عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟
0

عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟

بازدید : 592

STO فرآیندی مشابه ICO است . که در آن یک سرمایه گذار پول را با کوین یا توکن مبادله می کند. با این وجود برخلاف ICO ، STO ها یک گام فراتر رفته و توکن هایی را که تحت کنترل اوراق بهادار هستند توزیع می کنند.در مقالات قبلی در مورد ICO،IEO و IPO صحبت شد.در این مقاله به بررسی مفهوم عرضه توکن اوراق بهادار (STO) می پردازیم.

Security Token چیست؟

در دنیای رمز ارزها احتمالا به کلمه “token” برخورد کرده اید. توکن ها نوع خاصی از موجودیت مبتنی بر ارزش هستند که می توانند نشان دهنده امنیت یا تسهیلات باشند. انواع بسیاری از توکن ها وجود دارد ، به عنوان مثال ، توکن کاربردی(utility token) ، توکن non-fungible ، توکن امنیتی(Security Token).

[irp posts=”6596″ name=”تفاوت کوین و توکن در چیست؟”]

عرضه توکن اوراق بهادار (STO)
توکن امن

این توکن ها، ارز بومی بلاک چینی هستند که بر روی آنها توسعه داده شده اند. به عنوان مثال ، CryptoKitty توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. که فقط در بلاک چین Ethereum قابل استفاده است و در سایر بلاک چین های رمز ارز مانند بیت کوین قابل استفاده نیست. Security Token ها ،تنظیم شده ، ایمن و بدون کلاهبرداری هستند.همچنین سریعتر از IPO و ایمن تر از ICO بوده و شفافیت لازم را فراهم می کنند.

مطلب مفید: عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟

STO مخفف Security Token Offerings به معنای عرضه توکن های امن است. STO ها به عنوان واکنشی نسبت به عدم نظارت در زمینه ICO ها، برای ایجاد مقررات در تأمین مالی جمعی مبتنی بر بلاک چین و ارائه تضمین های بیشتر در زمینه جمع آوری سرمایه با استفاده از توکن های منتشر شده در بلاک چین، ظاهر شدند.

آنها به یک دارایی اساسی مانند سهام، اوراق قرضه، یا وجوه دیگر مرتبط هستند. STO غالباً به عنوان گام بعدی در توسعه رمزارزها شناخته می شود.بنابراین، STO توکن هایی با ابزارهای مالی قابل معامله با ارزش پولی ثابت هستند، مانند بخشی از دارایی یک شرکت.

عرضه توکن اوراق بهادار (STO)
پیشنهاد توکن امنیتی

توکن های اوراق بهادار در صرافی های عادی معامله نمی شوند. صرافی هایی که می خواهند معاملات STO را ارائه دهند باید کاملاً با روش های پردازشی این معاملات مطابقت داشته باشند . اینگونه است که توکن های امنیتی در صرافی های تخصصی معامله می شوند. همچنین STO ها می توانند به عنوان رویکرد ترکیبی بین ICO ها و عرضه اولیه سنتی (IPO) به دلیل همپوشانی آن با هر دو روش جمع آوری سرمایه ، دیده شوند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

آیا همه می توانند در STO شرکت کنند؟

در ایالات متحده ، STO فقط برای سرمایه گذاران معتبر است. با این حال ، اگر در خارج از ایالات متحده زندگی می کنید ، مشمول قانون سرمایه گذار معتبر نیستید. شما می توانید در بیشتر STO ها شرکت کنید مگر اینکه محدودیت های خاصی برای شما اعمال شود.

STO چه تفاوتی با ICO دارد؟

STO ها توسط دارایی پشتیبانی می شوند و از حاکمیت نظارتی پیروی می کنند. از طرف دیگر سیستم عامل های ICO چارچوب های قانونی خاصی را دور می زنند و نیازی به ثبت یا پیروی از حاکمیت دقیق نهادهای نظارتی ندارند.

راه اندازی STO بسیار دشوارتر است. زیرا هدف ارائه قرارداد سرمایه گذاری طبق قانون اوراق بهادار است. بنابراین ، این سیستم عامل ها باید از قبل اطمینان حاصل کنند که با مقررات مربوطه مطابقت دارند و کارهای مقدماتی را انجام دهند. آنها معمولاً فقط قادر به جمع آوری بودجه از سرمایه گذاران معتبری هستند که خود از شرایط خاصی پیروی می کنند.

هر کسی می تواند ICO را راه اندازی کند. مقررات زیادی در مورد ICO وجود ندارد ، به این معنی که اگر می توانید فناوری ای را راه اندازی کنید ، می توانید ICO راه اندازی کنید. به همین دلیل از بین همه راه های تأمین بودجه ، ICO ساده ترین راه حل شناخته شده است.

عرضه توکن اوراق بهادار (STO)
مقایسه STO و ICO

با توجه به اینکه ICOها تنظیم نشده هستند ، بازیابی وجوهی که شما در یک فروش متقلبانه سرمایه گذاری کرده اید تقریباً غیرممکن است. بنابراین ، به دلیل عدم اطمینان ، تقلب و گمانه زنی های آشکار ، ICO احتمالاً امن ترین راه های تأمین بودجه نیستند.

بنابراین، از نظر سرمایه گذار، STO ها مطمئناً ایمن تر از ICO هستند.

همانطور که مقررات موجود در فضای بلاک چین اهمیت بیشتری پیدا می کنند. STO ها نیز رشد چشمگیری را تجربه می کنند در حالی که استفاده از ICO در حال کاهش است.

STO ها در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت شده اند .بنابراین ، شباهت زیادی به سهام دارند.

از دیگر مزایای مرتبط با STO ها ، اعتبار است. فضای ICO پر از هرج و مرج است. بسیاری از مردم قربانی شده اند.برخی پروژه ها، قول هایی که داده اند را عملی نکردند و بیشتر سرمایه گذاران با توکن های بی فایده رو به رو هستند. در مقابل ، STO ها از تمام قوانین پیروی می کنند .

STO چه تفاوتی با IPO دارد؟

IPO فقط در شرکت های خصوصی که می خواهند دولتی شوند استفاده می شود. از طریق روند IPO ، آنها با صدور سهام برای سرمایه گذاران معتبر سرمایه جمع می کنند. اما STO در یک بلاک چین توکن ارائه می دهد در حالی که IPO گواهینامه اشتراک در بازارهای سنتی صادر می کند.

STO مقرون به صرفه تر از IPO است. با استفاده از IPO ، شرکت ها معمولاً هزینه های دلالی و بانکی سرمایه گذاری را پرداخت می کنند تا به پایگاه سرمایه گذاران عمیق تری دسترسی داشته باشند. STO ها هم نیاز به پرداخت حقوقدانان و مشاوران دارند . اما آنها دسترسی مستقیم تری به بازار سرمایه گذاری دارند و بنابراین ، معمولاً مجبور نیستند هزینه های زیادی را به بانک های سرمایه گذاری یا کارگزاری ها پرداخت کنند.

عرضه توکن اوراق بهادار (STO)
مقایسه STO و IPO

در مقایسه با IPO های سنتی ، به دلیل حذف واسطه ها مانند بانک ها و کارگزاری ها ، STO ارزان تر است.

بهبود امور مالی سنتی. در حالی که اوراق بهادار سنتی به دلیل زیرساخت های قدیمی و لایه های واسطه ای کند و گران هستند ، رمزهای امنیتی خدمات را با هزینه کمتری تسهیل می کنند.

مطلب مفید: آشنایی با IEO، ICO ، IFO و IAO از دیدگاه چانگ پنگ ژائو

چالش های اصلی عرضه توکن اوراق بهادار (STO)

افزایش مقررات بزرگترین چالشی است که سیستم عامل های STO با آن روبرو هستند.

این امر مسئولیت اداری بیشتری را به دوش می کشد . زیرا باید اطمینان حاصل شود که مطابق با قوانین مربوط به اوراق بهادار هستند . فرایندهایی برای حضانت ، پیگیری مالکیت ، مصوبات مبادله ای ، مشتری خود را بشناسید (KYC) ، AML و غیره تنظیم شوند. و اگرچه این فرآیند ارزان تر از IPO سنتی است ، اما کار اضافی باعث می شود هزینه بیشتری داشته باشد و مانع ورود در مقایسه با ICO های سودمند باشد.

علاوه بر این ، با حذف برخی از واسطه ها مانند بانک ها ، کارگزاران و وکلا ، مسئولیت انجام این وظایف اکنون بر دوش شرکت است .

مقررات موجود در حوزه های قضایی خاص همچنین ممکن است افرادی که می توانند در STO سرمایه گذاری کنند را محدود می کند . که باعث کاهش مجموع سرمایه گذاران می شود.

[irp posts=”9430″ name=”عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟”]

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x