پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست و چطور کار می‌کند؟

پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست و چطور کار می‌کند؟
0
بازدید : 3819

با افزایش محبوبیت بازار ارز دیجیتال، تقاضا برای صرافی‌های غیرمتمرکز نیز در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس (DEX) امکان تبادل و معامله ارزهای دیجیتال را در زیرساخت های امن و شفاف خود فراهم می‌کنند. صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز موفق در این حوزه است.

در حالی که در حال حاضر چندین صرافی غیرمتمرکز محبوب در صنعت رمزارزها وجود دارد، ما در این مقاله از فکت کوینز می خواهیم توجه شما را به یکی از قوی‌ترین این پروژه‌ها یعنی صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)  جلب کنیم. پس اگر درباره‌ این پلتفرم کنجکاو هستید، مقاله را تا آخر بخوانید.

پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست؟

برخلاف نام طنزآلودش، این پلت‌فرم کاملا جدی و مهم است. حجم معاملات پنکیک‌سواپ در هر ۲۴ ساعت، حدود ۱۰۰ میلیون دلار اعلام شده و یکی از مطرح‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز این روزهاست. در کمتر از یک سال، این صرافی به مهم‌ترین صرافی غیرمتمرکز در زنجیره هوشمند بایننس تبدیل شده و حتی از صرافی خود بایننس هم پیشی گرفته است.

چنین چیزی مثل یک رشد افسانه‌ای است. این پلت‌فرم طراحی شده تا کاربران امکان انجام معاملات به شکلی امن و غیرمتمرکز را در اختیار داشته باشند. معامله BNB و طیف متنوعی از توکن‌های  BEP-20 در پنکیکسواپ مقدور است.

پنکیک سواپ چیست؟
صرافی پنکیک سواپ چیست؟

این پلت‌فرم معاملات رمزارزها را از خدمات متمرکز بی‌نیاز کرده است. ضمن اینکه معامله‌گران دیگر نگران از دست‌دادن کنترل کلیدهای خصوصی‌شان هم نیستند. به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، تمام معاملات در پنکیکسواپ به‌طور خودکار از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند.

هرچند که تیم این صرافی مشخص نیست و اعضایش به‌طور ناشناس مشغول فعالیت‌اند اما تعدادی از شرکت‌های معتبر در حوزه امنیت بلاک‌چین به بررسی و حسابرسی آن پرداخته‌اند و تأییدش کرده‌اند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به اسلومیست و سرتیک اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: ماشین حساب ارز دیجیتال

نگاهی دقیق‌تر به پنکیک سواپ

پلت‌فرم پنکیک سواپ کاملا منبع‌ باز است؛ وبسایت پنکیک‌سواپ و کُد قرارداد هوشمند آن در دسترس عموم قرار دارند. گفته‌ها حاکی از آن است که تیم پشتیبان این پلت‌فرم متشکل از چند رهبر کلیدی در صنعت ارز دیجیتال و چندین مهندس نرم افزار است. این صرافی در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ شروع به کار کرد.

تعداد کاربران فعال این صرافی و حجم معاملات آن نسبت به مدت‌زمان فعالیتش بسیار بالاست. فقط این‌ها نیست که چنین پلت‌فرمی را شاخص می‌کند، وجود ویژگی‌ها و امکانات مختلف هم دلیل دیگری است که رشد پنکیک را چشمگیر کرده است. با این شرایط، پنکیک‌سواپ می‌تواند به اکوسیستم جامعی از ابزارهای دیفای تبدیل شود. تمام ویژگی‌ها و امکانات این پلتفرم نیز حول توکن بومی آن یعنی توکن کیک (cake) ساخته شده‌اند.

پنکیک سواپ چطور کار می‌کند؟

پنکیکسواپ نوعی پلت‌فرم غیرمتمرکز است که با عنوان بازارساز خودکار (AMM) فعالیت می‌کند. منظور چیست؟ یعنی پای هیچ سیستم پیشنهاد/درخواست (Bid/Ask)، سفارش‌های Limit/Market و دفترچه سفارش در میان نیست. در عوض، معاملات کاربران به‌طور خودکار انجام می‌شود. از چه راهی؟ کاربران از راه استخرهای نقدینگی (liquidity pools) دست به جذب نقدینگی می‌زنند. معاملاتی که در این پلت‌فرم انجام می‌شوند، نقدینگی را از یک سمت از استخر کسر و به سمت دیگرش اضافه می‌کنند. به‌این صورت در وزن دارایی‌های استخر تغییراتی به‌وجود می‌آید.

پنکیک سواپ چطور کار می‌کند؟
پنکیک سواپ چطور کار می‌کند؟

نقدینگی موجود در استخرها از سوی کاربرانی تأمین می‌شود که به تأمین‌کنندگان نقدینگی (liquidity providers) معروف‌اند. این افراد دو سمت استخر نقدینگی را مدیریت می‌کنند و کل نقدینگی موجود را افزایش می‌دهند. کاربران هم توکن‌های تأمین نقدینگی دریافت می‌کنند که نمایانگر سهمشان در آن استخر مشخص است. این توکن‌ها باید بازگردانده شوند تا کسری از استخر خود را بازیابی کنند.

در مقابل، تأمین‌کنندگان نقدینگی سهمی از کارمزد معاملات استخرشان را دریافت می‌کنند. کارمزدی ۲۵درصدی وجود دارد که معمولا میان تأمین‌کنندگان توزیع می‌شود. پنکیک‌سواپ به‌عنوان اپلیکیشنی غیرمتمرکز از طریق کیف پول‌های وب‌ 3 مانند متامسک ( MetaMask)، تراست ولت (TrustWallet) یا ولت‌کانکت (WalletConnect) در دسترس است. بودجه پلت‌فرم از سوی خزانه پنکیک سواپ تأمین می‌شود و  ۱۵درصد از کل کارمزد معاملات را دریافت می‌کند.

این مبلغ صرف امور پشتیبانی و رسیدگی به پلت‌فرم می‌شود. برای مثال، پرداخت دستمزد تیم از جمله هزینه‌هایی است که با برداشت این مبلغ تأمین می‌شود.

توکن کیک (Cake) صرافی پنکیک سواپ

Cake توکن بومی پنکیک سواپ است و در دنیای رمزارزها برای اهداف متنوعی کاربرد دارد. از کارکردهای اصلی آن می‌توان به استکینگ (staking)، کشت سود (yield farming)، شرکت در قرعه‌کشی این صرافی، رأی‌گیری درباره پیشنهادات حاکمیتی از طریق پورتال حاکمیت اجتماعی و… اشاره کرد.

اگر از تراست ولت برای ذخیره توکن‌های کیک خود استفاده می‌کنید، می توانید ارز دیجیتال خود را مستقیماً از کیف پول خود معامله کنید. کافیست تراست ولت خود را به PancakeSwap.finance متصل کنید و سپس معامله را شروع کنید. همچنین وقتی قصد دارید از حساب خود پول نقد کنید، کافی است ارز دیجیتال خود را از کیف پول تراست به یک صرافی ارز دیجیتال که به حساب بانکی شما متصل است ارسال کنید.

دلایل تمایز صرافی پنکیک سواپ

پنکیکسواپ (pancakeswap) ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌شود:

عرضه اولیه فارم (IFOs)

پنکیک‌سواپ به کاربران اجازه می‌دهد که قبل از انتشار عمومی توکن‌های جدید امکان خریدشان را داشته باشد. بنابراین، کاربران می‌توانند توکن‌های BNBیا  CAKE خود را با توکن‌های جدید معامله کنند. به‌عنوان بخشی از این فرایند هم نیمی از کل مبلغ (در سمت توکن کیک) سوخته می‌شود. این مکانیزم برای کنترل تورم است.

کشت سود (Yield Farms)

کشت سود شبیه به سپرده گذاری (استیکینگ) است که در آن برای به دست آوردن سود، رمزارزهای خود را سپرده‌گذاری یا قفل می کنید. اما کشت سود در یک DEX  مستلزم واریز مقادیر کافی جفت ارز معاملاتی است. کاربران بر اساس میزان نقدینگی که سپرده گذاری می کنند، سود دریافت می کنند. برخی از کاربران اغلب بین استخرهای مختلف جابجا می‌شوند تا سود خود را افزایش دهند، اگرچه این کار با هزینه‌های اضافی گس (Gas) همراه است.

در PancakeSwap، هنگامی که توکن های LP (تامین کننده نقدینگی) دارید، می توانید آنها را  در ازای Cake قفل کنید. این صرافی تعدادی توکن برای معامله ارائه می دهد. شما همچنین می توانید Cake خود را در استخرهای سیراپ (syrup) قرار دهید تا توکن های دیگر بدست آورید.

بیشتر بخوانید: گس چیست؟

استخرهای سیراپ (Syrup Pools)

استخرهای سیراپ معادل عملکرد استکینگ در پنکیک سواپ هستند. از طریق این پلت‌فرم‌ها، کاربران می‌توانند طیف متنوعی از توکن‌های BEP-20 را برای به‌دست‌آوردن سود به‌اشتراک بگذارند؛ چه در قالب توکن Cake یا موارد دیگر.

قرعه‌کشی وی‌۲ (Lottery v2)

یکی از جنبه‌های متفاوت و عجیب Pancakeswap در میان صرافی‌های غیرمتمرکز این است که قرعه‌کشی هم تدارک می‌بیند. این صرافی به کاربران اجازه می‌دهد بلیت‌های قرعه‌کشی بخرند و امکان بردن توکن کیک را داشته باشند.

قیمت هر بلیت در حدود ۵دلار(با نرخ فعلی کیک) است. اما اگر کاربران ۱۰۰توکن را هم‌زمان بخرند، مشمول تخفیفی ۴.۹۵درصدی می‌شوند. در کل، ۴۰ درصد از مجموع جوایز به کاربرانی داده می‌شود که تمام اعداد روی بلیت لاتاری‌شان یکسان است. جایزه هم به‌طور مساوی میان برندگان تقسیم می‌شود.

بازارهای پیش‌بینی (Prediction Markets)

بازار پیش‌بینی پنکیک سواپ
بازار پیش‌بینی پنکیک سواپ

ابزار پیش‌بینی بازار پنکیک‌سواپ امکانی ساده است که به کاربران اجازه می‌دهد که پیشبینی کنند در یک بازه زمانی پنج‌دقیقه‌ای، ارزش BNB دچار افت می‌شود یا صعود.

کلکسیون ان.اف.تی (NFT Collectibles)

در فوریه ۲۰۲۱، پنکیک‌سواپ امکان جدیدی با عنوان پروفایل‌های ان‌.اف.تی راه‌اندازی کرد. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد که بعد از خرید یکی از توکن‌های NFT بانی، تصویر پروفایل NFT خودشان را تغییر بدهند. کاربرانی که پروفایلشان را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند به تیمی از کاربران هم بپیوندند که به آنها اجازه می‌دهد در رویدادهای تیمی مختلف شرکت و جایزه کسب کنند.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟

آیا پنکیک‌‌سواپ برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

اگر به تاریخچه این صرافی نگاه کنیم، خرید توکن این صرافی یک سرمایه‌گذاری عالی بوده است. این توکن در کمتر از یک سال بیش از 1000 درصد افزایش یافت و بازده سرمایه گذاری زیادی را برای سرمایه گذاران اولیه فراهم کرد. اگر بلاک چین اتریوم نتواند در مقیاس‌پذیری موفق شود، احتمالاً پنکیک‌سواپ همچنان شاهد افزایش پذیرش خواهد بود. با این حال، اگر اتریوم مشکلات مقیاس خود را حل کند، کاربران ممکن است از شبکه قوی اتریوم از طریق زنجیره هوشمند بایننس استفاده کنند.

کلام آخر

پلت‌فرم پنکیک سواپ از جمله بسترهای ایده‌الی است که در این روزها به یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز بدل شده است. از زمان حضور پنکیک در سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون، مدام بر امکانات آن اضافه شده و ارتقا پیدا کرده است.

در نقشه راه این پلت‌فرم، اقدامات جذاب دیگری مانند راه‌اندازی سیستم وام‌دهی و استقراض هم دیده می‌شود که احتمالا به‌زودی به آن جامه عمل پوشانده خواهد شد.

سوالات متداول

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان مبادله توکن‌های Bep20 را بر بستر زنجیره هوشمند بایننس فراهم می‌کند.

توکن Cake چیست؟

کیک (Cake) توکن کاربردی پنکیک سواپ است. از کارکردهای اصلی آن می‌توان به استکینگ (staking)، کشت سود (yield farming)، شرکت در قرعه‌کشی پنکیک سواپ، رأی‌گیری درباره پیشنهادات حاکمیتی و… اشاره کرد.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x