زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و ۶ شاخص اصلی آن که لازم است آنها را بشناسید

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و ۶ شاخص اصلی آن که لازم است آنها را بشناسید
0
بازدید : 3788

اساساً زیبایی بلاک چین‌های عمومی این است که کاملاً عمومی بوده و می‌توانید پیشرفت آنها را توسط شاخص‌های زنجیره هوشمند بایننس (BSC) پیگیری کنید.

مقدمه

اسمارت چین بایننس رشدی چشمگیر و پایدار در فعالیت و استفاده از بلاک چین داشته است. ولی این موضوع از دیدگاه اعداد و ارقام به چه شکل بوده است؟ اساساً زیبایی بلاک چین‌های عمومی این است که کاملاً عمومی بوده و شما می‌توانید پیشرفت آنها را توسط شاخص‌های بایننس اسمارت چین پیگیری کنید. اما سؤال اصلی این است که آیا مشتاق مقایسه صفحات مربوط به معیارهای BSC هستید، ولی اطلاع ندارید که این موضوع را باید از کجا شروع کنید؟ در این مطلب از فکت کوینز ما تعدادی از مهم‌ترین شاخص‌های زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را از طریق کاوشگر بی اس سی اسکن (BscScan) جهت رصد این زنجیره هوشمند جمع‌آوری کرده‌ایم که به‌وسیله این شاخص‌ها می‌توانید به‌دقت شاهد رشد این بلاک چین باشید.

بیشتر بخوانید: تعداد تراکنش های روزانه بایننس اسمارت چین از اتریوم پیشی گرفت

شاخص‌های اصلی زنجیره هوشمند بایننس

ما اغلب درباره چگونگی بی‌نیاز بودن بلاک چین‌های عمومی به مجوز صحبت می‌کنیم. این بدین معنا است که هر فردی به‌وسیله یک آدرس قادر است تا با آنها ارتباط برقرار کند. اما نکته‌ای که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد این است که توسعه بلاک چین‌ها نیز بدون نیاز به مجوز ممکن است و هر کاربری که از تخصص مربوطه برخوردار باشد می‌تواند اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) خود را بر بستر یک شبکه بلاک چین مستقر کرده و هیچ‌کسی نیز مانع وی نخواهد شد.

در حقیقت این امر باعث افزایش سرعت توسعه در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) خواهد شد. دقت کنید که تنها چند ماه از عمر زنجیره هوشمند بایننس یا BSC (Binance Smart Chain) می‌گذرد، ولی تا بدین جا نیز شاهد رشد چشمگیر این زنجیره بوده‌ایم. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که این رشد چشمگیر چقدر بوده است؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که داده‌های زنجیره‌ای بسیاری در دسترس عموم کاربران قرار دارند که بررسی فعالیت های شبکه را برای تریدرها و سرمایه‌گذاران آسان می‌سازند. این یعنی به‌راحتی می‌توان میزان رشد چشمگیری که از آن صحبت کردیم را مشاهده کنیم.

علاوه بر این، بی اس اسکن (Binance Smart Scan) نیز توسط همان تیمی پایه‌گذاری و توسعه پیداکرده که اتر اسکن (Ether Scan) را ایجاد کرده‌اند. در حقیقت بی اس اسکن یک کاوشگر بلاک چین و پلتفرمی جهت تجزیه‌وتحلیل بایننس اسمارت چین است؛ ولی برتری که نسبت به اتر اسکن دارد این است که دارای ویژگی‌های بسیار بیشتری است. ازاین‌رو اگر قصد دارید تا رشد و پیشرفت حوزه دیفای را در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) مشاهده کنید، این منبع می‌تواند به خوبی شما را در این راه همیاری کند.

ییلد فارمینگ در زنجیره هوشمند بایننس

ییلد فارمینگ (استخراج نقدینگی) راهی جهت کسب ارز دیجیتال به‌وسیله دارایی‌های فعلی کاربران است. در حقیقت شما به‌وسیله سیستم‌عامل‌هایی همچون پنکیک سواپ  (PancakeSwap) قادر خواهید بود  اقدام به تولید بازده (yield) در زنجیره هوشمند بایننس کنید. از طرفی همان‌طور که در شاخص بعدی بررسی خواهیم کرد، کارمزد تراکنش های این زنجیره بسیارکم هستند و نتیجتاً این موضوع باعث ایجاد بستری جهت ورود کاربرانی با قدرت مالی کم‌تر به صحنه جهت تولید بازده و کسب سهم عادلانه از محصولات موجود در این زنجیره، خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آینده ییلد فارمینگ (Yield Farming) در دیفای؛ بررسی خطرات ییلد فارمینگ

علاوه بر این، داشبورد تولید محصول در BscScan، کلیه فرصت‌های حال حاضر ییلد فارمینگ را به شما نشان خواهد داد. ازاین‌رو شما به‌سرعت به آخرین مزارع (Farms) و اطلاعاتی در مورد وب سایت‌ها و نحوه کارکرد آنها دسترسی خواهید یافت. همچنین ازجمله دیگر منابع خوب جهت پیگیری کلیه اپلیکیشن های غیرمتمرکز اجراشده در اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس (BSC) می‌توانیم به وب‌سایت https://mathdapp.store/ اشاره داشته باشیم. درواقع تنها کافی است تا شما بایننس اسمارت چین را در نوارابزاری که در بخش چپ این وب‌سایت قرار دارد وارد کرده و سپس با فهرستی از این اپلیکیشن های مطمئن که بر بستر BSC اجرا شده‌اند روبرو خواهید شد.

بیشتر بخوانید: نحوه شروع کار با زنجیره هوشمند بایننس Binance Smart Chain (BSC)

کارمزد متوسط گس (Gas) در زنجیره هوشمند بایننس

نمودار زیر متوسط قیمت گسی (Gas) که به‌وسیله کاربران در معاملات زنجیره هوشمند بایننس پرداخت شده است را نشان می‌دهد.

زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره داشتیم، کارمزدهای زنجیره هوشمند بایننس (BSC) بسیارکم است. از طرفی در BSC، هر واحد gwei  معادل  ۹، ۱۰ یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۱ BNB است. ازاین‌رو با متوسط قیمت گسی برابر با ۲۰ gwei، جهت انتقال ۱۰ BNB به ارزشی در حدود سیصد دلار( در هنگام انتشار این مقاله در منبع)، به‌طور تقریبی باید ۰٫۰۱ دلار هزینه کرد. درواقع، ارسال ده یا حتی صد برابر این مبلغ نیز، تنها بیش از چند سنت برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

جدا از این موارد، از بررسی تاریخچه معاملات نیز می‌توان دریافت کرد که در برخی از معاملات کارمزدی بالاتر از این میزان پرداخت شده است. درواقع ممکن است در این معاملات، تعدادی از کاربران عادت‌های قدیمی خود در زمان استفاده از اتریوم یا دیگر رمز ارزها را کنار نگذاشته باشند و طبق عادت قبلی خود، کارمزد بالایی را پرداخت کرده باشند. اما باید دقت کنید که زنجیره هوشمند بایننس (BSC) هنوز با ازدحام کاربران روبرو نشده است؛ ازاین‌رو نهایتاً ۲۰ gwei برای پرداخت کارمزدهای معاملات در آن کافی است.

تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد شمارش‌شده در BSC

بر اساس شاخص‌های بالا، زنجیره هوشمند بایننس گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای کاربران به‌حساب می‌آید. ولی سؤال اینجا است که چگونه می‌توان تعداد تقریبی کاربران این زنجیره را به‌دست آورد؟ به نظر ما بررسی تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد شمارش‌شده در این زنجیره، می‌تواند معیار خوبی برای شروع باشد. به نمودار زیر دقت کنید.

6 شاخص اصلی درباره زنجیره هوشمند بایننس

آیا می‌توانیم از نمودار فوق این برداشت را داشته باشیم که اگر زنجیره هوشمند بایننس دارای صد آدرس منحصربه‌فرد باشد، پس قطعاً دارای صد کاربر منحصربه‌فرد نیز است؟ قطعاً پاسخ منفی است. درواقع هر کاربری می‌تواند در این زنجیره چندین آدرس را ایجاد کند و به لطف جادوی رمزنگاری و اگر فرض بگیریم که این‌طور هم باشد، بازهم تا مدت‌ها شبکه با مشکل ایجاد آدرس یکتای جدید روبرو نخواهد بود. بااین‌وجود درک اینکه این آدرس‌ها به همان موجودیت ایجادکننده آنها تعلق دارند یا نه، بسیار دشوار خواهد بود.

ازاین‌رو ما فعلاً فقط از این اطلاع داریم که هر کاربری قادر است تا در این زنجیره چندین آدرس ایجاد کند. پس این چندان به ما کمکی نخواهد کرد، ولی کماکان می‌توان به‌وسیله آن به تصویر تقریبی از روند رشد این شبکه دست پیدا کرد.

معاملات روزانه زنجیره هوشمند بایننس

به‌دقت تصویر زیر را بررسی کنید. نمودار زیر نشان‌دهنده تعداد کل معاملات انجام‌شده در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است.

شاخص‌های اصلی زنجیره هوشمند بایننس

اگرچه تعدادی از قراردادهای هوشمند جهت اجرایی شدن، بیشتر از دیگر اپلیکیشن های غیرمتمرکز به انجام معاملات نیاز دارند، ولی این نمودار کماکان می‌تواند ایده فعالیت شبکه را برای ما ارائه کند. از طرفی در این نمودار به‌وسیله BscScan، تاریخی که بیشترین تعداد معاملات در آن انجام شده است نیز نمایش داده شده است.

برترین توکن ها با استاندارد BEP-20

صفحه مربوط به ردیابی توکن (Token Tracker)  نیز به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین توکن های BEP-20  ازنظر حجم سرمایه بازار یا حجم معاملات روزانه را نیز بررسی کنید. در حقیقت این کار به شما این ایده را خواهد داد که کدام توکن ها بیشترین ارزش تجمعی (Highest Cumulative value) را در زنجیره هوشمند بایننس داشته و کدام‌یک نیز دارای بالاترین حجم معاملات هستند.

بخشی که بیش از همه در اینجا باید به آن دقت کنید، اطلاعات مربوط به هر توکن است. درواقع دارندگان توکن (یا یک قرارداد هوشمند) قادر هستند تا اطلاعات توکن خود را در BscScan به‌روز کرده تا بدین ترتیب جزئیات بیشتری درباره آن توکن برای  آنها نمایش داده شود. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به وب‌سایت BscScan مراجعه کنید. همچنین باید دقت داشته باشید که اگر توکن مدنظر شما به‌وسیله تیم BscScan تأیید نشده باشد، نباید به آن توکن اعتماد کنید.

شما می‌توانید تعداد زیادی از توکن های شبیه‌سازی‌شده مثل چین لینک بایننس  (LINK) را نیز در این صفحه مشاهده کنید. این توکن یعنی یک ERC-20 LINK تحت عنوان یک توکن با استاندارد BEP-20 بر بستر زنجیره هوشمند بایننس (BSC) شبیه‌سازی گردیده است. اگر اطلاع ندارید که توکن شبیه‌سازی‌شده به چه مفهومی اطلاق می‌شود، باید اشاره‌کنیم که این توکن ها در حقیقت نسخه‌ای توکنیزه شده از یک کوین یا توکن هستند که در اصل به شبکه بلاک چین دیگری تعلق دارند. اما با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر در مورد این مفهوم توضیح دهیم.

توکن شبیه‌سازی‌شده و کاربردهای آن

اساساً علت پدید آمدن توکن های شبیه‌سازی‌شده این است که این توکن ها این امکان را به وجود می‌آورند تا کوین‌ها و توکن هایی که بر بستر زنجیره هوشمند بایننس قرار ندارند، در اکوسیستم دیفای بایننس مورداستفاده قرار گیرند. مثلاً اگر شما صاحب توکن LINK هستید و قصد دارید تا از توکن های لینک خود در BSC استفاده کنید، به‌وسیله این توکن های شبیه‌سازی‌شده قادر خواهید بود تا این فرایند را بدون نیاز به فروش و تبدیل توکن های لینک خود انجام دهید.

اعتبارسنج‌های زنجیره BSC

به بیانی ساده، اعتبارسنج‌های (Validators) زنجیره هوشمند بایننس کاربرانی هستند که اطمینان حاصل کنند تا این زنجیره به خوبی کارکرد خود را ادامه می‌دهد. از طرفی با استیک کردن توکن های بایننس کوین (BNB) خود، اعتبارسنج‌ها تراکنش‌ها را پردازش کرده و بلوک‌های جدید را نیز تأیید می‌کنند. از طرفی این کاربران در ازای ارائه این خدمات به BSC، کارمزدهای معاملاتی کسب‌شده در شبکه  را کسب می‌کنند.

همچنین زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات اقتدار یا PoSA (Proof of Stakes Authority) کار می‌کند. درواقع این الگوریتم اجماع قادر است تا از بلوک‌هایی با زمان کوتاه‌تر و همچنین کارمزدهای کمتر نیز پشتیبانی کند. ضمناً شما می‌توانید اعتبارسنج‌های برتر فعال در زنجیره هوشمند بایننس را نیز در صفحه مربوط به اعتبارسنج‌ها مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: اثبات اعتبار (PoA) چیست؟

اما سؤالی که قطعاً برای شما پیش‌آمده این است که چه افرادی می‌توانند در این زنجیره اعتبارسنج شوند؟ پاسخ این است که اساساً هر فردی قادر است این نقش را بپذیرد؛ ولی خب این فرد باید از خصوصیات منحصربه‌فردی برخوردار باشد که بیان آنها از حوصله این مطلب فراتر است. جدا از این، باید دقت داشته باشید که اساساً امنیت زنجیره هوشمند بایننس (BSC) درگرو فرایند استیکینگ در این شبکه است.

نتیجه‌گیری

اساساً این‌که آیا شما یک فرد باسابقه در حوزه امور مالی غیرمتمرکز هستید یا اینکه اخیراً به این حوزه علاقه‌مند شده‌اید، تأثیری در این‌که بتوانید به‌وسیله زنجیره هوشمند بایننس (BSC) فرایند ییلد فارمینگ را انجام دهید ندارد؛ ولی این موضوع می‌تواند تأثیر بسزایی در اطلاعات شما جهت ردیابی فعالیت‌های انجام‌شده در بستر این زنجیره داشته باشد.

بااین‌وجود، همواره باید به یاد داشته باشید که بازارهایی با روندهای غیرمنطقی و غیرقابل‌پیش‌بینی، شدیداً مستعد دوره‌هایی با نوسانات شدید هستند. ازاین‌رو انجام تحقیقات شخصی جهت موفقیت در این بازارها از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود. درواقع این تحقیقات می‌تواند شامل بررسی صلاحیت یک توکن به‌وسیله تیم BscScan، منبع باز بودن و حسابرسی شده بودن یک قرارداد و همچنین بررسی وب‌سایت یک پروژه ارز دیجیتال یا صفحات مربوط به شبکه‌های اجتماعی آن رمز ارز باشند. پس پیش از شروع کار، مطمئن گردید که خطرات و ریسک‌های حضور در امور مالی غیرمتمرکز را کاملاً درک کرده‌اید. اساساً شاخص‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره داشتیم، جهت درک بهتر فعالیت‌های هر شبکه بلاک چین می‌توانند به‌کار گرفته شوند و تنها مختص زنجیره هوشمند بایننس نیستند.

2
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x