معرفی پروتکل کامپاند (Compound) و توکن COMP
0

معرفی پروتکل کامپاند (Compound) و توکن COMP

بازدید : 135

فکت کوینز: کامپاند (Compound) یک پروتکل غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که به شما اجازه می دهد ارز دیجیتال وام دهید و وام بگیرید. این پروتکل همچنین توکن بومی خود با نام COMP را نیز ارائه می کند.

ابتدا اجازه دهید تا به طور خلاصه درباره امور مالی غیر متمرکز (DeFi) صحبت کنیم، تا به دیدگاهی در مورد جایگاه پروتکل کامپاند در اکوسیستم ارزهای دیجیتال برسیم. ارزهای دیجیتال به عنوان پول غیر متمرکز عمل می کنند. بیت کوین (با اینکه بسیاری آن را کالای با ارزشی مثل طلا تلقی می کنند) اولین و بهترین نمونه است. برای مثال من می توانم بدون رفتن به بانک یا استفاده از  دیگر خدمات مالی، در لحظه و با ورود به شبکه بیت کوین که غیر متمرکز و مستقل است به شما بیت کوین پرداخت کنم.

هرچند، خدمات مالی از تنها امر پرداخت فراتر می روند، و در خدماتی مثل وام ها، مالیات، بیمه، پس انداز و ایجاد حساب ایفای نقش می کنند. ایده امور مالی غیر متمرکز الان شفاف است: غیر متمرکز کردن تمام امور مالی با استفاده از پروتکل های بلاک چین و ارزهای دیجیتال.

ستون اصلی جنبش امور مالی غیر متمرکز اتریوم است. یک بلاک چین غیر متمرکز که قرارداد های هوشمند را قادر می سازد با ارزهای دیجیتال بومی ساخته شده روی برنامه های توزیع شده غیر متمرکز (dApps) بلاک چین اجرا شوند. تمرکز اصلی پروتکل کامپاند روی خدمات مالی و قسمت وام دهی و وام گیری ارزهای دیجیتال شما است.

نحوه وام دهی و وام گرفتن از کامپاند

ویژگی وام دهی و وام گیری کامپاند از تعدادی ارز دیجیتال به خصوص پشتیبانی می کند. این ارزها شامل: DAI، ETH، USDC، ZRX، USDT، WBTC، BAT، REP و SAI می شود. اکنون هر کسی با ارز دیجیتال می تواند به آسانی و بدون نیاز به صرف زمان یا هزینه استفاده از روش های ستنی، ارز دیجیتال وام بگیرد یا بدهد.

پروتکل کامپاند

اگر ارز دیجیتال های بالا را دارید می توانید هر مقداری از آن ها را که می خواهید در پروتکل کامپاند ذخیره کنید. ذخیره ارز دیجیتال خود در کامپاند دقیقا مثل گذاشتن پول در حساب پس انداز بانک، اما با یک پروتکل غیر متمرکز بلاک چینی است. به جای گذاشتن پول در بانک، ارز دیجیتال خود را به کیف پول کامپاند ارسال می کنید. و درست مثل زمانی که پول را در حساب بانکی قرار می دهید، شروع به کسب سود از ارز دیجیتال خود می کنید. سودی که کسب می کنید از همان ارزی است که در کیف پول گذاشته اید، یعنی اگر BAT ذخیره کرده اید سود شما نیز BAT خواهد بود. ارز دیجیتالی که اضافه می کنید به استخری از همان توکن می رود که هزاران فرد دیگر نیز همین ارز دیجیتال را به آن استخر اضافه کرده اند.

مطلب مفید: ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی چیست؟

سمت دیگر قضیه وام گرفتن است. وقتی دارایی خود را در کامپاند قفل کنید، قادرید در مقابل وام بگیرید. کامپاند نیازمند یک حساب معتبر نیست، در نتیجه هر کسی در هر جای دنیا که ارز دیجیتال داشته باشد می تواند از این ویژگی استفاده کند. کامپاند بر اساس کیفیت دارایی میزان وام شما را مشخص می کند. برای مثال، اگر 1000 BAT به ارزش 500 دلار قفل کرده اید و کامپاند نرخ وام 50 درصدی روی این ارز دیجیتال دارد، شما می توانید 250 دلار از هر ارز دیجیتال دیگری که موجود است وام بگیرید. همچنین مانند بانک، در کامپاند نیز باید بهره وام را بپردازید.

پس در این پروتکل ما وام گیری و وام دهی داریم که هر دو دارای نرخ بهره هستند. در یکی شما بهره می پردازید و در دیگری سود دریافت می کنید.

نرخ سود و بهره چگونه محاسبه می شوند

صرف نظر از اینکه گیرنده هستید یا دهنده، ابتدا باید ارز دیجیتال خود را در کامپاند قفل کنید. بعد از انجام آن توکن کامپاند دریافت می کنید. توکن های کامپاند از اتریوم و توکن های ERC-20 ساخته شده اند و یکی از پر مزایا و ابداعی ترین ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین این بازار هستند. آنها را می توان انتقال داد، معامله کرد، یا در دیگر برنامه های توزیعی اکوسیستم دیفای برنامه ریزی کرد. شما می توانید با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی خود توکن های کامپاند خود را کنترل کنید.

نرخ بهره تابع میزان ارز دیجیتال موجود در هر بازار و نوسانات آن در زمان واقعی عرضه و تقاضا است. نرخی که شما می بینید مربوط به یک دوره کامل است یعنی هر زمان که یک بلاک اتریوم استخراج می شود. هر 15 ثانیه ارزش توکن کامپاند شما 1.2102400 (که تعداد بلاک ساخته شده 15 ثانیه ای در یک دوره است) افزایش می یابد.

وقتی یک استخر بزرگ ارز دیجیتال در کامپاند قفل شده باشد، نرخ سود نیز کاهش می یابد، چرا که افراد زیادی هستند که باید سود دریافت کنند و میزان کلی بین همه تقسیم می شود. اگر استخر کوچک باشد، نرخ ها بالاتر و در نتیجه سود دریافتی نیز بیشتر است. نرخ بیشتر، افراد را تحریک می کند تا در استخرهای کوچک تر سرمایه خود را قفل کنند و برای گرفتن وام نیز از استخرهای بزرگ استفاده کنند تا بهره کمتری بپردازند.

مطلب مفید: عبارت بازیابی یا Seed Phrase در کیف پول

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، هر گاه از کامپاند وام می گیرید باید بیش از ارزش وام خود در کامپاند قفل کنید تا وام با وثیقه ای که می گذارید هم خوانی داشته باشد. از آنجایی که ارز دیجیتالی که به عنوان وثیقه می گذارید نیز بی ثبات است، ممکن است ارزش آن کم شود. در صورت نزدیک شدن ارزش آن به وامی که گرفته اید قرار داد هوشمند به طور خودکار معامله را می بندد. به این عمل لیکویید شدن می گویند. در این صورت شما می توانید چیزی که قرض گرفته اید را نگه دارید اما وثیقه خود را از دست می دهید.

توکن COMP

COMP توکن حاکمیتی (governance token) پروتکل کامپاند است و میزان مشخصی از آن هر روز بین گیرنده ها و دهنده ها در این پروتکل توزیع می شود. COMP هر زمان که یک بلاک اتریوم استخراج شود، مطابق نرخ بهره دارایی توزیع می گردد. هولدرهای توکن COMP در تغییرات این پروتکل حق رای دارند و می توانند بر خزانه این پروتکل نظارت داشته باشند. هر توکن یک رای تلقی می شود.

توکن COMP

طرح های پیشنهادی کامپاند، کدهای قابل اجرایی هستند که ملزم به رای گیری سه روزه هستند. اگر یک تغییر حاکمیتی در پروتکل توسط جامعه رد شود، دو روز بعد و پس از دادن فرصت به افراد برای بستن معاملات باز خود اجرایی می شود. به این صورت کامپاند یک اکو سیستم خود مختار است. کامپاند و توکن حاکمیتی آن COMP، مزایای بلاک چین را به وام دهی و وام گیری ارزهای دیجیتال در اکو سیستم گسترده دیفای آورده اند.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x