پنکیک سواپ چیست و چطور می‌توان با آن کار کرد؟
0

پنکیک سواپ چیست و چطور می‌توان با آن کار کرد؟

بازدید : 246

پنکیک سواپ چیست؟ نامش را شنیده‌اید؟ برای حضور در دنیای رمزارزها و فعالیت در این حوزه حتما باید با پلت‌فرم جذاب پنکیک‌سواپ هم آشنا شوید. این پلت‌فرم می‌تواند بستری برای تبادل توکن‌ها‌ی موجود در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) فراهم کند. در این مقاله از فکت کوینز درباره‌اش بیشتر توضیح خواهیم داد. اگر درباره‌اش کنجکاو هستید، مقاله را تا آخر بخوانید.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ

برخلاف نام طنزآلودش، این پلت‌فرم کاملا جدی و مهم است. حجم معاملات در آن در هر ۲۴ساعت، حدود ۱۰۰ میلیون دلار اعلام می‌شود و یکی از مطرح‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز این روزهاست. در کمتر از یک سال، پنکیک سواپ به مهم‌ترین صرافی غیرمتمرکز در زنجیره هوشمند بایننس تبدیل شده و حتی از صرافی خود بایننس هم پیشی گرفته است. چنین چیزی مانند رشدی افسانه‌ای است. این پلت‌فرم طراحی شده تا کاربران امکان پیش‌بردن معاملات به شکلی امن را در اختیار داشته باشند. معاملات بایننس کوین و طیف متنوعی از توکن‌های  BEP-20 در پنکیک سواپ مقدور است.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

این پلت‌فرم معاملات رمزارزها را بی‌نیاز از خدمات متمرکز کرده است. ضمن اینکه معامله‌گران دیگر نگران از دست‌دادن کنترل کلیدهای خصوصی‌شان هم نیستند. به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، تمام معاملات در پنکیک سواپ به‌طور خودکار از طریق قراردادهای هوشمند پیش می‌روند. هرچند که تیم پنکیک سواپ مشخص نیست و اعضایش به‌طور ناشناس مشغول فعالیت‌اند اما تعدادی از شرکت‌های معتبر در حوزه امنیت بلاک‌چین به بررسی و حسابرسی آن پرداخته‌اند و تأییدش کرده‌اند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به اسلومیست(Slowmist) و سرتیک(Certik) اشاره کرد.

لینک مفید: آیا سواپ ها جایگزین مناسبی برای بایننس هستند؟ معرفی بهترین صرافی های سواپ (Swap)

نگاه دقیق‌تر به پنکیک سواپ

پلت‌فرم پنکیک سواپ کاملا منبع‌باز است؛ وبسایت پنکیک‌سواپ و کُد قرارداد هوشمند در دسترس عموم قرار دارند. گفته‌ها حاکی از آن است که تیم پشتیبان این پلت‌فرم متشکل از چند رهبر اصلی و چندین مهندس است. پنکیک سواپ در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ شروع به کار کرد.

تعداد کاربران فعال در آن و حجم معاملاتش به‌شدت نسبت به مدت‌زمان فعالیتش بالاست. فقط این‌ها نیست که چنین پلت‌فرمی را شاخص می‌کند، وجود ویژگی‌ها و امکانات مختلف در آن هم دلیل دیگری است که رشدش را چشمگیر کرده است. با این شرایط، پنکیک‌سواپ می‌تواند اکوسیستم جامعی از ابزارهای دیفای باشد. تمام ویژگی‌ها و امکاناتش هم حول توکن بومی آن یعنی توکن یوتیلیتی یا توکن مفیدش، کیک (cake) ساخته شده‌اند.

توکن کیک

کیک توکن بومی پنکیک سواپ است و در دنیای رمزارزها برای اهداف متنوعی کاربرد دارد. از کارکردهای اصلی آن می‌توان به استکینگ (staking)، کشت سود (yield farming)، شرکت در قرعه‌کشی پنکیک سواپ، رأی‌گیری درباره پیشنهادات حکومتی از راه پورتال حاکمیت اجتماعی و… اشاره کرد.

پنکیک سواپ چطور کار می‌کند؟

پنکیک سواپ

پنکیک سواپ نوعی پلت‌فرم غیرمتمرکز است که با عنوان بازارساز خودکار (AMM) فعالیت می‌کند. منظور چیست؟ یعنی پای هیچ سیستم پیشنهاد/درخواست، سفارش‌های محدود/بازار و دفاتر سفارش به‌میان نیست.در عوض، معاملات کاربران به‌طور خودکار پیش می‌رود. از چه راهی؟ کاربران از راه استخرهای نقدینگی (liquidity pools) دست به جذب نقدینگی می‌زنند. معاملاتی که در این پلت‌فرم انجام می‌شوند، نقدینگی را از یک سمت از استخر کسر و به سمت دیگرش اضافه می‌کنند. به‌این صورت در وزن دارایی‌های استخر  تغییراتی به‌وجود می‌آید.

نقدینگی موجود در استخرها از سوی کاربرانی تأمین می‌شود که به تأمین‌کنندگان نقدینگی (liquidity providers) معروف‌اند. این افراد دو سمت استخر نقدینگی را مدیریت می‌کنند و کل نقدینگی موجود را افزایش می‌دهند.کاربران هم توکن‌های تأمین نقدینگی دریافت می‌کنند که سهمشان در آن استخر مشخص را نشان می‌دهد. این توکن‌ها باید بازگردانده شوند تا کسری از استخر خود را بازیابی کنند.

در مقابل، تأمین‌کنندگان نقدینگی هم برای تأمین باید سهمی از کارمزد معاملات استخرشان را دریافت کنند. کارمزدی ۲۵درصدی وجود دارد که معمولا میان تأمین‌کنندگان توزیع می‌شود. پنکیک‌سواپ به‌عنوان اپلیکیشنی غیرمتمرکز از طریق کیف پول‌های وب‌تری ( Web3 wallet) مانند متامسک ( MetaMask)، تراست ولت (TrustWallet) یا ولت‌کانکت (WalletConnect) در دسترس است. بودجه پلت‌فرم از سوی خزانه پنکیک سواپ تأمین می‌شود و اخیرا، ۱۵درصد از کل کارمزد معاملات را دریافت می‌کند.

این مبلغ صرف امور پشتیبانی و رسیدگی به پلت‌فرم می‌شود. برای مثال، پرداخت دستمزد تیم از جمله هزینه‌هایی است که با برداشت این مبلغ تأمین می‌شود.

لینک مفید: آیا توکن الهام گرفته شده از سریال اسکوئید گیم (بازی مرکب) کلاهبرداری است؟

دلیل تمایز پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ (‌ pancakeswap ) ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌شود:

عرضه اولیه فارم (IFOs)

پنکیک‌سواپ به کاربران اجازه می‌دهد که قبل از انتشار عمومی توکن‌های جدید امکان خریدشان را داشته باشد. بنابراین، کاربران می‌توانند توکن‌های بایننس کوین یا کیک خود را با توکن‌های جدید معامله کنند. به‌عنوان بخشی از این فرایند هم نیمی از کل مبلغ (در سمت توکن کیک) سوخته می‌شود. این مکانیزم برای کنترل تورم است.

کشت سود (Yield Farms)

پنکیک سواپ (‌ pancake swap ) به کاربران اجازه می‌دهد تا بستر سودی اضافی در اختیار داشته باشند و این از طریق استیکینگ توکن‌های نقدینگی حمایت‌شده در یکی از ییلدفارم‌ها ممکن می‌شود. با حضور در یکی از ییلدفارم‌ها، کاربران به یک ییلد کیک در توکن تأمین‌کنندگان دسترسی پیدا می‌کنند.

لینک مفید: ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی چیست؟

استخرهای شربت (Syrup Pools)

استخرهای شربت معادل عملکرد استکینگ در پنکیک سواپ هستند. از طریق این پلت‌فرم‌ها، کاربران می‌توانند طیف متنوعی از توکن‌های BEP-20 را برای به‌دست‌آوردن ییلد به‌اشتراک بگذارند؛ چه در قالب توکن کیک یا موارد دیگر.

قرعه‌کشی وی‌۲ (Lottery v2)

یکی از جنبه‌های متفاوت و عجیب پنکیک سواپ در میان صرافی‌های غیرمتمرکز این است که قرعه‌کشی هم تدارک می‌بیند. پنکیک سواپ به کاربران اجازه می‌دهد بلیت‌های قرعه‌کشی بخرند و امکان بردن توکن کیک را داشته باشند.

قیمت هر بلیت در حدود ۵دلار با نرخ فعلی کیک است. اما اگر کاربران ۱۰۰توکن را هم‌زمان بخرند، مشمول تخفیفی ۴.۹۵درصدی می‌شوند. در کل، ۴۰ درصد از مجموع جایزه به کاربرانی داده می‌شود که تمام اعداد روی بلیت لاتاری‌شان یکسان است. جایزه هم به‌طور مساوی میان برندگان تقسیم می‌شود.

بازارهای پیش‌بینی (Prediction Markets)

پنکیک سواپ

ابزار پیش‌بینی بازار پنکیک‌سواپ امکانی ساده است که به کاربران اجازه می‌دهد که متوجه شوند در یک چارچوب زمانی پنج‌دقیقه‌ای، ارزش بایننس‌کوین دچار افت می‌شود یا صعود.

کلکسیون ان.اف.تی (NFT Collectibles)

در فوریه ۲۰۲۱، پنکیک‌سواپ امکان جدیدی با عنوان پروفایل‌های ان‌.اف.تی راه‌اندازی کرد. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد که بعد از خرید یکی از توکن‌های ان‌اف‌تی بانی، تصویر پروفایل NFT خودشان را تغییر بدهند. کاربرانی که پروفایلشان را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند به تیمی از کاربران هم بپیوندند که به آنها اجازه می‌دهد در رویدادهای تیمی مختلف شرکت و جایزه کسب کنند.

لینک مفید: راه اندازی نسخه سوم یونی سواپ

در آخر

پلت‌فرم پنکیک سواپ از جمله بسترهای ایده‌ال و مطلوبی است که در این روزها به یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز بدل شده است. از زمان حضورش در سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون، مدام بر امکانات آن اضافه شده و ارتقا پیدا کرده است.

در نقشه راه این پلت‌فرم، اقدامات جذاب دیگری مانند راه‌اندازی سیستم وام‌دهی و استقراض هم دیده می‌شود که احتمالا به‌زودی به آن جامه عمل پوشانده خواهد شد.

برگرفته از:

coinmarketcap.com

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x