تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022 را اینجا دنبال کنید
0

تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022 را اینجا دنبال کنید

بازدید : 213

بازارهای ارز دیجیتال سال 2021 را کاملا نوسانی پشت سر گذاشتند. در ابتدای 2021، جهش قیمت‌ها قدرت گرفته و در بهار پیش از سقوطی که در ماه مه رخ داد، قیمت‌ها در اوج خود بودند. بیت کوین در ماه نوامبر به بالاترین حد خود رسید، اما در ماه دسامبر یک چرخش نزولی داشت و تمام پیش بینی‌ها مبنی بر ادامه دار بودن رشد خود را به چالش کشید.

در سال 2022 انتظار داریم که بازار DeFi و توکن‌های غیرقابل تعویض NFT، بخش قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند. با فکت کوینز همراه باشید تا ببینیم تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022 کدام هستند و باید بر چه بازارهایی تمرکز داشته باشیم.

نوسانات زیاد، پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال را دشوار می‌کند، اما روندهای واضحی وجود دارد که بر پذیرش کوین‌ها و توکن‌های کریپتو تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود جهت قیمت‌ها را هدایت می‌کند. در اینجا 10 موضوع کلیدی که ممکن است بر بازارهای ارزهای دیجیتال در سال 2022 تسلط داشته باشند، با تکیه بر تحولات سال 2021 آورده شده است.

تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022

از جمله تحولات کلیدی 2022 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. Web3 برای غیرمتمرکز کردن اینترنت

Web3 به اکوسیستم نسل بعدی برنامه‌های اینترنتی اشاره دارد که روی بلاک چین اجرا می‌شوند. اولین نسخه اینترنت که بر محتوای ثابت متمرکز است و نسخه فعلی و دوم شبکه جهانی وب تحت سلطه شرکت‌های بزرگی قرار دارد. این شرکت‌ها از اطلاعات به دست آمده کاربران، به صورت هدفمند برای تبلیغات مناسب استفاده می‌کنند. اما Web3 وعده داده است که کنترل داده‌های شخصی را از طریق استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز به افراد بازگرداند که به کاربران برای توجه آنها با توکن‌های ارز دیجیتال پاداش می‌دهد.

استیکینگ توکن‌های ارز دیجیتال به کاربران این اجازه را می‌دهد تا در مورد مسائل حاکمیتی پروژه رای داده و در سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) شرکت کنند. بر خلاف سیستم بانکی که برای بسیاری غیرقابل دسترس است، کاربران در سراسر جهان با دسترسی به اینترنت می‌توانند به برنامه های Web3 دسترسی داشته باشند.

2. خدمات مالی برای پذیرش بلاک چین از جمله تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022

DeFi به عنوان یکی از نخستین برنامه‌های غیرتمرکز شروع به کار کرده و طبق چیزی که مشخص است، در سال 2022 شتاب بیشتری خواهد گرفت. پیش از این نیز بیشتر ارائه دهندگان پرداخت های فرامرزی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، شروع به انتقال خدمات حواله خود به پلتفرم‌های بلاک چین در سال 2021 کردند.

3. NFT ها و توکنیزاسیون دارایی های دنیای واقعی

NFT های کلکسیونی در سال 2021 با مجموعه آثار هنری دیجیتالی مانند CryptoPunks و Bored Ape Yacht Club با قیمت‌های سربه فلک کشیده، به موضوعی داغ تبدیل شد. در اوایل دسامبر، فروش 48 ساعته مجموعه Merge توسط هنرمندی به نام Pak، بیش از 91 میلیون دلار برای بیش از 266000 واحد در بازار NFT Nifty Gateway به ارمغان آورد.

برخی از محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT ویژگی‌های منحصر به فردی را از طریق ایردراپ و فروش توکن‌های اضافی به دست آورده اند. در پی افزایش سرسام آور ارزش برخی از مجموعه های NFT در بازارهای فروش مجدد ثانویه، آنها در بین سرمایه گذارانی که به دنبال سود از فروش آتی هستند محبوب شده‌اند، روندی که انتظار می‌رود در سال 2022 ادامه یابد.

همچنین این پتانسیل وجود دارد که NFTها برای نمادسازی دارایی‌های دنیای واقعی (مانند املاک و مستغلات یا آثار هنری فیزیکی) برای فروش، خرید یا استفاده به عنوان وثیقه برای وام استفاده شوند.

4. مقیاس گذاری مالتی چین از تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022

مقیاس گذاری مالتی چین نیز باعث پذیرش گسترده NFTها می‌شود. اکثر بلاک چین‌ها به عنوان شبکه‌های مستقلی فعالیت می‌کنند که برای رسیدن به کاربردهای خاص شبکه هدف گذاری شده‌اند. البته با افزایش پذیرش بلاک چین، نیاز بیشتری نیز به چین‌های(chain) مختلف برای همکاری مشترک شکل گرفته است.

چندین پروژه دارای قابلیت همکاری با بلاک چین هستند از جمله پولکادات، پولیگان ماتیک، کازماس و … . این پروژه‌ها در حال کار بر روی راه‌هایی برای ارتباط چین‌های مختلف هستند. عملکرد کراس چین به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها بین شبکه‌ها منتقل کنند.

درست به همین صورت با بالا ماندن کارمزدهای تراکنش در بلاک چین اتریوم، برخی از برنامه‌ها و توسعه دهندگان NFT به سمت بلاک چین‌های جایگزین مانند Solana و Avalanche روی آورده‌اند. البته با ظهور راه‌حل‌های لایه ۲ در بلاک چین اتریوم، اتریوم همچنان پلتفرم غالب قراردادهای هوشمند باقی می‌ماند.

5. بازی برای کسب درآمد جهت گسترش بازی های کریپتو

ارزهای دیجیتالی چون AXS و SPL در Axie Infinity، SAND در سندباکس و Illuvium در سال 2021 که توسعه دهندگان آن‌ها به دنبال افزایش نقدینگی بودند، جهش‌های قابل توجهی را پشت سر گذاشتند. بازی‌های NFT برای کسب درآمد، بازیکنان را قادر می‌سازند تا از کاراکترهای مبتنی بر NFT برای به دست آوردن توکن‌های ارز دیجیتال به عنوان پاداش برای بازی خود استفاده کنند.

بازی‌هایی مانند Alien Worlds، Axie Infinity، Sandbox و Splinterlands در سال 2021 محبوب شدند و بازی‌هایی مانند Illuvium، MicroPets و Star Atlas قرار است در سال 2022 عرضه شوند.

با افزایش تعداد بازیکنان این بازی‌ها، تقاضا برای توکن‌های مورد استفاده برای خرید، فروش و کسب کاراکترهای NFT افزایش می‌یابد. به اضافه ساخت متاورس در سال 2022 نیز قرار است باعث محبوبیت متاورس‌های درون بازی شود.

6. پیدایش متاورس

آیا ارز دیجیتال بعدی که در سال 2022 عرضه جنجالی خواهد داشت، می‌تواند یک کوین متاورس باشد؟ شرکت‌ها و برندهای فناوری در سال 2021 با مفهوم متاورس فعالیت بسیاری داشته و فیس‌بوک در اکتبر نام شرکت خود را به Meta Platforms تغییر داد. در ماه نوامبر، دولت باربادوس اولین کشوری بود که سفارت متاورس را در دنیای مجازی دسنترالند تأسیس کرد و گروه متاورس، یکی از شرکت‌های تابعه Tokens.com، 2.4 میلیون دلار املاک و مستغلات در دسنترالند خریداری کرد که بزرگترین خرید زمین متاورس تا به امروز محسوب می‌شود.

به احتمال بسیار زیاد در سال 2022، با جهش بزرگی در حوزه متاورس روبرو خواهیم بود، به ویژه آن که نسخه بتا متا، در حال حاضر برنامه‌های حرفه‌ای خود را آزمایش می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، آواتارها و نحوه تعامل آن ها در متاورس را کنترل کنند. این فرصتی برای برندها ایجاد خواهد کرد تا تبلیغات خود را گسترش دهند. برای مثال نایک پلتفرم مد مجازی RTFKT را خریداری کرده است و رالف لورن یک مجموعه دیجیتالی را در Roblox راه‌اندازی کرده است.

در شرایطی که با افت قیمت بیت کوین و اتر روبرو بودیم، قیمت ارزهای رمزنگاری مرتبط با متاورس مانند MANA، THETA، ENJ Decentraland، و همچنین AXS و SAND، در اواخر نوامبر به شدت افزایش یافت.

7. ارتقای اتریوم 2.0، یکی از تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022

بلاک چین اتریوم در حال ارتقا به اتریوم 2.0 است، که در میان سایر ویژگی‌ها از اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) در سال 2022 تغییر خواهد کرد. انتظار می‌رود این تغییرات زمان پردازش را سرعت بخشیده و هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد. به علاوه افزایش مقیاس پذیری ممکن است باعث شود که اتریوم در سال 2022 جایگاه خود را به عنوان بزرگترین پلتفرم قراردادهای هوشمند حفظ کند.

8. شبکه‌های لایه 2 برای افزایش سرعت لایه 1

شبکه‌های بلاک چین لایه 1 زیرساختی را برای سایر شبکه‌ها، پروتکل‌ها و برنامه‌های کاربردی مانند اتریوم، سولانا و الگوراند فراهم می‌کنند. رمزارزهای بومی از شبکه‌های لایه 1 برای تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و با افزایش استفاده از آنها، نقدینگی افزایش خواهد یافت. به این ترتیب مکانیسم‌های اجماع مختلفی که از شبکه‌های لایه 1 استفاده می‌کنند، دارای سطوح مختلفی از امنیت، سرعت و تمرکززدایی هستند.

شبکه‌های لایه 2 این قابلیت را با افزایش سرعت، کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت و غیره ارتقا می‌دهند. به عنوان مثال، استفاده از یک شبکه لایه 2 مانند پولیگان به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا هزینه‌ها و تاخیر در شبکه اتریوم را کاهش دهند. شبکه‌های لایه 2 مانند Polygon، شبکه لایتنینگ و Starknet از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مختلفی مانند مجموعه‌های دانش صفر (ZK) استفاده می‌کنند. این مجموعه ها از یک بلاک چین جانبی برای سفارش تراکنش‌ها و ارسال آن‌ها به بلاک چین اصلی بهره می‌برند. انتظار می‌رود که در سال 2022، ارزهای دیجیتال بیشتری به شبکه‌های لایه 2 با استفاده از مجموعه‌های ZK اضافه شوند.

9. مقررات جدید

ارزهای دیجیتال با افزایش مقررات توسط دولت های مختلف مواجه هستند. چین و کره جنوبی استخراج و استفاده از کریپتوها را محدود کرده‌اند و ایالات متحده نیز بازارها را سرکوب می‌کند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) شکایتی را علیه شرکت ریپل تنظیم کرده است. به این اتهام که ریپل استفاده از کوین XRP خود را به عنوان یک اوراق بهادار به جای ارز مطرح کرده و درخواست های یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) را رد کرده است. استیبل کوین تتر وابسته به دلار آمریکا نیز مورد بررسی دقیق قرار گرفته است که آیا توسط وثیقه کافی پشتیبانی می‌شود یا خیر. احتمال زیادی وجود دارد که رگولاتورها در سال جدید دستورالعمل‌های تازه‌ای برای رمزارزها تدوین کرده و به دنبال گزارش مالیاتی دقیق‌تری باشند.

وزیر دارایی هند گفت که دولت قصد دارد لایحه‌ای را برای ممنوعیت همه ارزهای دیجیتال «خصوصی» در هند ارائه کند، که برخی از مفسران آن را به معنای ارزهایی با شفافیت صفر، مانند مونرو، می‌دانند. با این حال این نگرانی وجود دارد که این لایحه ممکن است شهروندان را از در اختیار داشتن رمزارزهای معمولی مانند بیت کوین و اتر نیز باز دارد.

10. پذیرش نهادی

راه اندازی اولین ETF بیت کوین، ProShares Bitcoin Strategy، در ماه اکتبر  تقاضای فزاینده نهادی برای ابزارهای مالی مبتنی بر ارز دیجیتال را منعکس کرد. طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شرکت مدیریت دارایی دیجیتال CoinShares، صندوق‌های دارایی دیجیتال دارای ۶۳.۰۲ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت (AUM) با جریان‌های سالانه ۹.۳۵ میلیارد دلاری در هفته منتهی به ۱۷ دسامبر بودند.

در حالی که بیت کوین بالاترین محبوبیت در این میان را به خود اختصاص داده است، موسسات به طور فزاینده‌ای به دنبال در معرض دید قرار گرفتن اتر و همچنین سولانا و پولکادوت هستند، زیرا به نظر می‌رسد که تقاضا برای کوین‌های لایه 1 با DeFi، NFT و سایر برنامه‌ها افزایش پیدا کند.

چشم انداز ارزهای دیجیتال در سال 2022

پیش‌بینی‌های ارزهای دیجیتال در سال 2022 ممکن است ناشی از پذیرش برنامه‌های کاربردی جدید و زیرساخت‌های بلاک چین باشد که آنها استفاده می‌کنند. مایکل ون د پوپ، تحلیلگر و معامله گر، در پیش بینی بازار ارزهای دیجیتال برای اوایل سال 2022 خوش بین است و پیش بینی می کند که قیمت ها در بیشتر رمزارزها افزایش یابد، البته همین طور وی در خصوص سقوط قیمتی بزرگ در پایان سال 2022 نظریه پردازی کرده است. شما چه نظری درباره تحولات ارزهای دیجیتال در سال 2022 دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x