هارمونی بلاکچینی برای تقویت اثبات سهام

هارمونی بلاکچینی برای تقویت اثبات سهام
0
بازدید : 3048

بلاکچین هارمونی (Harmony) یک هدف اصلی دارد و برای رسیدن به این هدف از انتخاب تصادفی اعتبارسنج ها به منظور تقویت مکانیزم اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می کند. در حقیقت، بلاکچین هارمونی قصد دارد با استفاده از مکانیزمی مبتنی بر انتخاب تصادفی (Randomness) و تقسیم بندی یا شاردینگ (Sharding)، میان سه ویژگی امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی تعادل به وجود آورد. با فکت کوینز و آشنایی بیشتر با بلاکچین هارمونی (Harmony) همراه باشید.

بلاکچین هارمونی

راه اندازی بلاکچین هارمونی (Harmony)

هارمونی که در سال 2019 راه اندازی شد از چهار شبکه موازی به نام شارد (Shards) استفاده میکند تا تاخیر در تراکنش ها را تا 1000 درصد کاهش بدهد. در واقع، هارمونی به طور تصادفی یک شارد را به سهامداران یا همان اعتبارسنج ها اختصاص می دهد تا اندازه هر سهم محدود شود و بلاکچین بر سهامداران کنترل داشته باشد.

فعالان حوزه بلاکچین در تلاش هستند از سیستم اثبات کار (Proof of Work) بیت کوین فاصله بگیرند. در این مکانیزم، ماینرها با مصرف انرژی از قدرت محاسباتی شان برای تائید بلاک های جدید تراکنش استفاده می کنند و در ازای انجام این کار کوین پاداش می گیرند.

مطلب مفید: الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work چیست؟ +ویدئو

در دنیای اتریوم، مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) جایگزین اثبات کار شده است. عملیات اثبات سهام، تئسط گروهی از سهامداران انجام میشود. در این مکانیزم سهامداران یا اعتبار سنج ها برای به دست آوردن حق اعتبار سنجی تراکنش ها و دریافت کوین های جدید، به جای استفاده از قدرت محاسباتی سیستم های کامپیوتری، پول و دارایی شان را به شبکه واریز یا استیک می کنند.

با این حال، تلاش ها برای ایجاد سیستم اثبات سهام، در اغلب موارد با مشکلاتی مواجه شد: سهامدار یا گروهی از سهامداران می توانند به آسانی و با جمع کردن سرمایه، شبکه را به صورت مشارکتی در دست بگیرند و به نوعی توطئه کنند.

همین مسئله موجب به خطر افتادن امنیت و تمرکززدایی شبکه می شود و در واقع، دو مورد از سه ستون اصلی یک بلاکچین موثر، فدای ویژگی مقیاس پذیری می شود. هارمونی تلاش کرده سیستم بهتری برای مشارکت اعتبارسنج ها بسازد.

مطلب مفید: بهترین پروژه های استیک ارزهای دیجیتال

پروتکل هارمونی چیست؟

هارمونی یک بلاکچین لایه 1 است که استفان تسه (Stephan Tse) با هدف حل چالش “سه گانه بلاکچین” یعنی تعادل مداومِ مقیاس پذیری، امنیت و تمرکز زدایی، این بلاک چین را در سال 2018 ساخت و در سال 2019 لانچ کرد.

بلاکچین هارمونی از طریق بایننس لانچ پد (Binance Lunchpad) راه اندازی شد و توانست در ماه می سال ۲۰۱۹، سرمایه خالص ۲۳ میلیون دلاری را به دست آورد. هارمونی، اکنون ارزش بازاری ۵/۱ میلیارد دلاری دارد. هارمونی بر روی شبکه اتریوم اجرا می شود و توکنی به نام وان (ONE) دارد.

اعتبارسنج ها می توانند توکن ONE را ضرب یا به عنوان کارمزد تراکنش ها دریافت کنند. توسعه دهندگان پروتکل Harmony، به خاطر انجام 2000 تراکنش در ثانیه به خود می بالند. این بدان معناست که تسویه هر تراکنش به طور میانگین 2 ثانیه زمان می برد.

در مقابل، میانگین تسویه هر تراکنش در شبکه اتریوم، حدود 10 دقیقه طول می کشد. در بلاکچین هارمونی، هزینه ها نیز به طور مشابه کاهش 1000 برابری داشته است .هارمونی یک ویژگی میان زنجیره ای دیگری به نام هوریزون (Horizon) دارد. به این واسطه سهامداران هارمونی می توانند از هر دو مزیت شبکه زیربنایی اتریوم و ONE استفاده کنند.

به عبارت ساده تر، کاربران می توانند همزمان از امنیت شبکه لایه 1 و کارآمدی شبکه لایه 2 بهره مند شوند. هارمونی در حال حاضر، در حال ساخت پلتفرمی برای وام دهی توکن های غیر قابل تعویض (NFT) است.

توکن ONE و بلاکچین هارمونی

مطلب مفید: تفاوت بلاکچین لایه 1 و لایه 2 ؟ راه حلی برای مقیاس پذیری

اثبات سهام در هارمونی :

بلاکچین هارمونی به چهار شبکه به نام شارد (Shard) تقسیم می شود که به طور موازی اجرا می شوند اما هر شبکه توسط گروه های مختلف اعتبارسنج ها، تائید می شود. در این بلاک چین، نوعی تقسیم کار صورت می گیرد که موجب کارآمدتر شدن بلاکچین و کاهش تاخیر تراکنش ها می شود. هارمونی این رویکرد را اثبات سهام موثر (Effective Proof of Stake) می نامد.

سهامداران هارمونی پس از واریز توکن بومی شبکه یعنی ONE، برای یکی از چهار شارد انتخاب می شوند. (در حال حاضر، فقط یکی از چهار شارد یعنی Shard 0، در حال استفاده است.) اعتبارسنج ها باید یک کپی کامل از تراکنش های یک شارد را نگهداری کنند، اما لازم نیست مطابق معمول یک کپی کامل از کل شبکه را در اختیار داشته باشند.

در عوض، کوین های تازه ضرب شده و بخشی از کارمزد تراکنش ها را به عنوان پاداش دریافت می کنند. پس از دوره های مشخصی به نام “Epoch”، اعتبارسنج ها میان شاردها چرخانده می شوند تا از راحتی بیش از حد آنها جلوگیری شود. در حال حاضر، در هر شارد 250 اسپات برای اعتبار سنجی وجود دارد اما ممکن است مقیاس پذیری، تعداد بیشتری را به این آمار اضافه کند.

ایده هوشمندانه Harmony، اختصاص تصادفی سهامداران به هر شارد است تا از اقدام هماهنگ کاربران برای تسلط بر شبکه جلوگیری شود. همچنین، هارمونی با جریمه کردن کاربرانی که بیش از حد معینی سهم دارند و پاداش دادن به کاربرانی که سهم کمتری دارند، مانع احتکار توکن ها می شود. نتیجه احتمالی چیست؟ سرعت تراکنش ها بیشتر و کارمزد کمتر می شود بدون آنکه اختلالی در امنیت شبکه به وجود آید.

مطلب مفید: شاردینگ (Sharding) چیست؟ | راهنمای جامع برای مبتدی‌ها

مشارکت ها با پروتکل Havmony:

Bored Ape Yacht Club: یک مجموعه توکن غیر قابل تعویض (NFT) از عکس های پروفایل محبوب است که میمون های رنگارنگ را به تصویر می کشد و امکان دسترسی به مزیت های یک جامعه بزرگ و پرجنب و جوش را برای علاقه مندان فراهم می آورد.

دارندگان توکن های میمون خسته (Bored Ape) می توانند از این توکن ها در بازی DeFi Kingdom، که از دسته بازی های بازی کن و پول به دست بیار (Play 2 earn) است و روی بلاکچین هارمونی ساخته شده، استفاده کنند.

Terra: ترا یک استیبل کوین الگوریتمی محبوب در صرافی های غیرمتمرکز است. در واقع، مشارکتی میان Terra و Harmony محسوب می شود و این امکان را به وجود می آورد تا توکنUSD به عنوان توکن رپد در بلاکچین Harmony استفاده شود.

مطلب مفید: بلاک چین ترا (Terra Blockchain) چیست و چه می‌کند؟

توکن هارمونی (ONE Token) چیست؟

توکن ONE که توکن بومی هارمونی است قابلیت استیک، دریافت به عنوان کارمزد تراکنش ها و ضرب را دارد. دارندگان توکن ONE دارای حق حاکمیت در شبکه هستند و می توانند در تصمیم گیری های آتی شبکه شرکت داشته باشند.

توکن ONE، نیز مانند بیت کوین عرضه محدودی دارد. طبق اطلاعات ارائه شده در کوین مارکت کپ (coin marketcap)، ۱۲.۶ میلیارد توکن موجود است و ۹.۴ میلیارد آن نیز تاکنون ضرب شده است. حدود ۱۵% از توکن های ONE نیز به تیم بنیانگذار اختصاص یافته است.

چارت قیمتی توکن ONE در کوین مارکت کپ

چارت قیمت توکن ONE در کوین مارکت کپ

توکن ONE را از کدام صرافی ها بخریم؟

توکن ONE، متعلق به شبکه Harmony، در صرافی های متعددی لیست شده است که از آن جمله می توان به صرافی های Binance، Crypto.Com و Huobi Global اشاره کرد. در کوین مارکت کپ حدود 70 صرافی در فهرست ارائه دهندگان توکن ONE لیست شده اند.

صرافی های ارائه دهنده توکن ONE

هارمونی در حال ساخت پلتفرمی است که وام دهی و استقراض NFT ها را ممکن می سازد. به علاوه، هارمونی با ساخت یک کیف پول اختصاصی قصد دارد از افزونه کروم به متامسک (Metamask) منتقل شود.

هارمونی یک صندوق 13 میلیون دلاری به نام “Harmony Grant” با هدف تامین مالی تحقیقات بیشتر در خصوص اثبات سهام ایجاد کرده است. به طور مثال، یک سازمان خودگردان غیر متمرکز با عنوان “DAODAO” راه اندازی کرده که هدفش تامین مالی تحقیقات در مورد zk-SNARKS و راهی برای برقراری ارتباطِ ناشناس داده های حساس، در بین بلاکچین ها است.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x