آیا استخراج دوج کوین با گوشی امکان پذیر است؟
0

آیا استخراج دوج کوین با گوشی امکان پذیر است؟

بازدید : 4184

ورود بیت کوین در سال 2009 دروازه سیل ارزهای دیجیتالی را باز کرد. از زمان راه اندازی آن، هزاران رمز ارز یا آلت‌کوین‌ (altcoins) ایجاد شده‌اند تا طیف وسیعی از حوزه‌ها و کاربردها را ارائه دهند. برخی به دنبال معرفی خود به عنوان جایگزینی برای پول و برخی دیگر مانند اتریوم (Ethereum) به دنبال ارائه قرارداد هوشمند هستند. در میان رمز ارزهای بازار، دوج کوین شاید یکی از بی نظیرترین عرضه ها باشد. دوج، علاقمندان به ارزهای دیجیتال را از سال 2014 مجذوب خود کرده است. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی و آموزش استخراج دوج کوین با گوشی می‌پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

دوج کوین چیست؟

قبل از بررسی استخراج دوج کوین با گوشی بهتر است با هم مروری بر چیستیِ دوج کوین داشته باشیم. دوج کوین یک ارز رمزنگاری‌شده ایست که بر اساس یکی از معروف‌ترین میم‌های اینترنت (meme) ساخته شده. نکته قابل توجه این است که ماهیت کمدی این رمز ارز به ماندگاری آن صدمه‌ای نزده است. دوج کوین دارای یک جمعه اختصاصی از کاربران است که طی چندین سال سرمایه جمع کرده‌اند.

دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال منبع‌باز (open-source) است که زیربنای آن از لایت‌کوین (Litecoin) ریشه گرفته. همانطور که از نامش پیداست، نماد دوج کوین بر اساس میم دوج (Doge meme) ساخته شده که در سال 2013 در فضای مجازی غوغا به پا کرد. تصویری از سگی از نژاد شیبا اینو (Shiba Inu) که مونولوگ روی تصویر با فونتِ طنز نوشته شده بود. در ابتدا بیلی مارکوس، برنامه نویسی از ایالت اورگن، ایده نوعی ارز رمزنگاری شده «طنز» را ارائه داد. او استدلال کرد که این نوع کوین شانس بیشتری برای جلب توجه جریان اصلی نسبت به بیت کوین را دارد. تقریباً در همان زمان، جکسون پالمر (Jackson Palmer) در توییتی که اکنون از اکانت توییتر او حذف شده، گفت او «در دوج سرمایه گذاری می‌کند چون مطمئناً دوج کوین اتفاق بزرگ بعدیست».

استخراج دوج کوین با گوشی
استخراج دوج کوین با گوشی

مطلب مفید: سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست؟

استخراج دوج کوین

در بلاک چین های اثبات کار (Proof-of-work) مانند بیت کوین، فرایندی به نام استخراج برای ایجاد کوین‌های جدید استفاده می‌شود. شرکت‌کنندگان باید به شبکه ثابت کنند که کاری انجام داده‌اند. مثلا جواب یک معمای پیچیده را می‌توانید فاش کنید تا اثبات کنید کاری انجام داده اید. معمایی که با مخلوط کردن اطلاعات حل می‌شود. تا زمانی که کاربر بتواند خروجی‌ای ارائه دهد که شبکه به عنوان یک خروجی معتبر آن را بپذیرد. این راه حل را نمی‌توان  به دست آورد. بنابراین کاربران در عوض، برق و توان محاسباتی را به یافتن آن اختصاص می‌دهند.

یک تفاوت عمده بین بیت کوین و لایت کوین (Litecoin) این است که دومی از الگوریتم SHA-256 برای استخراج استفاده نمی‌کند. این یک تصمیم عمدی بود،  در عوض لایت کوین برScrypt ، که الگوریتم اثبات کار ASIC متکی است. به بیان ساده، این بدان معناست که تجهیزات هدفمندی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شوند، قادر به رقابت با رایانه‌ها و GPU های معمولی که برای استخراج لایت کوین استفاده می‌شود نیستند. از نظر تئوری، این امر منجر به ایجاد فضایی غیرمتمرکز و متنوع برای استخراج می‌شود. طولی نکشید که دستگاه‌های مخصوصی از Scrypt پدیدار شدند.

مطلب مفید: ارز دیجیتال SLP یا Small (Smooth) Love Potion چیست؟ بررسی معجون کوچک عشق

استخراج ترکیبی دوج کوین

در اواسط سال ۲۰۱۴، به‌دلیل پایین آمدن قیمت دوج کوین، سود حاصل از  استخراج این ارز تا حد زیادی کاهش یافت. پس جامعه دوج کوین نگران حمله ۵۱ درصد به شبکه شد. حمله ۵۱٪  زمانی رخ می‌دهد که یک ماینر بتواند بیش از ۵۰٪ از قدرت پردازش شبکه را به دست آورد.  آنگاه با دستکاری کردن بلاک چین می‌تواند همه چیز را به نفع خود تغییر دهد. این شد که توسعه دهندگان این شبکه به فکر «استخراج ترکیبی» (merge mining) افتادند که در ادامه به توضیح  آن می‌پردازیم.

دوج کوین به عنوان مشتقی از لایت کوین، الگوریتم Scrypt را به ارث برد. برای جلوگیری از هرگونه رقابت و کاهش خطرات امنیتی، توسعه دهندگان دوج کوین به یک مدل استخراج ترکیبی روی آوردند. به این معنی که ماینرهای لایت کوین می‌توانند به طور همزمان دوج کوین نیز کسب کنند. استخراج دوج کوین یک بلاک یک دقیقه‌ای را هدف قرار می‌دهد و پاداشی معادل 10,000 دوج را ایائه می‌کند. در حال حاضر بیش از صد میلیارد واحد تامین کننده فعال هستند. علاقمندان از برداشتن هر محدودیتی استقبال می‌کنند، زیرا این کار باعث افزایش قیمت کوین می‌شود و از سودهای نامتناسب پذیرندهگان اولیه دوج کوین جلوگیری می‌کند. با این اوصاف، استخراج دوج کوین با گوشی و به بیانی کلی استخراج رایگان دوج کوین خیلی هم نامطلوب نیست زیرا سختی این استخراج چندین برابر کمتر از سختی استخراج بیت کوین است.

مطلب مفید: آشنایی با ارز دیجیتال KLV- چه آینده ­ای در انتظار این رمزارز است؟

انواع استخراج دوج کوین

استخراج ارز دیجیتال دوج کوین به دو روش امکان پذیر است: سولو یا استخراج انفرادی و استخر استخراج یا به صورت گروهی. در حقیقت استخر استخراج (mining pool) به روشی اتلاق می‌شود که گروهی از اشخاص توانایی کامپیوترهایشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا با سرعت بیشتری برنده شوند. در پایان، هنگامی که یکی از این نودها موفق به تائید تراکنش می‌شود، مقدار جایزه به طور یکسان و منصفانه بین تمام اعضای آن گروه تقسیم می‌شود.

در این روش وقتی شما به عنوان بخشی از استخر استخراج، اقدام به استخراج رایگان دوج کوین می‌کنید، باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید و در نهایت جایزه بین تمام افراد تقسیم می‌شود. با این حال، این روش بسیار معمولتر است و در آن شانس برنده شدن بیشتر می‌شود. در نتیجه استفاده از این راه حل احتمال استخراج رایگان دوج کوین شما را به طور مداوم افزایش می‌یابد. اما اگر قصد داشته باشید از روش اول آموزش ماینینگ Dogecoin استفاده کنید و برای استخراج رایگان دوج کوین به‌صورت انفرادی به استخراج دوج کوین با گوشی یا هر سیستم دیگر بپردازید، ممکن است نیاز باشد مدت طولانی منتظر بمانید تا تراکنش را تأیید کنید زیرا رقابت بسیار سختی در این زمینه وجود دارد.

ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا اولین بلاک خود را استخراج کنید! با این حال، وقتی در این روش از آموزش استخراج دوج کوین پیروز شوید، کل پاداش به شما تعلق می گیرد و لازم نیست آن را به اشتراک بگذارید یا هزینه ای پرداخت کنید. اگر یک آماتور هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از استخراج گروهی استفاده کنید زیرا در این روش، احتمال برنده شدن شما بالا می رود و فرآیند استخراج رایگان دوج کوین زیاد از شما وقت نمی گیرد.

مطلب مفید: ارز دیجیتال Arix چیست؟ بررسی وایت پیپر ارز دیجیتال Arix

الزامات استخراج DOGE

  1. یک کامپیوتر با هر نوع سیستم عامل مثل ویندوز یا لینوکس.
  2. اتصال به اینترنت.
  3. کیف پول ارز دیجیتال یا والت نگهداری

در واقع والت مثل یک حساب کاربری ایمیل است. کیف پول ارز دیجیتال یک آدرس عمومی برای ارسال یا دریافت دوج کوین و یک کلید خصوصی برای دسترسی به آنها می‌سازد. کلید خصوصی شما مثل رمز ایمیل شماست. کلیدهای خصوصی بسیار حیاتی هستند و باید کاملاً ایمن نگهداری شوند.

مطلب مفید: ارز دیجیتال جاست (JUST) چیست؟ توکن JST چه نقشی در اکوسیستم آن دارد؟

جمع بندی

در این مقاله شما را با استخراج دوج کوین با گوشی آشنا کردیم. همانطور که در بالا هم گفتیم تعداد دوج کوین‌هایی که در آینده استخراج خواهد شد اعلام نشده و محدودیتی وجود ندارد. پس این امر می‌تواند سرمایه گذاری بلندمدت بر روی این کوین را پر مخاطره و پر ریسک سازد. چرا که قاعده عرضه و تقاضا در بازارهای مالی برای این کوین صادق نخواهد بود. البته طرفداران این رمزارز استخراج نامحدود آن را جنبه مثبت آن می‌دانند، چون از طرفی با وجود پاداش استخراج این ارز دیجیتال، کارمزدهای شبکه افزایش زیادی پیدا نمی‌کند و این رمز ارز می تواند گزینه‌ی محبوبی برای هدیه، انعام و امور خیریه باشد.

به بیانی صادقانه باید اعلام کنیم اگر از شیوه استخراج انفرادی یا سولو استفاده کنید، به دست آوردن سود از فرایند سخت می‌شود و به احتمال زیاد به جای دریافت سود، برای هزینه‌های برق و سخت‌افزار هزینه خواهید کرد. حتی اگر بخواهید به صورت گروهی به استخراج دوج کوین بپردازید و یا اینکه از روش ماینینگ ابری دوج کوین استفاده کنید، احتمالا سود  کمی عاید شما خواهد شد.

با این حال، اینکه استخراج نکردن دوج کوین بهتر است، حرف اشتباهیست چون تصمیم گیری در این زمینه کاملا شخصی است. برای نمونه می‌توانید با استخراج این ارز دیجیتال که نسبت به بیت کوین و لایت کوین فرایند استخراج آسان‌تری دارد، به ترید کردن بیت کوین مشغول شوید و از این روش به کسب سود بپردازید.

آیا استخراج دوج‌کوین با گوشی امکان‌پذیر است؟

استخراج دوج‌کوین با استفاده از گوشی غیرممکن نیست اما این راه مناسبی برای استخراج دوج‌کوین شناخته نمی‌شود. چراکه سایر رقبا از سخت‌افزارهای قوی‌تری برخوردارند و به همین دلیل شانس بیشتری برای برنده شدن و دریافت پاداش خواهند داشت.

آیا با استخراج لایت کوین، دوج کوین هم دریافت می‌کنیم؟

بله، زیرا لایت کوین و دوج کوین هر دو از یک الگوریتم استفاده می‌کنند. اگر به استخر استخراج لایت کوینی بپیوندید که امکان استخراج هم‌زمان دوج کوین را هم دارد، با استخراج لایت کوین، می‌توانید دوج کوین هم استخراج کنید.

. آیا دوج‌کوین ارزش استخراج دارد؟

بله به طور کلی استخراج این سکه، به خصوص از سال ۲۰۲۱ به بعد، سود بسیار خوبی را برای ماینرها رقم زده است.

12
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x