که می‌توانند در STO سرمایه‌گذاری کنند را محدود کند که این باعث کاهش شمار سرمایه‌گذاران می‌شود.

[irp posts=”9430″ name=”عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟”]

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x